MULTIMEDIA RELEASE
 

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

Formula 1'in 50 yıllık tarihi... (5)

1990’lı yıllarda Formula 1 için yağ, yakıt, lastik ve motor üreticilerinin teknoloji geliştirme çabaları başdöndürücü bir hıza ulaştırken, medyanın ilgisi de pilotlar ve onların özel yaşamlarına kaydı.

Yeni teknolojiler sayesinde gücüne güç, hızına hız katan takımlar ve pilotlar saatte 350 km sınırını zorlarken, Ayrton Senna’nın ölümüne yol açan kazanın ardından yeni kural ve kısıtlamalar ardı ardına gelmeye başladı.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1, 1990’lı yıllarda teknolojiye en fazla yatırımın yapılması nedeniyle daha da hızlandı. Formula 1 için yağ, yakıt, lastik ve motor geliştiren firmalar peşpeşe elde ettikleri mükemmel sonuçları pistlere taşımaya başladı. Pilotların GP’lerde başdöndürücü hızlara çıkmalarıyla birlikte kısıtlamalar ve yeni kurallar hemen kendini gösterdi ama Ayrton Senna’nın ölümünü engellemeye yetmedi...

1990’lar

1990 sezonunda da 1989 sezonundaki yarış takvimi aynen kabul edildi. ABD’de başlayan sezon Brezilya, San Marino, Monako, Kanada, Meksika, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya, Japonya GP’lerinden sonra Avustralya’da sona erdi. 1990 sezonu öncesinde, Alain Prost Ferrari ile anlaşma imzaladı. Sezonun ilk GP’si olan ABD’de zafere McLaren Honda pilotu Ayrton Senna ulaştı. Sezonun ikinci GP’si olan Brezilya’da ise Alain Prost yeni takımı ile ilk GP zaferine imza attı. Sezonun üçüncü GP’si ise San Marino’da yapıldı. Williams Renault pilotu Riccardo Patrese San Marino’da kariyerinin ilk GP zaferine imza atarak, birincilik kürsüsüne çıktı. Monako ve Kanada GP’lerinde ise Senna zafere ulaşarak yeni sezondaki üçüncü GP zaferine ulaştı. Fakat eski takım arkadaşı Prost yeni takımı Ferrari’ye alışmıştı. Meksika, Fransa ve İngiltere GP’lerinde start-finish düzlüğünü ilk geçen pilot olan profesör lakaplı Prost, 1981 sezonundan itibaren ilk defa Ferrari takımının üst üste üç GP zaferi kazanmasını sağladı. Fakat Prost’un ezeli rakibi Senna Almanya GP’sinde zafere ulaşarak Ferrari takımının dördüncü GP zaferine imza atmasını engelledi. Macaristan’da ise Williams Renault pilotu Thierry Boutsen yeni sezonun ilk GP zaferine imza attı. Belçika ve İtalya GP’lerinde ise birincilik kürsüsünde yine tanıdık bir isim vardı, Ayrton Senna. Portekiz ve İspanya GP’lerinde Ferrari takımının üstünlüğü vardı. Portekiz GP’sinde Nigel Mansell zafere ulaşırken, İspanya’da birincilik kürsüsüne sezonun beşinci GP zaferine imza atan Alain Prost çıktı. Sezonun son iki GP’si Japonya ve Avustralya’da yapıldı. Her iki GP’de de zafere Benetton Ford pilotu eski dünya şampiyonu Nelson Piquet ulaştı. Sezon sonunda kazandığı altı GP zaferiyle Ayrton Senna şampiyon olurken, McLaren Honda takımı da takımlar şampiyonu oldu.

1991 sezonunda da 1990 sezonundaki yarış takvimi kabul edildi. ABD’de başlayan sezon, Brezilya, San Marino, Monako, Kanada, Meksika, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya, Japonya GP’lerinden sonra Avustralya’da sona erdi. 1991 sezonu öncesinde Nigel Mansel Ferrari takımından ayrılarak Williams Renault takımı ile anlaştı. ABD, Brezilya, San Marino ve Monako zafere sezona fırtına gibi giren McLaren Honda pilotu Senna ulaştı. Sezonun beşinci GP’si için heyecan tekrar uzaklara bu kez Kanada’ya taşındı. Kanada GP’sinde birincilik kürsüsünde Benetton Ford pilotu Nelson Piquet vardı. Meksika, Fransa, İngiltere, Almanya GP’lerinde ise Williams Renault takımının üstünlüğü vardı. Meksika’da Riccardo Patrese zafere ulaşırken, Fransa, İngiltere ve Almanya’da üst üste üç GP zaferine imza atan Nigel Mansell yeni takımına alışmış görünüyordu. Sezonun on ve onbirinci GP’leri olan Macaristan ve Belçika’da start-finish düzlüğünü ilk geçen pilot Senna oldu. Fakat Williams Renault sezona gerçekten iyi hazırlamıştı. İtalya, Portekiz ve İspanya GP’lerinde yine Williams Renault takımının üstünlüğü vardı. İtalya’da Mansell, Portekiz’de Patrese, İspanya’da tekrar Mansell Williams Renault takımını üst üste üç zafer kazandırdılar. Sezonun son iki GP’si ise McLaren Honda takımının üstünlüğü ile sona erdi. Japonya’da Gerhard Berger, Avustralya’da ise Senna zafere ulaştı. Sezon sonunda Senna kazandığı yedi GP zaferiyle şampiyonluk şampanyasını bir kez daha yudumlarken, Berger, Senna ikilisi sekiz GP zaferiyle takımları McLaren Honda’yı zirveye taşıdılar.

1992 sezonunda ABD yarış takviminden çıkarılırken, Güney Afrika yedi yıl aradan sonra tekrar yarış takvimine eklendi. Güney Afrika’da başlayan sezon, Meksika, Brezilya, İspanya, San Marino, Monako, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, Japonya GP’lerinden sonra Avustralya’da sona erdi. Sezonun ilk GP’siyle birlikte pistlerde Williams Renault ve Nigel Mansell fırtınası esmeye başladı. Sezonun ilk beş GP’si olan Güney Afrika, Meksika, Brezilya, İspanya, San Marino GP’lerine damgasını vuran Mansell sezona fırtına gibi girdi. Sezonun beşinci GP’si olan Monako’da zafere Ayrton Senna ulaşarak sezonun ilk GP zaferin imza attı. Kanada’da yine bir McLaren pilotu olan Gerhard Berger birincilik kürsüsüne çıktı. Fransa, İngiltere ve Almanya GP’lerinde ise birincilik kürsüsündeki kişi sezonun ilk beş GP’sinde zafere ulaşan Nigel Mansell’dı. Böylece Mansell yapılan on GP’den sekizinde zafere ulaşarak şampiyonluk için büyük bir avantaj yakaladı. Sezonun onbirinci GP’si olan Macaristan’da zafare Ayrton Senna ulaştı. Sezonun onikinci GP’si olan Belçika’da zafere gelecekte kendinden çok bahsetirecek olan ve doğuştan gelen yeteneği ile günümüzün en büyük pilotu olarak kabul edilen Benetton Ford pilotu Michael Schumacher ulaştı. Bu Schumacher’in kariyerindeki ilk GP zaferiydi.

Belçika’dan sonra heyecan İtalya’ya taşındı ve Ferrari takımının evinde yapılan mücadeleden galip çıkan pilot Senna oldu ve Senna sezonun üçüncü GP zaferine imza attı. Portekiz ve Japonya GP’lerinde ise Williams takımının üstünlüğü vardı. Portekiz’de Mansell sezonun dokuzuncu GP zaferine imza atarken, Japonya’da Riccardo Patrese’de yeni sezondaki ilk GP zaferini kazandı. Sezonun son GP’si ise Avustralya’da yapıldı ve birincilik kürsüsüne Gerhard Berger çıktı. Sezon sonunda Nigel Mansell kazandığı dokuz GP zaferiyle pilotlar şampiyonu olurken, Williams Renault takımı da ilk kez dünya şampiyonu oldu.

1993 sezonunda Meksika şampiyona takviminden çıkarılırken, Avrupa GP’si adıyla bir GP yarış takvimine eklendi. Güney Afrika’da başlayan sezon, Brezilya, Avrupa, San Marino, İspanya, Monako, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, Japonya GP’lerinden sonra, Avustralya GP’si ile sona erdi. Sezon öncesinde Alain Prost ve Damon Hill, 1992 sezonunun şampiyon takımı Williams Renault ile anlaştılar. Sezonun ilk GP’si olan Güney Afrika GP’sinde Alain Prost yeni takımıyla ilk GP zaferine imza attı. Brezilya ve Avrupa GP’lerinde ise Ayrton Senna zafere ulaşarak Prost’a gereken cevabı verdi. Fakat Profösör San Marino ve İspanya GP’lerinde birincilik kürsüsüne çıkarak bir adım öne geçti. Sezonun altıncı GP’si olan Monako’da ise zirvede Senna vardı. İlk altı GP, Senna ve Prost’un üç GP zaferi ile geride kalırken iki pilot arasındaki amansız mücadele Kanada’ya taşındı. Fakat Prost kendisine “pröfösör” lakabının boşuna verilmediğini kanıtlarcasına önce Kanada’da, sonrada Fransa, İngiltere ve Macaristan’da zafere ulaşarak şampiyonluk yolunda önemli puanlar aldı. Fakat Williams Renault zafere doymamıştı. Macaristan, Belçika ve İtalya GP’lerinde bu kez Damon Hill takımını zafere taşırken kendisi için kariyerinin ilk GP zaferlerine imza attı. Portekiz GP’sinde Benetton Ford pilotu Michael Schumacher birincilik kürsüsüne çıkarken, Sezonun son iki GP’si olan Japonya ve Avustralya GP’lerinde Ayrton Senna zafere ulaştı. Sezon sonunda Alain Prost kazandığı yedi GP zaferi ile şampiyonluğunu ilan ederken, Williams Renault takımı da on GP zaferiyle ikinci defa takımlar şampiyonluğuna ulaştı

1994 sezonunda Güney Afrika şampiyona takviminden çıkarılırken, Pasifik GP şampiyona takvimine eklendi. Brezilya GP’si ile başlayan sezon, Pasifik, San Marino, Monako, İspanya, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, Avrupa, Japonya GP’lerinden sonra Avustralya GP’si ile sona erdi. Sezonun ilk dört GP’sinde pistlerde Michael Schumacher fırtanası esti. Genç pilot Brezilya, Pasifik, San Marino ve Monako GP’lerinde Benetton Renault ile zafere ulaşarak sezona mükemmel bir başlangıç yaptı. Sezonun beşinci GP’si olan İspanya GP’sinde ise Williams Renault pilotu Damon Hill zafere ulaşarak şampiyon takımına sezonun ilk puanlarını kazandırdı. Kanada ve Fransa GP’lerinde ise birincilik kürsüsüne tekrar Schumacher çıktı. Sezonun sekizinci yarışı ise İngiltere’de yapıldı. Kendi evinde yarışan İngiliz Damon Hill seyircinin de desteğini alarak zafere ulaştı. Almanya GP’sinde ise Ferrari takımının yeni pilotu Gerhard Berger zaferini kutlarken, Macaristan GP’sinde Schumacher tekrar birincilik kürsüsüne çıktı. Belçika, İtalya ve Portekiz GP’lerinde ilk sırada Damon Hill vardı. Avrupa GP’sinde ise zafere Schumacher ulaştı. Michael Schumacher böylece sezonun sekizinci GP zaferine imza atarak herkese parmak ısırttı. Sezonun son iki GP’si olan Japonya ve Avustralya GP’lerinde ise zafere Damon Hill ulaştı. Hill başarılı bir sezon geçirmesine rağmen Schumacher’i yakalayamadı. Sezon sonunda Michael Schumacher pilotlar şampiyonu olurken, Williams Renault kazandığı yedi GP zaferiyle üçüncü kez şampiyon oldu.

1995 sezonunda Arjantin’in yarış takvimine eklenmesiyle şampiyona takvimindeki yarış sayısı onyediye çıktı. Brezilya’da başlayan sezon, Arjantin, San Marino, İspanya, Monaco, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, Avrupa, Pasifik, Japonya GP’lerinden sonra Avustralya’da sona erdi. Sezonun ilk GP’si olan Brezilya’da zafere 1994 sezonun şampiyonu Michael Schumacher ulaştı. Arjantin ve San Marino GP’lerinde ise Williams Renault pilotu Damon Hill zafere ulaştı. İspanya ve Monako GP’lerinde ise Schumacher zafere ulaştı. Kanada GP'sinde zafere Ferrari takımının yeni pilotu Jean Alesi ulaşırken, Fransa, İngiltere ve Almanya GP'lerinde Benetton Renault takımını üstünlüğü vardı. Fransa ve Almanya'da zafere Schumacher ulaşırken, İngiltere'de Johnny Herbert kariyerinin ilk GP zaferine imza attı. Sezonun onuncu GP'si olan Macaristan GP'sinde zafere Hill ulaşarak sezonun üçüncü GP zaferine imza attı. Belçika ve İtalya GP'lerinde ise yine Benetton takımının üstünlüğü vardı. Belçika'da zafere Schumacher ulaşırken, Herbert İtalya'da ikinci defa damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. Portekiz GP'sinde ise Williams takımı pilotu David Coulthart kariyerinin ilk GP zaferine imza atarken. Avrupa, Pasifik ve Japonya GP'lerinde Schumacher fırtınası esti. Alman pilot üç GP'de de zafere ulaşarak ikinci dünya şampiyonluğuna çok yaklaştı. Sezonun son GP'si olan Avustral'ya da ise zafere Damon Hill ulaştı. Sezon sonunda Michael Schumacher kazandığı dokuz GP zaferiyle ikinci dünya şampiyonluğuna ulaşırken, takımı Benetton Renault'ta takımlar şampiyonu oldu.

1996 sezonunda Pasifik GP'si şampiyona takviminden çıkarıldı. Avustralya'da başlayan sezon, Brezilya, Arjantin, Avrupa, San Marino, Monako, İspanya, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz GP'lerinden sonra Japonya'da sona erdi. Sezon öncesinde Michael Schumacher Ferrari takımı ile anlaşma imzalarken, David Coulthart Williams takımından ayrıldı ve Williams takımı da ayrılan Coulthart yerine Indy Car şampiyonu Jacques Villeneuve ile anlaştı. Sezonun ilk beş GP'sinde Williams fırtınası esti. Avustralya, Brezilya, Arjantin ve San Marino GP'lerinde zafere Damon Hill ulaşırken, Avrupa GP'sinde Jacques Villeneuve kariyerinin ilk Formula 1 zaferine imza attı. Monako GP'sinde ise süpriz bir birinci vardı. Yağmur sebebiyle birçok favori pilotun yarış dışı kalması kalmasıyla zafer kürsüsüne Ligier Mugen Honda pilotu Oliver Panis çıktı. İspanya'da ise Michael Schumacher yeni takımı ile ilk GP zaferine imza attı. Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya ve Macaristan GP'lerinde ise yine Williams Renault üstünlüğü vardı. Kanada, Fransa ve Almanya GP'lerinde zafere Hill ulaşırken, İngiltere ve Macaristan GP'lerinde Formula 1 dünyasında ilk sezonu olmasına rağmen başarılı bir sezon geçiren Villeneuve ulaştı. Belçika ve İtalya GP'lerinde ise zafer kürsüsündeki pilot Schumacher oldu. Sezonun son iki GP'si olan Portekiz GP'sinde zafere Villeneuve ulaşarak ilk sezonunda dördüncü GP zaferine imza atarken, sezonun son GP'si olan Japonya'da zafere Hill ulaştı. Sezon sonunda Damon Hill sekiz GP zaferiyle ilk şampiyonluğuna ulaşırken, Williams Renault takımıda oniki GP zaferiyle takımlar şampiyonu oldu.

1997 sezonunda Portekiz GP'si şampiyona takviminden çıkarılırken, Avusturya ve Lüxemburg GP'leri şampiyona takvimine eklendi. Avustralya'da başlayan sezon, Brezilya, Arjantin, San Marino, Monako, İspanya, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Avusturya, Lüxemburg, Japonya GP'lerinden sonra Japonya'da sona erdi. Sezonun ilk GP'si olan Avustralya'da David Coulthart zafere ulaştı. Brezilya, Arjantin ve San Marino GP'lerinde ise Williams takımının üstünlüğü vardı. Brezilya ve Arjantin GP'lerinde zafere Villeneuve ulaşırken, San Marino GP'sinde birincilik kürsüsüne kariyerinin ilk GP zaferine imza atan Heinz-Harald Frentzen çıktı. Monako GP'sinde damalı bayrağı ilk gören Ferrari pilotu Schumacher olurken, İspanya'da Villeneuve tekrar birincilik kürsüsüne çıktı. Kanada ve Fransa GP'lerinde ise zafere Schumacher ulaştı. Fakat İngiltere GP'sinde zafere ulaşan Villeneuve pes edeceğe benzemiyordu. Almanya GP'sinde Schumacher, Villeneuve ikilisinden hangisinin zafere ulaşacağını konuşulurken eski kurt Gerhard Berger Benetton Renault ile zafere ulaşıyordu. Macaristan GP'sinde Villeneuve damalı bayrağı ilk gören pilot olurken, Belçika GP'sinde birincilik kürsüsüne Schumacher çıkıyordu. Ferrari takımının evi olan İtalya'da ise zafere İskoç pilot David Coulthart ulaşırken, Avusturya ve Lüxemburg GP'lerinde zafere Villeneuve ulaştı. Sezonun sondan bir önceki GP'sinde birincilik kürsüsüne Schumacher çıkarken, sezonun son GP'si olan Avrupa GP'sinde Mika Hakkinen kariyerinin ilk GP zaferine imza attı. Sezon sonunda Villeneuve kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu kazanırken, Williams Renault takımıda takımlarda şampiyonluğu elde etti.

1998 sezonunda Jerez'de yapılan Avrupa GP'si şampiyona takviminden çıkarılırken şampiyona takvimindeki GP sayısı onaltıya indi. Avustralya'da başlayan sezon, Brezilya, Arjantin, San Marino, İspanya, Monako, Kanada, Fransa, İngiltere, Avusturya, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Lüksemburg GP'lerinden sonra Japonya'da sona erdi. Sezonun ilk iki GP'si olan Avustralya ve Brezilya GP'lerinde zafere McLaren pilotu Mika Hakkinen ulaşarak sezona fırtına gibi başladı. Sezonun üçüncü GP'si Arjantin'de birincilik kürsüsüne Ferrari pilotu Michael Schumacher çıkarken, San Marino, İspanya ve Monako GP'lerinde ise yine McLaren pilotlarının üstünlüğü vardı. San Marino GP'sinde zafere David Coulthart ulaşırken, İspanya ve Monako'da birincilik kürsüsüne Mika Hakkinen çıktı. Altı GP'de kazanılan beş zafer McLaren takımının sezona çok iyi hazırlandığını gösteriyordu. Fakat fan’larının Schumi dediği Schumacher yeniden sahnedeki yerini aldı. Kanada, Fransa ve İngiltere GP'lerinde zafere ulaşan Alman pilot bu üç GP zaferiyle McLaren takımının hızını kesti. Fakat McLaren pilotu Hakkinen, Schumi’ye yanıt vermekte gecikmedi. Avusturya ve Almanya GP'lerinde ise zafere ulaşan ‘Buz Adam’ lakaplı Hakkinen, bu sezonun başrolünün kendisine ait olduğunu kanıtladı. Macaristan GP'sinde birincilik kürsüsüne Schumacher çıkarken, Belçika GP'sinde zafere süpriz bir isim Jordan pilotu Damon Hill ulaştı. Ferrari kendi evinde yapılan İtalya GP'sinde zaferi Schumacher ile yakalarken Alman pilot, sezondaki beşinci GP zaferine imza atıyordu. Sezonun son iki GP'si olan Lüksemburg ve Japonya GP'lerinde ise zafere yine Fin pilot Hakkinen ulaştı. Sezon sonunda Mika Hakkinen sekiz GP zaferi ile kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazanırken, McLaren Mercedes takımı da dokuz GP zaferi ile takımlar şampiyonu oldu.

1999 sezonunda Arjantin ve Lüksemburg yarış takviminden çıkarılırken, Malezya ve Avrupa GP'leri yarış takvimine eklendi. Avusturalya'da başlayan sezon, Brezilya, San Marino, Monako, İspanya, Kanada, Fransa, İngiltere, Avusturya, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Avrupa, Malezya GP'lerinden sonra Japonya'da sona erdi. Sezonun ilk GP olan Avustralya GP'sinde Ferrari pilotu Eddie Irvine kariyerinin ilk GP zaferine imza attı. Sezonun ikinci GP'si olan Brezilya'da birincilik kürsüsüne 1998 sezonunun şampiyon pilotu Mika Hakkinen ulaşırken, San Marino ve Monako GP'lerinde ise zafer Ferrari pilotu Michael Schumacher’in oldu. Böylece Ferrari takımı dört GP'den üçünde zafere ulaşarak sezona fırtına gibi başladı. İspanya ve Kanada'da Mika Hakkinen sezonun üçüncü GP zaferine imza atarken, Fransa GP'sinde Jordan pilotu Heinz Harald Frentzen 27 Nisan 1997 tarihinde yapılan San Marino GP'sinden sonra kariyerinin ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun sekizinci GP’si olan İngiltere'de kaza yapan Schumacher bacağını iki yerden kırarken, Ferrari takımının tüm umutları da takımın ikinci pilotu Eddie Irvine bağlandı. Eddie İngiltere’de ikincinci olurken, İngiltere GP’sinde birincilik kürsüsüne David Coulthart çıktı. Irvine, Avusturya ve Almanya'da kendine güvenenleri hayal kırıklığına uğratmadı, ancak Macaristan GP'sinde Hakkinen, Belçika GP'sinde de Coulthart’ın zafere ulaşmasını engelleyemedi. İtalya GP'sinde başarılı bir sezon geçiren birçok otorite tarafından 1999 yılının en başarılı pilotu olarak gösterilen Frentzen zafere ulaşırken, Almanya'nın Nurburgring pistinde yapılan Avrupa GP'sinde ise Stewart Ford pilotu Johnny Herbert 1995 İngiltere GP'sinden sonra kariyerinin ikinci GP zaferini kazandı. Sezonun sondan bir önceki GP’si olan Malezya’da Schumacher tekrar pistlere dönerken Schumi’nin de desteğini alan Irvine zafere ulaşarak pilotlar şampiyonasında liderliğe yükseldi. Artık herşey sezonun son yarışı olan Japonya’da belli olacaktı. Sezonun son GP’sinde yarış için pole pozisyonu Schumcher kazanırken McLaren pilotları Hakkinen ikinci, Coulthart ise üçüncü sırayı aldı. Irvine ise ancak beşinci sırada yer alabildi. Start’ın verilmesiyle iyi bir çıkış yapan Hakkinen Schumi’nin önüne geçti ve liderliği yarış boyu elinde tutarak sezonun son yarışında birincilik kürsüsüne çıktı. Irvine ise ancak üçüncü olabildi. Sezon sonunda Hakkinen ikinci defa dünya şampiyonu olurken, Ferrari de takımlar şampiyonluğuna kavuştu.

FORMULA 1
Türkiye Basın Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)