MULTIMEDIA RELEASE
 

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

Formula 1'in 50 yıllık tarihi... (4)

1980’ler Formula 1’in bugün için de ‘en iyi’ pilotları arasındaki rekabetin olağanüstü tırmandığı yıllar oldu. F1’in en çok puan toplayan pilotları sıralamasında zirvede olan Alain Prost, Ayrton Senna, Nelson Piquet, Nigel Mansell ve Niki Lauda bu yıllarda birer efsane haline geldi.

Grand Prix’lerde önce Williams ardında da McLaren’e motor veren Honda, kazandığı 4 takımlar şampiyonluğu ve aynı sezonda içinde elde ettiği 15 zafer ile F1’de yeni bir dönemin başladığının ilk sinyalini verdi.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1'de 1980’ler, efsane pilotların yarıştığı yıllar oldu. Formula 1 kariyerleri boyunca en fazla puan toplayan, en fazla GP’ye katılan ve en fazla zafer kazanan pilotlar arasında ilk sıraları alan Alain Prost, Ayrton Senna, Nelson Piquet, Nigel Mansell ve Niki Lauda bu dönemde birer efsane haline geldi.

1980’ler

1980 sezonunda İspanya şampiyona takviminden çıkarılırken, GP sayısı ondörde indi. Arjantin'de başlayan sezon, Brezilya, Güney Afrika, Batı ABD, Belçika, Monako, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, Kanada'da GP'lerinden sonra ABD'de sona erdi. Sezonunun ilk GP'si olan Arjantin'de zafere 1979 sezonunun flaş pilotlarından Alan Jones ulaştı. Sezonun ikinci ve üçüncü GP'leri olan Brezilya ve Güney Afrika GP'lerinde Renault pilotu Rene Arnoux kariyerinin ilk iki GP zaferine arka arkaya imza atarak dikkat çekti. Batı ABD GP'sinde Nelson Piquet zafere ulaşırken, Belçika GP'sinde Brabham Ford pilotu Didier Pironi kariyerinin ilk GP zaferine imza attı. Monako, Fransa ve İngiltere GP'lerinde de ise Williams Ford takımının üstünlüğü vardı. Monako'da Carlos Reutemann zafere ulaşırken, Fransa ve İngiltere'de ise birincilik kürsüsüne Alan Jones çıktı. Almanya'da ise Ligier Ford takımı bu kez Jaques Laffite ile sezonun ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun onuncu GP olan Avusturya'da Renault pilotu Jean-Pierre Jabouille kariyerinin ilk GP zaferine imza atarken, Hollanda, İtalya, Kanada ve ABD GP'leri Nelson Piquet ve Alan Jones arasında paylaşıldı. Hollanda ve İtalya GP'lerinde Brabham Ford pilotu Piquet zafere ulaşırken, Kanada ve ABD GP'lerinde ise birincilik kürsüsüne Jones çıktı. Sezon sonunda altı GP zaferiyle Williams Ford takımlar şampiyonu olurken, bunun beşine imza atan Alan Jones'ta pilotlar şampiyonu oldu.

1981 sezonunda İspanya yarış takvimine eklenirken Batı ABD şampiyona takviminden çıkarıldı. Ondört GP'den oluşan 1981 sezonu Arjantin'de başladı, Brezilya, Güney Afrika, İspanya, Monako, Belçika, İsveç, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya ve İtalya GP'lerinden sonra ABD'de sona erdi. Sezonun ilk GP'sinde zafere 1974 sezonunun dünya şampiyonu Emerson Fitipaldi ulaştı. Brezilya'da yapılan sezonun ikinci GP'sinde birincilik kürsüsüne Brabham Ford pilotu Carlos Pace çıktı. Sezonun üçüncü GP'si için Formula 1 heyecanı Güney Arrika'ya taşınırken burada zafere Tyrrell Ford pilotu Jody Scheckter ulaştı. İspanya GP'sinde damalı bayrağı ilk gören pilot McLaren Ford takımından Jochen Mass oldu. Monako, Belçika ve İsveç GP'sinde ise Ferrari pilotu Niki Lauda zafere ulaşarak sezonda "ben de varım" dedi. Hollanda GP'sinde James Hunt Formula 1'in yeni takımlarından Hesketh Ford takımına sezonun ilk puanlarını kazandırdı. Fransa GP'sinde Lauda bir kez daha birincilik kürsüsüne çıktı. Sezonun onuncu GP'si ise İngiltere'de yapıldı ve Emerson Fitipaldi yeni sezondaki ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun onbirinci GP'si olan Almanya'da Brabham Ford pilotu Carlos Reutemann zafere ulaşırken, Avusturya GP'sinde ise birincilik kürsüsüne kariyerinin ilk GP zaferine imza atan March Ford pilotu Vittorio Brambilla çıktı. Sezonun son iki GP'sinde ise Ferrari takımının üstünlüğü vardı. İtalya'da Clay Regazzoni zafere ulaşırken, ABD'de ise Lauda altıncı defa birincilik kürsüsüne çıktı. Sezon sonunda ise Niki Lauda kazandığı altı GP zaferi ile pilotlar şampiyonu olurken. Ferrari yedi GP zaferiyle takımlar şampiyonu oldu.

1982 sezonunda Arjantin, İspanya, İsveç, ABD, yarış takviminden çıkarılırken, Batı ABD, San Marino, Detroit, Kanada, İsviçre, Las Vegas GP'leri yarış takvimine eklendi. Onaltı GP'den oluşan sezon Güney Afrika'da start aldı, Brezilya, Batı ABD, San Marino, Belçika, Monako, Detroit, Kanada, Hollanda İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya GP'lerinden sonra Las Vegas GP'si ile sona erdi. Sezon öncesinde Ferrari takımının şampiyon pilotu Niki Lauda McLaren Ford takımı ile anlaşma imzaladı. Sezonun ilk iki GP'si olan Güney Afrika ve Brezilya'da zafere Renault pilotu Alain Prost ulaştı. Sezonun üçüncü GP'si olan Batı ABD GP'sinde Niki Lauda yeni takımı ile ilk GP zaferine imza attı. San Marino GP'sinde ise 1981 sezonunun şampiyon takımı Ferrari Didier Pironi ile sezonun ilk GP zaferini kazandı. Sezonun beşinci GP'si olan Belçika GP'sinde McLaren Ford pilotu John Watson zafere ulaşırken, Monako GP'sinde Bramham Ford pilotu Riccardo Patrese birincilik kürsüsüne çıktı. Detroit GP'sinde damalı bayrağı ilk gören pilot yine John Watson oldu. Kanada GP'sinde Brabham BMW pilotu Nelson Piquet birincilik kürsüsüne çıkarken, Hollanda GP'sinde Didier Pironi sezonun ikinci GP zaferine imza attı. Yeni takımına henüz alışamamış bir görüntü çizen Niki Lauda İngiltere'de sezonun ikinci GP zaferine imza attı. Fransa'da evsahibi takım olan Renault Rene Arnoux ile zafere ulaşırken, Almanya GP'sinde Ferrari pilotu Patrick Tambay zafere ulaştı. Almanya GP'sinden sonra heyecan sezonun onüçüncü GP'si için Avusturya'ya taşındı. Avusturya GP'sinde Lotus Ford pilotu Elio de Angelis zafere ulaşarak kariyerinin ilk GP zaferine imza atarken, İsviçre GP'sinde Wiliams Ford pilotu Keke Rosberg zafere ulaştı. Sezonun sondan bir önceki GP'si olan İtalya'da birincilik kürsüsüne Rene Arnoux ikinci defa çıktı. Sezonun son GP'si olan Las Vegas GP'sinde zafere Tyrrell Ford pilotu Michele Alboreto ulaştı. Sezon sonunda sadece bir GP zaferine imza atmasına rağmen sezon boyu istikrarlı bir grafik çizen Keke Rosberg pilotlar şampiyonu olurken, Ferrari takımı da takımlar şampiyonluğuna ulaştı.

1983 sezonunda İsviçre GP takviminden çıkarılırken, Avrupa GP'si yarış takvimine eklendi. Brezilya'da başlayan sezon, Batı ABD, Fransa, San Marino, Monako, Belçika, Detroit, Kanada, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, Avrupa GP'lerinden sonra Güney Afrika'da sona erdi. Sezonun ilk GP'si olan Brezilya GP'sinde zafere Brabham BMW pilotu Nelson Piquet ulaştı. Sezonun ikinci GP'si olan Batı ABD'de birincilik kürsüsüne McLaren Ford pilotu John Watson çıktı. Alain Prost evi Fransa'da sezonun ilk GP zaferine imza atarken, Sezonun dördüncü GP'si olan San Marino GP'sinde birincilik kürsüsüne Ferrari pilotu Patrick Tambay çıktı. Monako GP'sinde Williams Ford pilotu Keke Rosberg sezonun ilk GP zaferine imza atarken, Prost sezonun sezonun ikinci GP zaferine Belçika'da ulaştı. Detroit GP'sinde ise zafer şampanyasını Tyrell Ford pilotu Michele Alboreto içti. Kanada, İngiltere, Almanya, Avusturya ve Hollanda GP'leri Rene Arnoux ve Alain Prost arasında paylaşıldı. Kanada, Hollanda ve Almanya GP'lerinde zafere Rene Arnoux ulaşırken, İngiltere ve Avusturya GP'lerinde ise birincilik kürsüsüne Prost çıktı. Sezonun son üç GP'sinde ise Brabham BMW takımının üstünlüğü vardı. İtalya ve Avrupa GP'lerinde zafere Nelson Piquet ulaşırken, sezonun son GP'si olan Güney Afrika'da birincilik kürsüsünde Riccardo Patrese vardı. Sezon sonunda üç GP zaferine imza atan Nelson Piquet pilotlar şampiyonu olurken, Ferrari takımı da takımlar şampiyonu oldu.

1984 sezonunda Batı ABD yarış takviminden çıkarılırken, Portekiz ve Dallas GP'lerinin eklenmesiyle şampiyona takvimindeki GP sayısı onaltıya çıktı. Brezilya'da başlayan sezon, Güney Afrika, Belçika, San Marino, Fransa, Monako, Kanada, Detroit, Dallas, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, Avrupa GP'lerinden sonra Portekiz'de sona erdi. Sezon önesinde Alain Prost McLaren TAG/Porsche takımı ile anlaşma imzaladı ve Niki Lauda'nın takım arkadaşı oldu. Sezonun ilk iki GP'si olan Brezilya ve Güney Afrika GP'lerinde McLaren takımının üstünlüğü vardı. Brezilya'da Prost zafere ulaşırken, Güney Afrika'da damalı bayrağı ilk gören pilot Lauda oldu. Sezonun üçüncü GP'si olan Belçika GP'sinde ise zafere Ferrari pilotu Michele Alboreto ulaştı. San Marino, Fransa ve Monako GP'lerinde ise yine McLaren takımının üstünlüğü vardı. San Marino ve Monako GP'lerinde zafere Alain Prost ulaşırken, Fransa GP'sinde ise zafere Niki Lauda ulaştı. Kanada ve Detroit GP'lerinde ise Nelson Piquet zafere ulaşarak Brabham BMW takımına iki önemli GP zaferi kazandırdı. Amerika'da yapılan ikinci GP olan Dallas GP'sinde ise zafere Williams Honda pilotu Keke Rosberg ulaştı. Bundan sonra sezon sonuna kadar olan yedi GP'de zafere ulaşan McLaren takımı pistlerde fırtına gibi esti. İngiltere, Avusturya, İtalya GP'lerinde Niki Lauda zafere ulaşırken, Almanya, Hollanda, Avrupa ve Portekiz GP'lerinde zafer şampanyasını Alain Prost içti. Sezon sonunda beş GP zaferine imza atan Lauda pilotlar şampiyonu olurken, oniki GP zaferine imza atan McLaren takımıda takımlar şampiyonu oldu.

1985 sezonunda Dallas GP’si yarış takviminden çıkarılırken Avustralya yarış takvimine eklendi. Onaltı GP’den oluşan sezon Brezilya’da start aldı, Portekiz, San Marino, Monako, Kanada, Detroit, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, Belçika, Avrupa, Güney Afrika GP’lerinden sonra Avustralya’da sona erdi. Sezonun ilk GP’si olan Brezilya GP’sinde McLaren TAG Porsche pilotu Alain Prost zafere ulaştı. Portekiz ve San Marino GP’lerinde ise Lotus Renault pilotlarının üstünlüğü vardı. Portekiz GP’sinde Ayrton Senna zafere ulaşarak başarılarla dolu olacak kariyerinin ilk GP zaferini kazandı. San Marino GP’sinde ise Elio de Angelis birincilik kürsüsüne çıktı. Sezonun dördüncü GP’si olan Monako’da Prost sezonun ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun beşinci GP’si için heyecan çok uzaklara Kanada’ya taşındı ve Kanada’da Ferrari pilotu Michele Alboreto takımı ve kendisi için sezonun ilk GP zaferine imza attı. Detroit GP’sinde birincilik kürsüsüne Williams Honda takımından Keke Rosberg çıkarken, Fransa’da zafere Brabham BMW pilotu Nelson Piquet ulaştı. Sezonun sekizinci GP’si İngiltere’de yapıldı ve İngilizler önünde pistlerin profesörü Prost sezonun üçüncü GP zaferine imza attı. Almanya GP’sinde ise Alboreto ve Ferrari takımı zirvede idi. Avusturya, Hollanda ve İtalya GP’lerinde ise McLaren TAG Porsche takımının üstünlüğü vardı. Avusturya’da Prost, Hollanda’da Niki Lauda, İtalya’da ise tekrar Prost zafere ulaşarak McLaren takımına çok değerli puanlar kazandırdılar. Sezonun onüçüncü GP olan Belçika GP’sinde bütün otoriteler yine McLaren takımını favori gösterirken, genç Brezilyalı pilot Senna McLaren pilotlarına dur dedi ve kariyerinin ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun son üç GP’sinde ise Williams Honda pilotlarının üstünlüğü vardı. Avrupa ve Güney Afrika GP’lerinde Nigel Mansel zafere ulaşıken, yeni ev sahibi Avustralya’da ise zafere Keke Rosberg ulaştı. Sezon sonunda. Alain Prost pilotlar şampiyonu olurken, Williams Honda takımıda takımlar da şampiyonluğa ulaştı.

1986 sezonunda Hollanda, Avrupa ve Güney Afrika GP'leri yarış takviminden çıkarılırken, İspanya, Macaristan ve Meksika yeni ev sahipleri olarak GP takvimine eklendi. Brezilya'da başlayan sezon, İspanya, San Marino, Monako, Belçika, Kanada, Detroit, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Avusturya, İtalya, Portekiz, Meksika GP'lerinden sonra Avustralya'da sona erdi. Sezonun ilk GP 'si olan Brezilya GP'sinde Williams Honda takımının yeni transferi Nelson Piquet yeni takımına sezonun ilk zaferini kazandırdı. Sezonun ikinci GP'si İspanya'da yapıldı ve Lotus Renault pilotu Ayrton Senna zafere ulaştı. San Marino ve Monako GP'lerini McLaren pilotu Alain Prost kazanarak, sezonda "bende varım" diyordu. Sezonun beş ve altıncı GP'leri olan Belçika ve Kanada'da zafere, Prost'a nazire yaparcasına Williams Honda pilotu Nigel Mansel ulaşarak sezonda iddialı olduğunu kanıtladı. Detroit'te ise birincilik kürsüsüne Formula 1 dünyasının "yükselen güneşi" Senna çıktı. Fransa, İngiltere, Almanya ve Macaristan GP'lerinde Williams Honda fırtınası esti. Fransa ve İngiltere GP'lerinde zafere Mansell ulaşırken, Almanya ve Macaristan GP'lerinde birincilik kürsüsüne Nelson Piquet çıktı. Sezonun onikinci GP'si Avusturya'da yapıldı ve zafere profesör Prost ulaşarak Williams Honda pilotlarının dört GP süren üstünlüklerine son verdi. Fakat bu uzun sürmedi. İtalya'da Nelson Piquet, Portekiz'de de Nigel Mansell zafere ulaşarak Williams takımına önemli puanlar kazandırdılar. Sezonun sondan bir önceki GP'si ise Meksika'da yapıldı. Meksika'da Benetton BMW pilotu zafere ulaşarak kariyerinin ilk GP zaferine imza attı. Sezonun son GP'si olan Avustralya GP'sinde ise Alain Prost birincilik kürsüsüne çıktı. Sezon sonunda dört GP zaferiyle Alain Prost üstüste ikinci defa pilotlar şampiyonu olurken, dokuz GP zaferine imza atan Williams Honda takımı da takımlar şampiyonu oldu.

1987 sezonunda Kanada yarış takviminde çıkarılırken, Japonya yarış takvimine eklendi. Onaltı GP'den oluşan sezon Brezilya'da başladı, San Marino, Belçika, Monako, Detroit, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Avusturya, İtalya, Portekiz, İspanya, Meksika, Japonya GP'lerinden sonra Avustralya'da sona erdi. Sezonun ilk GP'si olan Breazilya'da zafere McLaren TAG Porsche takıımı pilotu Alain Prost ulaştı. Sezonun ikinci GP'sinde zafere Williams Honda pilotu Nigel Mansell ulaşırken, Belçika GP'sinde birincilik kürsüsüne tekrar Alain Prost çıktı. Sezonun beş ve altıncı GP'leri olan Monako ve Detroit'te zafere motor değişikliği yaparak Honda ile anlaşan Lotus pilotu Senna ulaştı. Bundan sonra yapılan altı GP'de pistlerde Williams Honda fırtınası esti. Fransa, İngiltere, Avusturya GP'lerinde zafere Nigel Mansell ulaşırken, Almanya, Macaristan ve İtalya'da da birincilik kürsüsüne Nelson Piquet çıktı. Böylece Williams takımı 1986 sezonundan sonra 1987 sezonuna da damgasını vurdu. Sezonun onikinci GP'si Portekiz'de yapıldı ve Alain Prost zafere ulaşarak Williams takımının altı GP süren egemenliğine son verdi. Fakat bu sadece bir GP sürdü. İspanya ve Meksika GP'lerinde Nigel Mansell ve Williams takımının adı zirvede yer aldı. Sezonun son iki GP'si ise Japonya ve Avustralya'da yapıldı. Bu iki GP'de zafere ulaşan Ferrari'nin yeni transferi Gerhard Berger takımına sezonun ilk puanlarını kazandırdı. Sezon sonunda kazandığı üç GP zaferi ve yüksek performansı ile Nelson Piquet pilotlar şampiyonasında zirveye ulaşırken, 1986 sezonunda olduğu gibi dokuz GP zaferine imza atan Williams Honda takımı takımlar şampiyonasında birincilik kürsüsüne çıktı.

1988 sezonunda Avusturya yarış takviminden çıkarılırken, Kanada tekrar yarış takvimine eklendi. Onaltı GP'den oluşan sezon Brezilya'da start aldı, San Marino, Monako Meksika, Kanada, Detroit, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya, Japonya GP'lerinden sonra, Avustralya'da sona erdi. 1988 sezonu öncesinde McLaren takımı Honda firmasıyla anlaşırken, Formula 1 dünyasının genç ve yetenekli Brezilyalı pilotu Ayrton Senna ile de anlaşma imzaladı. Sezonun ilk GP'sinden itibaren pistlerde McLaren kasırgası esmeye başladı. Sezonun ilk onbir GP'sinde zafere ulaşan takım inanılmaz bir rekora da imza attı. Bu onbir GP'den, Brezilya, Monako, Meksika, Fransa GP'lerinde zafere Alain Prost ulaşırken, San Marino, Kanada, Detroit, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika GP'lerinde ise birincilik kürsüsüne Formula 1 dünyasının yeni efsanesi Ayrton Senna çıktı. Sezonun onikinci GP'si olan İtalya'da zafere Ferrari pilotu Gerhard Berger ulaştı. Portekiz GP'si öncesinde herkes McLaren kasırgasının bitip bitmediğini tartışırken, kasırga sezonun bitimine dört yarış kala tekrar başladı. Portekiz ve İspanya'da Prost zafere ulaşırken, Japonya'da birincilik kürsüsüne Senna çıktı. Sezonun son GP'si olan Avustralya'da ise zafere tekrar Prost ulaştı. Sezon sonunda McLaren bir sezonda onbeş GP zaferiyle kırılması çok zor bir rekora imza atarken. Senna ile Prost arasındaki savaştan Senna galip çıkarak sekiz GP zaferiyle kariyerinin ilk şampiyonluğuna imza attı.

1989 sezonunda Detroit yarış takviminden çıkarılırken, ADB GP’si yarış takvimine eklendi. Onaltı GP’den oluşan sezon Brezilya’da start aldı, San Marino, Monako, Meksika, ABD, Kanada, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya, Japonya GP’lerinden sonra Avustralya’da sona erdi. Sezonun ilk GP’si olan Brezilya’da zafere Ferrari takımına transfer olan Nigel Mansell ulaştı. San Marino, Monako ve Meksika GP’lerinde ise Senna fırtınası esti. Brezilyalı pilot üç GP’de de zafere ulaşarak yeni sezonda yapılan dört GP’den üçünde zafere ulaştı. Sezonun beşinci GP’si olan ABD GP’sinde ise zafere Alain Prost ulaştı. Bu Formula 1 dünyasının ‘profösör’ lakaplı pilotunun yeni sezondaki ilk GP zaferi oldu. Kanada GP’sinin ise süpriz bir birincisi vardı. Williams Renault pilotu Thierry Boutsen burada tüm favori pilotları geride bırakarak kariyerinin ilk GP zaferine imza attı. Fransa, İngiltere ve Almanya GP’lerinde ise yine McLaren takımının üstünlüğü vardı. Fransa ve İngiltere’de Prost zafere ulaşırken, Almanya’da ise birincilik kürsüsüne Senna çıktı. Sezonun onuncu GP’si olan Macaristan’da ise Ferrari pilotu Nigel Mansell zafere ulaştı. Belçika ve İtalya GP’lerinde ise McLaren takımının üstünlüğü vardı. Belçika’da Ayrton Senna zafere ulaşırken, İtalya GP’sinde ise zafer şampanyasını Prost içti. Portekiz GP’sinde Ferrari pilotu Gerhard Berger zafere ulaştı. Sezonun son üç GP’sinde ise üç farklı isim zafere ulaştı. İspanya’da Senna sezonun altıncı GP zaferine imza atarken, Japonya’da süpriz bir isim Sandro Nannini kariyerinin ilk GP zaferini kazandı. Sezonun son GP’sinde ise Williams Renault pilotu Thierry Boutsen sezonunun ve kariyerinin ikinci GP zaferini elde etti. Sezon sonunda dört GP zaferine imza atan Alain Prost pilotlar şampiyonu olurken, takımlar şampiyonasında ise zirvede 10 GP zaferine imza atan McLaren Honda vardı.

FORMULA 1
Türkiye Basın Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)