MULTIMEDIA RELEASE
 

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

Formula 1'in 50 yıllık tarihi... (3)

1970’li yıllarda Lotus, Tyrell ve McLaren takımlarına motor veren Ford, 6 yıl şampiyonluk podyumuna çıktı. Lotus, en büyük rakibi Ferrari ile dörder kez takımlar şampiyonu oldu.

Grand Prix’lerde artan hız ile birlikte lastiklerin önemi giderek önem kazandı. Goodyear, belirgin bir üstünlük elde etti ancak en büyük rakip olarak bu kez karşısında Michelin vardı.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1'de 1970’ler, Ford’un çıkış yaptığı dönem olarak kayıtlara geçti. Grand Prix’lerde giderek artan hız, pilotların ve takımların başarısında lastik faktörünü önplana çıkarmaya başladı.

1970’ler

1970 sezonunda Belçika, Avusturya ve Kanada'nın eklenmesiyle şampiyona takviminde yarış sayısı onüçe çıktı. Güney Afrika'da başlayan sezon İspanya, Monako, Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, Kanada, ABD'den sonra Meksika'da sona erdi. Sezonun ilk GP'si olan Güney Afrika'da Brabham Ford takımından Jack Brabham zafere ulaştı. Sezonun ikinci GP'si olan İspanya'da birincilik kürsüsünde 1969 sezonunun şampiyonu Jackie Stewart ve March Ford takımı vardı. Sezonun üçüncü GP'si Monako'daydı ve zafere Lotus Ford takımından Jochen Rindt ulaştı. Belçika GP'sinde süpriz bir birinci vardı. BRM takımından Pedro Rodriguez damalı bayrağı ilk gören pilot oldu ve kariyerindeki ilk GP zaferine imza attı. Belçika GP'sinden sonra yapılan Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya'da zafere Lotus Ford takımından Jochen Rindt ulaşarak pilotlar şampiyonasında büyük bir avantaj yakaladı. Bundan sonra GP'lerde Ferrari takımının üstünlüğü vardı. Avusturya'da Jacky Ickx, İtalya'da Clay Regazzoni ve Kanada'da tekrar Ickx Ferrari takımına öok değerli puanlar kazandırdılar. Sezonun sondan bir önceki yarışı olan ABD'de Lotus Ford takımından Emerson Fitipaldi zafere ulaşırken. Son GP için heyecan Meksika'ya taşındı ve burada da zafere yine Ferrari takımı ve Jacky Ickx ulaştı. Sezon sonunda pilotlar şampiyonu beş GP zaferine imza atan Jochen Rindt olurken takımlar şampiyonu da Lotus Ford oldu.

1971 sezonunda Belçika ve Meksika yarış takviminden çıkarıldı ve yarış takvimindeki GP sayısı onbire indi. Güney Afrika'da başlayan sezon, İspanya, Monako, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, Kanada'dan sonra ABD'de sona erdi. Sezonun ilk GP'si olan Güney Afrika'da Ferrari takımından Mario Andretti zafere ulaştı. Sezonun ikinci ve üçüncü GP'si olan İspanya ve Monako'da zafere Tyrell Ford takımından 1969 sezonunun şampiyon pilotu Jackie Stewart ulaştı. Sezonun dördüncü GP'si Hollanda'da yapıldı 1970 sezonunun başarılı pilotu Ferrari takımından Jacky Ickx burada zafere ulaşırken, Fransa, İngiltere ve Almanya GP'lerinde ise zafer kürsüsünde Tyrell Ford takımından Jackie Stewart vardı. Böylece Jackie Stewart yapılan yedi GP'nin beşinde zafere ulaşarak şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj yakalarken takımı Tyrell'ı da üst sıralara taşıdı. Sezonun sekiz ve dokuzuncu GP'leri olan Avusturya ve İtalya'da BRM takımı zafere ulaştı. Avusturya'da Jo Siffert, İtalya'da da Peter Gethin zafere ulaşan pilotlar oldu. Sezonun sondan bir önceki yarışı Kanada GP'siydi ve Formula 1 heyecanı kıta değiştiriyordu. Kanada'da yapılan yarışta zafere beş kez zafer şampanyasını patlatan Jackie Stewart ulaştı. Sezonun son yarışı Amerika'da yapıldı ve burada da zafere Tyrell Ford takımından Francois Cevert ulaştı. Sezon sonunda yedi GP zaferine imza atan Tyrell Ford takımı takımlar şampiyonu olurken, takımına beş GP zaferi kazandıran Jackie Stewart'ta bir yıl aradan sonra ikinci defa dünya şampiyonu oldu.

1972 sezonunda Belçika ve Arjantin tekrar yarış takvimine eklenirken Hollanda yarış takviminden çıkarıldı şampiyona takvimini oluşturan GP sayısı onikiye çıktı. Arjantin'de başlayan sezon, Güney Afrika, İspanya, Monako, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, Kanada'dan sonra ve ABD'de sona erdi. Sezonun ilk GP'si olan Arjantin GP'sinde zafere Tyrell Ford ile 1971 sezonunun şampiyon pilotu Jackie Stewart ulaştı. Sezonun ikinci GP'si için heyecan Afrika kıtasına taşındı ve Güney Afrika GP'sinde zafere McLaren Ford takımından 1967 sezonunun şampiyonu Denny Hulme ulaştı. Sezonunun üçüncü GP'si için heyecan üçüncü defa kıta değiştirdi. Avrupa kıtasında yapılan ilk GP'de zafere Lotus Ford pilotu Emerson Fittipaldi ulaştı. Sezonun dördüncü GP'si olan Monako'da zafere BRM pilotu Jean-Pierre Beltoise ulaşırken, Belçika GP'sini sezonun ikinci GP zaferine imza atan Lotus Ford takımından Emerson Fittipaldi kazandı. Fransa GP'sinde ise zafere Tyrell Ford takımı ile Jackie Stewart ulaştı. Sezonun yedinci GP'si için Formula 1 heyecanı yeniden kıta değiştirdi. İngiltere GP'sinde zafere Lotus Ford pilotu Emerson Fitipaldi ulaştı. Almanya'da ise Ferrari pilotu Jacky Ickx zafer kürsüsüne çıktı. Bundan sonra yapılan dört yarış Emerson Fittipaldi ve Jackie Stewart arasında paylaşıldı. Avusturya ve İtalya GP'lerinde birincilik kürsüsüne Emerson Fittpaldi çıkarken, sezonun son iki GP'si olan Kanada ve ABD GP'lerinde zafere Jackie Stewart ulaştı. Sezon sonunda Tyrell Ford beş GP zaferiyle takımlar şampiyonu olurken. Emerson Fittipaldi'de beş GP zaferiyle pilotlar şampiyonu oldu.

1973 sezonunda Brezilya, İsveç ve Hollanda'nın yarış takvimine eklenmesiyle şampiyona takvimindeki yarış sayısı ilk kez onbeşe çıktı. Arjantin'de başlayan sezon, Brezilya, Güney Afrika, İspanya, Belçika, Monako, İsveç, Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya, Avusturya, İtalya, Kanada'dan sonra, ABD'de sona erdi. Arjantin ve Brezilya GP'lerini kazanan Lotus Ford pilotu Emerson Fittipaldi sezona hızlı bir başlangıç yaptı. Amerika kıtasından sonra heyecan Afrika kıtasına taşındı. Güney Afrika GP'sinde zafere Tyrell Ford ile Jackie Stewart ulaştı. Sezonun dördüncü GP'si için takımlar ve pilotlar tekrar kıta değiştirdiler. Avrupa kıtasındaki ilk yarış olan İspanya GP'sinde zafere ilk iki yarışı kazanan Emerson Fittipaldi ulaştı. Bundan sonra yapılan Belçika ve Monako GP'lerinde zafere Tyrell Ford takımından Jackie Stewart ulaştı. Sezonun ilk altı GP'sinde Fittipaldi ile Stewart arasında amansız bir mücadele vardı. Sezonun yedinci GP'si İsveç'te yapıldı ve Deny Hulme uzun bir aradan sonra bir GP zaferine daha imza attı. Böylece sezon başındaki gelenek bozularak Fittipaldi ve Stewart dışındaki bir pilot bir GP zaferine imza attı. Sezonun sekizinci GP'si olan Fransa'da süpriz bir isim olan Ronnie Peterson zafere ulaştı. Lotus Ford pilotunun Fransa'da kazandığı bu birincilikle aynı zamanda kariyerinin ilk GP zaferini elde etti. Sezonun dokuzuncu GP'si olan İngiltere'de zafere McLaren Ford pilotu Peter Revson ulaştı. Bu Revson'un ilk GP zaferi idi.Bundan sonra yapılan Hollanda ve Almanya GP'lerinde zafere yine Tyrrell Ford ile Jackie Stewart ulaştı. Sezonunun oniki ve onüçüncü GP'leri olan Avusturya ve İtalya'da zafere Lotus Ford pilotu Ronnie Peterson, ondördüncü GP olan Kanada GP'sinde de Lotus Ford pilotu Peter Revson zafere ulaştı. Sezonun son GP'si olan ABD'de zafere yine Lotus Ford pilotu Ronnie Peterson ulaşarak sezonu dört GP zaferiyle tamamladı. Sezon sonunda pilotlarda şampiyonluğa Jackie Stewart ulaşırken, takımlar şampiyonu Lotus Ford oldu.

1974 sezonu Arjantin GP'si ile start aldı, Brezilya, Güney Afrika, İspanya, Belçika, Monako, İsveç, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, Kanada'dan sonra ABD'de sona erdi. Sezonun ilk iki GP'si olan Arjantin ve Brezilya GP'lerinde McLaren Ford takımının üstünlüğü vardı. Arjantin'de Denny Hulme, Brezilya'da da Emerson Fittipaldi zafere ulaşarak takımlarına çok değerli puanlar kazandırdılar. Sezonun üçüncü GP'si Güney Afrika'da yapıldı ve burada zafere Brabham Ford takımından Carlos Reutemann ulaştı. Sezonun dördündü GP'si için takımlar ve pilotlar tekrar kıta değiştirdiler. Avrupa kıtasında yapılan ilk yarış olan İspanya GP'sinde damalı bayrağı ilk gören Ferrari takımı ve Niki Lauda oldu. Sezonun beşinci GP'si Belçika'da yapıldı ve Emerson Fittipaldi tekrar zafere ulaşarak ikinci GP zaferine imza attı. Monako GP'sinde ise zafere Lotus Ford ile 1973 sezonunun flaş pilotu Ronnie Peterson ulaştı. İsveç GP'sinde ise birincilik kürsüsünde Tyrrell Ford pilotu Jody Scheckter vardı. Bu Scheckter'in kariyerindeki ilk GP zaferiydi. İsveç GP'sinden sonra heyecan Hollanda'ya taşındı ve Niki Lauda burada sezonun ve kariyerinin ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun dokuzuncu GP'si Fransa'da yapıldı ve Ronnie Peterson burada sezonun ikinci GP zaferine imza attı. İngiltere GP'sinde de ise Jody Scheckter sezonun ve kariyerinin ikinci GP zaferine imza attı. Bundan sonra yapılan Almanya GP'sinde Ferrari takımı Clay Regazzoni ile sezonun üçüncü GP zaferine imza attı. Avusturya GP'sinde Brabham Ford pilotu Carlos Reutemann birincilik kürsüsüne çıkarken, İtalya GP'sinde Ronnie Peterson damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. Sezonun son iki GP'si öncesi Formula 1 heyecanı tekrar kıta değiştirdi. Sezonun sondan bir önceki yarışı olan Kanada'da Fittipaldi zafere ulaşırken sezonun son GP'si olan ABD'de birincilik kürsüsüne Carlos Reutemann çıktı. Sezon sonunda pilotlar şampiyonu Emerson Fittipaldi olurken takımlarda şampiyonluk kürsüsünde McLaren Ford vardı.

1975 sezonunda Kanada yarış takviminden çıkarıldı ve şampiyona takvimindeki GP sayısı 14'e indi. Arjantin'de başlayan sezon, Brezilya, Güney Afrika, İspanya, Monako, Belçika, İsveç, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya'dan sonra ABD'de sona erdi. Sezonun ilk GP'sini McLaren Ford pilotu Emerson Fittipaldi kazanarak yeni sezonda da iddialı olduğunu kanıtladı. Sezonun ikinci GP'si yine Yeni Dünya'da fakat bu kez Brezilya'da yapıldı. Yarış sonunda zafere Brabham Ford takımından Carlos Pace ulaştı. Bu Pace'nin kariyerindeki ilk GP zaferi idi. Sezonun üçüncü GP'si için heyecan Afrika kıtasına taşındı. Güney Afrika GP'sinde birincilik kürsüsüne Tyrrell Ford pilotu Jody Scheckter çıkarken, sezonun Avrupa kıtasındaki ilk GP'si olan İspanya, güvenlik önlemlerinin ilk kez protestosuna ev sahipliği yaptı. Yarış sırasında da korkulan başa geldi, kanatlarında sorun çıkan Stommelen kontrolü kaybetti ve çok sayıda seyircinin öldüğü kazaya neden oldu. Durdurulan yarışın galibi olarak McLaren Ford pilotu Jochen Mass ilan edildi. Sezonun beşinci, altıncı ve yedinci GP'leri olan Monako, Belçika ve İsveç GP'lerinde ise Ferrari pilotu Niki Lauda zafere ulaşarak pilotlar şampiyonasında çok önemli puanlar kazandı. Sezonun sekizinci GP'si için heyecan Hollanda'ya taşındı ve Formula 1 dünyasının yeni takımlarından Hesketh Ford'u pilotu James Hunt zafere taşıdı. Bu zafer hem Hesketh takımı hem de Hunt'un kariyerlerindeki ilk GP zaferleriydi. Sezonun dokuzuncu GP'si olan Fransa GP'sinde birincilik kürsüsünde yine Lauda vardı. Silverstone pistindeki İngiltere GP'si yoğun yağış altında başladı. Toplam 15 aracın birbirine girmesi nedeniyle yarış durduruldu, Emerson Fittipaldi birinci ilan edildi. Almanya GP'sinde Brabham Ford pilotu Carlos Reutemann, Avusturya GP'sinde de March Ford takımından Vittorio Brambilla birincilik kürsüsüne çıktılar. Son iki GP ise zafere Ferrari pilotları ulaştı. İtalya'da Clay Regazzoni zafere ulaşırken, ABD'de Niki Lauda zafere ulaştı. Sezon sonunda Dünya Pilotlar Şampiyonu Niki Lauda olurken, Dünya Takımlar Şampiyonu'da Ferrari oldu.

 

1976 sezonunda Arjantin yarış takviminden çıkarılırken, Batı ABD ve Japonya'nın takvime eklenmesiyle şampiyona takvimindeki yarış sayısı onaltıya çıktı. Brezilya'da başlayan sezon, Güney Afrika, Batı ABD, İspanya, Belçika, Monako, İsveç, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, Kanada, ABD'den sonra Japonya'da sona erdi. 1975 senesinin şampiyon takımı Ferrari sezona hızlı bir başlangıç yaparak. Brezilya, Güney Afrika ve Batı ABD GP'lerinden zaferle ayrıldı. Brezilya ve Güney Afrika'da Niki Lauda, Batı ABD'de de Clay Regazzoni Ferrari takımını zafere ulaştırdı. Sezonun dördüncü GP'si İspanya'da yapıldı ve McLaren Ford pilotu James Hunt burada zafere ulaştı. Sezonun beş ve altıncı GP'leri olan Belçika ve Monako GP'lerinde zafere ulaşan Ferrari pilotu Niki Lauda altı GP'den dördünde zafere ulaşarak kendisi için çok önemli puanlar kazandı. Sezonun yedinci GP'sinde Tyrrell Ford pilotu Jody Scheckter zafere ulaşırken, Fransa GP'sinde birincilik kürsüsünde McLaren Ford takımından James Hunt vardı. Hunt böylece sezonun ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun dokuzuncu GP'si İngiltere'de yapıldı ve zafere yine Ferrari pilotu Niki Lauda ulaştı. Almanya GP'sinde meydana gelen inanılmaz kazada Niki Lauda ölümden döndü. Yüzünün ve vücudunun yüzde yetmişi yanarken, soluduğu gazlar nedeniyle ciğerleri de büyük hasar gördü. Formula 1 tarihine bir büyük kaznın daha yazıldığı Almanya GP’sinde damalı bayrağı ilk gören pilot McLaren Ford pilotu James Hunt oldu. Sezonun onuncu GP sonrasında James Hunt favori gösterilirken Avusturya'da süpriz bir birinci padyuma çıktı. Penske Ford pilotu John Watson damalı bayrağı Avusturya'da ilk gören pilot oldu. Bu GP zaferi Penske takımı ve Watson'ın ilk GP zaferiydi. Bundan sonra heyecan Hollanda'ya taşındı. Sezonun onbirinci yarışında McLaren Ford pilotu James Hunt zafere ulaşarak kendisi için çok değerli puanlar kazandı. İtalya'da ise birincilik kürsüsündeki isim March Ford pilotu Ronnie Peterson vardı. Amerika ve Kanada GP'lerinde damalı bayrağı ilk gören pilot olan Hunt, sezonun altıncı GP zaferini kazanarak şampiyonluk yolunda önemli puanlar kazandı. Sezonun son GP'si Japonya'da yapıldı ve zafere Lotus Ford pilotu Mario Andretti ulaştı. Sezon sonunda ise kazandığı altı GP zaferiyle James Hunt pilotlar şampiyonu olurken. Takımlar şampiyonu da Ferrari oldu.

1977 sezonunda Arjantin yeniden yarış takvimine eklendi ve şampiyona takvimindeki yarış sayısı onyediye çıktı. Arjantin’de başlayan sezon, Brezilya, Güney Afrika, Batı ABD, İspanya, Monako, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, ABD, Kanada’dan sonra Japonya’da sona erdi. Sezonun ilk GP’si olan Arjantin’de zafere Wolf Ford takımından Jody Scheckter ulaştı. Sezonun ikinci ve üçüncü GP’leri olan Brezilya ve Güney Afrika GP’lerinde Ferrari pilotlarının üstünlüğü vardı. Brazilya’da Carlos Rutemann, Güney Afrika’da da Niki Lauda zafere ulaştı. Batı ABD ve İspanya GP’lerinde ise Lotus Ford pilotu Mario Andretti zafere ulaştı. Sezonun altıncı GP’si Monako’da yapıldı ve sezonun ilk GP’sinde zafere ulaşan Jody Scheckter sezonun ikinci GP zaferine imza atı. Belçika GP’sinin ise süpriz bir birincisi vardı. Lotus Ford pilotu Gunnar Nilson tüm favori pilotları geride bırakarak kariyerinin ilk GP zaferine ulaştı. İsveç GP’sinde Ligier Matra pilotu Jacques Laffite zafere ulaşarak sezonun ikinci süpriz zaferine imza attı. Fransa’da Lotus Ford ve Mario Andretti adı zirve yer aldı. Sezonun onuncu GP’si olan İngiltere GP’sinde ise 1976 sezonunun şampiyonu McLaren Ford pilotu James Hunt yeni sezonun ilk GP zaferine imza attı. Almanya'da yapılan sezonun onbirinci GP'sinde Niki Lauda sezonun ikinci GP zaferine imza atarken, Avusturya'da Shadow Ford pilotu Alan Joneszafere ulaştı. Sezonun onüçüncü GP'si Ferrari pilotu Niki Lauda'ya şans getirdi ve Lauda bu zaferle pilotlar şampiyonasında çok önemli puanlar kazandı. Sezonun ondördüncü GP İtalya'da yapıldı ve Lotus Ford pilotu Mario Andretti İtalya'da sezonun dördüncü GP zaferine imza attı. İtalya GP'sinden Formula 1 heyecanı kıta değiştirdi. Sezonun onbeşinci GP'si olan ABD'de zafere James Hunt ulaşırken, Kanada'da Wolf Ford pilotu Jody Scheckter sezonun ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun son GP'si olan Japonya GP'sinde James Hunt sezonun üçüncü GP zaferini kazandı. Sezon sonunda Niki Lauda pilotlar şampiyonu olurken, takımlar şampiyonu da Ferrari oldu.

1978 sezonunda Japonya yarış takviminden çıkarılırken şampiyona takvimindeki yarış sayısı onaltıya indi. Arjantin'de başlayan sezon, Brezilya, Güney Afrika, Batı ABD, Monako, Belçika, İspanya, İsveç, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, Kanada, ABD GP'lerinden sonra Kanada'da sona erdi. Sezonun ilk GP'si Arjantin'de yapıldı ve Lotus Ford pilotu Mario Andretti sezonun ilk GP'sinde zafere ulaşan pilot oldu. Sezonun ikinci GP'si yine Amerika kıtasında fakat bu kez Brezilya'da yapıldı. Brezilya'da zafere Ferrari takımından Carlos Reutemann ulaştı. Sezonun üçüncü GP'si olan Güney Afrika'da zafere Lotus Ford pilotu Ronnie Petterson ulaşırken, Batı ADB GP'sinde Ferrari pilotu Reutemann sezonun ikinci GP zaferini kazandı. Avrupa kıtasında yapılan ilk GP olan Monako'da, damalı bayrağı ilk gören pilot Tyrrell Ford takımından Patrick Depailler oldu. Sezonunun altı ve yedinci GP'leri olan Belçika ve İspanya'da zafere Mario Andretti ulaştı. Andretti böylece sezonun üçüncü GP zaferine imza attı. İsveç GP'sinde ise birincilik kürsüsünde sezon başında Brabham Alfa takımına transfer olan Niki Lauda vardı. Sezonun dokuzuncu GP'si olan Fransa'da Mario Andretti sezonun dördüncü GP zaferine imza atarken, Formula 1 heyecanı sezonun onuncu GP'si için İngiltere'ye taşındı. İngiltere GP'sinde Ferrari pilotu Carlos Reuteman evlerinden çok uzakta olan Tifosileri sevince boğdu. İngiltere GP'sinden sonra yapılan Almanya, Avusturya ve Hollanda GP'lerinde Lotus Ford takımının üstünlüğü vardı. Almanya'da Andretti, Avusturya'da Ronnie Peterson, Hollanda'da ise yeniden Andretti Lotus Ford takımına önemli puanlar kazandırdılar. Sezonun ondördüncü GP'si İtalya'da yapıldı ve Niki Lauda İtalya'da damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. Sezonun son iki GP'si olan ABD ve Kanada GP'lerinde ise Ferrari takımının üstünlüğü vardı. ABD GP'sinde Carlos Reutemann, Kanada GP'sinde de Gilles Villeneuve zafere ulaştı. Kanada GP'si Gilles Villeneuve'nin aynı zamanda ilk GP zaferiydi. Sezon sonunda Mario Andretti altı GP zaferiyle pilotlar şampiyonu olurken, sekiz GP zaferiyle Lotus Ford takımıda takımlar şampiyonu oldu.

1979 sezonunda İsveç şampiyona takviminden çıkarılırken şampiyona takvimindeki GP sayısı onbeşe indi. Arjantin'de başlayan sezon, Brezilya, Güney Afrika, Batı ABD, İspanya, Belçika, Monako, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, Kanada GP'lerinden sonra ABD'de sona erdi. Sezonun ilk iki GP'si olan Arjantin ve BrezilyaGP'lerinde pistlerde Ligier Ford ve Jacques Laffite fırtınası esti. Güney Afrika ve Batı ABD GP'lerinde ise Formula 1 dünyasının yükselen yıldızı Gilles Villeneuve zafere ulaştı. Sezonun beşinci GP'si İspanya'da yapıldı ve Ligier Ford bu kez Patrick Depailller ile zafere ulaşarak beşte üç yaptı. Belçika ve Monako GP'lerinde ise Ferrari pilotu Jody Scheckter zafere ulaştı. Sezonun sekizinci GP'si olan Fransa GP'sinde ise zafere bir Fransız takımı ve pilotu ulaştı. Jean-Pierre Jabouille ve Renault Fransa'da birincilik kürsüsünde idi. İngiltere, Almanya, Avusturya ve Hollanda GP'lerinde ise pistlerde Williams Ford fırtınası esti. İngiltere'de Clay Regazzoni, Almanya, Avusturya ve Hollanda'da ise Alan Jones Williams Ford ile dört GP zaferine imza atrak büyük bir başarıya imza attılar. Sezonun onüçüncü GP'si İtalya'da yapıldı ve Ferrari pilotu Scheckter burada sezonun üçüncü GP zaferine imza atarken, Formula 1 heyecanı sezonun son iki GP'si için tekrar kıta değiştirdi. Kanada'da Williams Ford pilotu Jones sezonun dördüncü GP zaferine imza atarken, sezonun son GP'sinde ise Ferrari pilotu Gilles Villeneuve zafere ulaştı. Sezon sonunda pilotlar şampiyonu JodyScheckter olurken, takımlar şampiyonu'da Ferrari takımı oldu.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1'de, 2000 yılında 50. yaşını kutlayacak. Her zaman olduğu gibi pilotların ve takımların inanılmaz ve heyecan verici mücadelesine ev sahipliği yapacak. Yeni sezonun sonunda zafer kazanan, Y2K ve F1-50 şampiyonluklarını da elde edecek.

1950’ler

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın ilk yarışı 1950 yılının Mayıs ayında İngiltere’nin Silverstone pistinde yapıldı. İngiliz Kraliyet ailesinin de izlediği yarışta 21 araba start aldı. Yarış için pole pozisyonu Giuseppe Farina kazanırken yarışı kazanan pilot olarak da Formula 1 tarihine adını yazdırdı. Farina’yı Juan Fagioli ve Reg Panell takip ettiler. Monako GP’si takvimdeki gelecek GP idi. Yarışı yine bir Alfa Romeo pilotu olan Juan Fangio kazandı. Böylece Alfa Romeo takımı sezona hızlı bir başlangıç yaparak Farina ve Fangio ile ikide iki yaptı. Sezonun üçüncü GP’si olan Indianapolis 500 GP'sinde Kurtis Kraft Offenhauser takımından Johny Parsons yarışı lider tamamlarken, İsviçre’de Bremgarten pistinde yapılan sezonun dördüncü GP’sinde zafere, ilk GP’ye adını şampiyon pilot olarak yazdıran Alfa Romeo pilotu Giuseppe Farina ulaştı. Böylece Alfa Romeo’ların 1950 yılındaki üstünlüğü bir kez daha kanıtlanmış oluyordu. 1950 yılında düzenlenen Belçika ve Fransa GP'sinde zafere yine Alfa Romeo pilotu Juan Fangio ulaşırken, sezonun son yarışı olan İtalya GP’si öncesinde pilotlar arasında büyük bir şampiyonluk mücadelesi yaşanıyordu. Fangio’nun 26 takipçisi Fagioli’nin 24 ve Farina’nın da 22 puanı vardı. Monza pistinde yapılan GP’yi kazanan Farina sezonunu da şampiyon tamamladı.

1951 sezonunun başında Juan Fagioli Alfa Romeo takımından ayrılma kararı alırken Alfa Romeo takımı, Felice Bonetto ile anlaştı. Bu arada Alberto Ascari de Ferrari ile anlaşma yenilerken Jose Froilan Gonzalez ile de anlaştı. 1951 sezonunda Almanya ve İspanya iki yeni ev sahibi olarak yarış takvimine eklendi ve sekiz zorlu GP’nin yapılacağı sezon İsviçre’nin Bremgarten pistinde start aldı. Alfa Romeo takımı geçen sezon bıraktığı yerden devam ediyordu. Yeni sezonun ilk GP’si olan İsviçre GP'sini birinci tamamlayan Alfa Romeo pilotu Juan Fangio yeni sezonundaki ilk puanlarını da aldı. Sezonun ikinci yarışı olan Indianapolis 500 GP’sini geçen sezon kazanan Kurtis Kraft Offenhauser takımı, bu kez Lee Wallard ile ikinci defa adlarını yazdırdı. Alfa Romeo pilotları Belçika GP’sinde Farina zafere ulaşırken, Fransa GP’sinde de Fangio ve Fangioli liderliği paylaşarak, taraftarlarını tekrar sevince boğdular. Fakat bundan sonra Alfa Romeo için zor günler, Ferrari takımı için ise güzel günler başlıyordu. Ferrari takımı İngiltere GP’sini Jose Froilan Gonzalez, Almanya ve İtalya GP’lerini de Alberto Ascari ile kazanarak sezona heyecan getirdi ve 1951 sezonunun son GP’si yeni ev sahibi İspanya’da yapıldı. İspanya GP’si öncesinde Fangio’nun 28, Ascari’nin de 25 puanı vardı. Yarış sonunda gülen taraf Juan Fangio oldu.

1952 sezonunda Hollanda da yarış takvimine alındı. Sezon yine İsviçre’de start aldı, Indianapolis 500, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda GP'lerinden sonra İtalya'da sona erdi. Sezonun ilk GP'si olan İsviçre GP'sinde zafere Ferrari takımının yeni transferi Pierro Taruffi ulaştı. Bu yeni sezonun Ferrari takımının sezonu olacağının işaretiydi. 1952 sezonunda düzenlenen sekiz GP’nin yedisini kazanan İtalyan takımı sadece Indianapolis 500 GP’sinde birinciliği Kuzma Offenhauser takımından Troy Ruttmann'a kaptırdı. Kazanılan yedi GP’nin altısına imza atan Alberto Ascari de sezonu şampiyon olarak tamamladı.

1953 sezonu Arjantin’de start aldı. Ancak sezon hiç beklenmedik büyük bir kaza ile başladı. Farina’nın aracıyla kalabalığın arasına girmesi ve 10 kişinin ölümü ile Formula 1 dünyası ilk büyük şok yaşandı. Duraklamalarda sonra yarışa geri dönüldü ve Ferrari pilotu Alberto Ascari kazandı. Sezonun ikinci GP'si olan Indianapolis GP'sini Kurtis Kraft Offenhauser takımından Bill Vukovich kazanırken. Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya ve İsviçre GP'lerinde Ferrari takımının üstünlüğü vardı. Hollanda, Belçika, İngiltere ve İsviçre GP'lerinde Alberto Ascari zafere ulaşırken, Fransa'da Mike Hawthorn, Almanya'da da Giuseppe Farina birincilik kürsüsüne çıktı. Sezonun son GP'sini ise bundan sonraki dört yıl fırtına gibi esecek olan Juan Manual Fangio kazandı. Sezon sonunda Ferrari takımı yedi GP kazanarak büyük bir başarıya ulaşırken bunun beşinde damalı bayrağı ilk gören pilot olan Alberto Ascari'de sezonu şampiyon tamamladı. Böylece Formula 1’de Alfa Romeo’nun yerini Ferrari alırken, Formula 1’deki İtalyan egemenliği de devam ediyordu.

1954 sezonu Arjantin'in Buenos Aires kentinde start aldı. Dokuz zorlu GP'nin yapılacağı sezonun bu ilk yarışında 1952 dünya şampiyonu ve yeni sezonun favori isimlerinden Arjantinli pilot Juan Fangio kendi seyircisi önündeki avantajı kullandı. Yeni sezonla birlikte Formula 1 dünyasında efsaneleşmeye başlayan Juan Manual Fangio, Maserati ile evinde zafere ulaştı. Sezonun ikinci GP'si olan Indianpolis 500 GP'sini Kuzma Offenhauser takımından Bill Vukavich kazandı. Indianapolis GP'sinden sonra yapılan Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya ve İspanya GP'lerinden sadece İngiltere GP'sinde Ferrari pilotu Frolian Gonzales'e, İspanya GP'sinde de yine Ferrari pilotu Mike Hawthorn'a liderliği kaptıran Juan Manuel Fangio diğer beş GP'de zafere ulaşarak seyircisinin önünde lider olarak başladığı sezonu şampiyon olarak bitirerek ikinci dünya şampiyonluğa imza attı.

1955 sezonunda Almanya, İsviçre, Fransa ve İspanya yarış takviminden çıkarılırken Monako ve Hollanda yarış takvimine eklendi ve yeni sezonda GP sayısı yediye düştü. Arjantin, Monako, Indianapolis, Belçika, Hollanda, İngiltere ve İtalya bu sezonda yarış takvimini oluşturan ülkeler oldu. Sezon, Arjantin'in Buenos Aires kentinde start aldı. Mercedes Benz pilotu Juan Manuel Fangio evinde yarışmanın avantajını yine iyi değerlendirerek zafere ulaştı. Bundan sonra düzenlenen Monako GP'sini ise Ferrari takımından Maurice Trintignant kazandı. Indianapolis 500 GP'sini Kurtis Kraft Offenhauser takımından Bob Sweikert kazanırken. Belçika, Hollanda, İngiltere, İtalya GP'lerinden sadece İngiltere GP'sinde takım arkadaşı Stirling Moss'a geçilen, Juan Manuel Fangio diğer GP'lerde damalı bayrağı ilk gören pilot olarak sezon sonunda şampiyonluğa ulaştı. Böylece Juan Manuel Fangio beş yılda üç kez şampiyon olarak büyük bir başarıya da imza attı.

1956 sezonunda Hollanda yarış takviminden çıkarılırken Fransa ve Almanya tekrar yarış takvimine eklendi. Bu zorlu sezon öncesinde iki kez üstüste dünya şampiyonu ünvanını elde eden Fangio, Lancia Ferrari takımına transfer oldu. Yarış öncesi yapılan sıralama turlarında ilk sırayı yine evsahibi pilot Juan Manual Fangio kazandı ve sezonun ilk yarışı olan Arjantin GP'si için start aldı. Yarış içinde en hızlı tur zamanına da imza atan Fangio yarış sonunda L. Musso ile aynı anda yarışı tamamladı. Bu sezonun nekadar zorlu ve çekişmeli geçeceğini de kanıtıydı. Arjantin GP'sinden sonra yapılan Monako GP'sini Maserati takımından Stirling Moss kazanırken, Indianapolis 500 GP'sini Watson Offenhauser takımından Pat Flaherty kazandı. Bundan sonra yapılan Belçika, Fransa, İngiltere ve Almanya GP'lerinde ise Lancia Ferrari takımının üstünlüğü vardı. Belçika ve Fransa GP'lerini Peter Collins kazanırken. İngiltere ve Almanya GP'lerinde ise birincilik kürsüsüne Juan Manual Fangio çıktı. Sezonun son yarışını ise Monako GP'sini kazanan Stirling Moss kazandı. Fakat bu sonuç Juan Manual Fangio'nun sezon sonunda şampiyonluğa ulaşmasını engelleyemedi.

1957 sezonunda Belçika yarış takviminden çıkarılırken Pescara yarış takvimine eklendi. Sezon Arjantin'de başladı Monako, Indianapolis, Fransa, İngiltere, Almanya, Pescara GP'lerinden sonra İtalya'da sona erdi. Sezon öncesinde Juan Manual Fangio Maserati takımına transfer oldu. Yarış öncesi yapılan sıralama turlarında Juan Manuel Fangio yine en iyi dereceyi yaparak pole pozisyonu kazandı. Yarış sonunda ise herhangi bir süpriz yaşanmadı ve Fangio lider başladığı yarışı lider bitirerek vatandaşlarının önünde yeni bir zafere daha imza attı. Yarış takvimindeki ikinci yarış olan Monako GP'sini de kazanan Juan Fangio yeni takımında hiç yabancılık çekmiyordu. Sezonun üçüncü yarışı olan Indianapolis GP'sini Salih Offenhauser takımından Sam Hanks kazandı. Bundan sonra yapılan Fransa, İngiltere, Almanya, Pescara ve İtalya GP'lerinde zafer Maserati ve Formula 1'e yeni giren Vanwall takımları arasında paylaşıldı. Fransa ve Almanya GP'lerini Maserati takımından Juan Manual Fangio kazanırken. İngiltere GP'sini Tony Brooks ve Stirling Moss aynı zamanda tamamlayarak liderliği paylaştı. Pescara ve İtalya GP'lerini ise Stirling Moss lider tamamladı. Böylece Vanwall takımıda yarış dünyasına yeni bir heyecan getirdi. Sezon sonunda ise gülen Juan Manuel Fangio oldu. Böylece Fangio üst üste dördüncü ve toplamda da beşinci şampiyonluğunu kazanarak Formula dünyasına adını altın harflerle yazdırıyordu.

1958 sezonu için kurallarda yapılan değişiklikler hemen etkisini gösterdi, katılan takım takım sayısında gözle görülür artış oldu. İngilizler, İtalyan egemenliğini kırmak için yeni takımlarla GP’lerde yeraldı. Bir başka değişiklik de Fas, Portekiz gibi yeni ülkeler şampiyona takvimine eklenmesiyle yaşandı. Hollanda ve Belçika'nında yarış takvimine yeniden dahil edilmesiyle GP sayısı onbire çıktı. Arjantin'de başlayan sezon, Monako, Hollanda, Indianapolis, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, Portekiz, İtalya GP'lerinden sonra Fas'ta sona erdi. Yeni sezonun ilk GP'si olan Arjantin GP'sini Cooper Climax adına yarışan Stirling Moss kazandı. Sezonun ikinci GP'si olan Monako GP'sini de bir diğer Cooper Climax pilotu Maurice Trintignant kazandı. Böylece Cooper Climax takımı sezona hızlı bir başlangıç yapmış oluyordu. Sezonun üçüncü GP'si Hollanda da yapıldı ve zafere Stirling Moss ulaştı. Ancak Indianapolis 500 GP'sini Salih Offerhauser takımından Jimmy Bryan kazandı. Sezonun beşinci GP'si ise Belçika'da yapıldı ve zafere Vanwall takımından Tony Brooks ulaştı. Bundan sonra yapılan GP'ler ise Vanwall ve Ferrari'ler arasında paylaşıldı. Fransa GP'sinde Ferrari pilotu Mike Hawthorn zafere ulaşırken, takım arkadaşı Peter Collins ise İngiltere'de birincilik kürsüsüne çıktı. Almanya, Portekiz, İtalya ve Fas GP'lerinde Vanwall takımının üstünlüğü vardı. Almanya ve İtalya'da Tony Brooks zafere ulaşırken, Portekiz ve Fas'ta damalı bayrağı ilk gören pilot Stirling Moss oldu. Portekiz GP’si bir başka trajediye sahne oldu. Stuart Lewis-Evans yaptığı kazada feci şekilde yandı ve hastaneye kaldırıldıktan 6 gün sonra öldü. 1958 yılından itibaren takımlar şampiyonluğu ayrıca değerlendirilmeye başladı ve ilk şampiyon Vanwall oldu. Pilotlar şampiyonasında ise zirvede Ferrari takımından Mike Hawthorn vardı.

1959 sezonunda Arjantin, Belçika ve Fas yarış takviminden çıkarılırken, ABD yarış takvimine eklendi. Monako'da başlayan sezon Indianapolis, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Portekiz, İtalya GP'lerinden sonra ABD'de sona erdi. Sezonun ilk GP'sini Cooper Climax takımından Jack Brabham kazandı. Sezonun ikinci yarışı olan Indianapolis GP'sini Watson Offenhauser takımından Rodger Ward kazandı. Hollanda GP'sini BRM takımından Jo Bonnier kazanırken, bundan sonraki GP'ler Ferrari ve Cooper Climax arasında paylaşıldı. Fransa ve Almanya GP'lerinde zafere Ferrari takımından Tony Brooks ulaşırken İngiltere GP'sinde Jack Brabham, Portekiz ve İtalya GP'lerinde Stirling Moss ve son GP olan Amerika GP'sinde de Bruce McLaren Cooper Climax takımını şampiyonluğa taşıyan pilotlar oldu. 1959 yılının pilotlar şampiyonluğunu da yine Cooper Climax takımından Jack Brabham elde etti.

FORMULA 1
Türkiye Basın Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)