MULTIMEDIA RELEASE
 

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

Formula 1'in 50 yıllık tarihi... (2)

1960’larda Formula 1’in ilk yıllarındaki dengeler bütünüyle değişti. Pilotlar kadar takımlar arasındaki mücadele önplana çıkarken, Ferrari ve Lotus arasındaki amansız rekabete Brabham takımı da eklendi.

Jim Clark ve Graham Hill arasında mücadelede en fazla zaferi kazanan Lotus Climax pilotu Clark oldu. Dunlop ilk yıllarda lastikteki egemenliğini yine bu yıllarda Goodyear ve Firestone ile paylaşmak zorunda kaldı.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1'de 1960’lar, pilotlar kadar takımlar arasındaki rekabetin tırmandığı yıllar oldu. Ferrari'nin tahtına Lotus göz dikerken, bu amasız rekabete Brabham takımı da katıldı.

1960’lar

1960 sezonunda Almanya yarış takviminden çıkarılırken, Arjantin ve Belçika tekrar yarış takvimine eklendi ve şampiyona takvimindeki GP sayısı ona çıktı. Arjantin'de başlayan sezon, Monako, Indianapolis, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Portekiz, İtalya'dan sonra ABD'de sona erdi. 1959 sezonunun şampiyon takımı Cooper Climax sezonun ilk yarışı olan Arjantin'de Bruce McLaren ile galibiyetle ulaşak yeni sezonda ne kadar iddialı olduğunu kanıtladı. Sezonun ikinci yarışı olan Monako GP'sini ise Lotus Climax takımından Stirling Moss kazandı. Sezonun üçüncü GP'si olan İndianapolis 500 GP'sinde zafere Watson Offenhauser takımından Jim Rathmann ulaştı. Indianapolis GP'sinden sonra yarış tekrar Avrupa kıtasına taşındı. Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere ve Portekiz GP'lerinde damalı bayrağı ilk gören pilot Jack Brabham ve Cooper Climax takımıydı. Sondan bir önceki GP olan İtalya GP'sinde birincilik kürsüsüne Ferrari takımından Phil Hill çıkarken. Sezonun son GP'sinde de damalı bayrağı ilk gören pilot Lotus Climax takımından Stirling Moss oldu. 1959 sezonunda yapılan on GP'den altısını kazanan Cooper Climax takımı takımlar şampiyonluğuna ulaşırken aynı takımın başarılı pilotu Jack Brabham'da beş GP zaferiyle pilotlar şampiyonu oldu.

1961 sezonunda Arjantin, Portekiz ve Indianapolis yarış takviminden çıkarılırken Almanya tekrar yarış takvimine eklendi ve şampiyona takvimindeki GP sayısı sekize düştü. Monako'da başlayan sezon Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya'dan sonra Amerika’da sona erdi. Ferrari ile Lotus Climax takımları arasında büyük mücadele Monako'da start aldı ve burada zafere Lotus Climax takımından Stirling Moss ulaştı. Fakat bundan sonra yapılan GP'lerde Ferrari damgası vardı. Hollanda'da Wolfgang VonTrips, Belçika'da Phil Hill, Fransa'da Ciancarlo Baghetti ve İngiltere'de tekrar VonTrips zafere ulaşarak Ferrari takımını beş GP'nin dördünde zafere ulaştırarak büyük bir başarıya imza attılar. Sezonun altıncı GP'si Almanya'da yapıldı ve Lotus Climax takımından Stirling Moss burada zafere ulaşarak Ferrari takımının dört GP süren üstünlüğüne çizgi çekti. Fakat sezonun yedinci yarışı Ferrari takımının kandi evindeydi. Tifosilerin desteğini de alan bu güçlü arabayı durdurmak artık çok zordu ve Ferrari takımı Phil Hill ile kendi evinde zafere ulaştı. ABD'de yapılan sezonun son GP'sini Lotus Climax takımından Innes Ireland kazandı. Sezon sonunda sekiz GP'nin beşinde zafere ulaşan Ferrari takımlar şampiyonluğuna ulaşırken aynı takımdan Phil Hill'de pilotlar şampiyonu oldu.

1962 sezonunda Güney Afrika yarış takvimine eklendi ve şampiyona takvimindeki yarış sayısı dokuza çıktı. Hollanda'da başlayan sezon Monako, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya ve ABD'den sonra Formula 1'e ilk defa evsahipliği yapan Güney Afrika'da sona erdi. Hollanda'da sezonun ilk GP'sinde BRM pilotu Graham Hill zafere ulaştı. Sezonun ikinci GP'si Monako'da yapıldı. Cooper Climax pilotu Bruce McLaren Monako'da birincilik kürsüsüne çıkarken. 1963 sezonunda adından sıkça bahsettirecek olan Lotus Climax pilotu Jim Clark Belçika'da, Porsche takımından Dan Gurney'de Fransa'da zafere ulaştı. İngiltere'de birincilik kürsüsüne yine Jim Clark çıktı. Bundan sonra yapılan Almanya ve İtalya GP'lerinde ise zafere BRM pilotu Graham Hill ulaştı. Sezonun sondan bir önceki yarışı olan ABD GP'sini sezonun üçüncü zaferine imza atan Jim Clark kazanırken, sezonun son yarışı ise yeni ev sahibi Güney Afrika'da yapıldı ve GP sonunda zafere ulaşan Hill ve BRM takımı sezonu da şampiyon tamamladı.

1963 sezonunda Meksika yeni ev sahibi olarak şampiyona takvimine eklendi. Monako'da başlayan sezon Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, ABD, Meksika'dan sonra Güney Afrika'da sona erdi. 1963 sezonunun ilk yarışı olan Monako GP'sinde zafere BRM ile 1962 yılının şampiyon pilotu Graham Hill ulaştı. Fakat bundan sonra yapılan yarışlarda Jim Clark fırtanası esti. Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere GP'lerinde Lotus Climax ile zafere ulaşan Clark, sezonun geri kalan beş GP'sinde Almanya'da Ferrari ile yarışan John Surtess, ABD'de de Graham Hill'e liderliği kaptırdı. İtalya, Meksika ve Güney Afrika'da da zafere ulaşan Clark, on GP'den oluşan 1963 sezonunun yedisinde zafere ulaşarak pilotlar şampiyonu olurken, Lotus Climax takımını da takımlar şampiyonu oldu.

1964 sezonu Güney Afrika yarış takviminden çıkarılırken, Avusturya GP takvimine alındı. Monako'da başlayan sezon, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, ABD'den sonra Meksika'da sona erdi. Sezonun ilk yarışı olan Monako'da zafere BRM pilotu Graham Hill ulaştı. Sezonun ikinci ve üçüncü GP'leri Hollanda ve Belçika'da yapıldı ve zafere Lotus Climax pilotu Jim Clark ulaştı. Sezonun dördüncü yarışı olan Fransa'da zafere Brabham Climax takımından Dan Gurney ulaşırken, İngiltere'de zafere yine Jim Clark ulaştı. Bundan sonra yapılan üç GP'de damalı bayrağı ilk gören tekım Ferrari oldu. Almanya'da John Surtees, Avusturya'da Lorenzo Bandini İtalya'da ise yine John Surtees Ferrari takımının zafer şampanyasını içen pilotları oldu. Sezonun sondan bir önceki yarışı olan ABD GP'sini BRM pilotu Graham Hill kazanırken, sezonun son yarışı olan Meksika GP'sinde Brabham Climax takımından Dan Gurney damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. Sezon sonunda ise Ferrari ve aynı takımın pilotu John Surtees şampiyon oldu.

1965 sezonunda Avusturya yarış takviminden çıkarılırken Güney Afrika tekrar yarış takvimine eklendi. Afrika kıtasında başlayan sezon, Monako, Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya, İtalya, ABD'den sonra Meksika'da sona erdi. 1965 sezonunda pistlerde yine 1963 sezonunda olduğu gibi Jim Clark fırtınası esti. Sezonun ilk GP'sini olan Güney Afrika GP'sini Lotus Climax pilotu Jim Clark kazandı. Sezonun ikinci GP'sinde BRM pilotu Graham Hill zafere ulaşırken, Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Almanya GP'lerinde birincilik kürsüsüne yine Clark çıktı ve arka arkaya kazandığı beş GP zaferiyle sezona damgasını vurdu. Sezonun sekizinci GP'sini BRM pilotu Jackie Stewart kazanırken sezonun sondan bir önceki yarışı olan ABD GP'sini de yine BRM pilotu Graham Hill kazandı. Son GP için takımlar ve pilotlar Meksika'ya taşındılar. Meksika'da yapılan GP'nin süpriz bir birincisi vardı. Honda takımından Richie Ginther damalı bayrağı ilk gören pilot olarak kariyerindeki ilk GP zaferini kazandı. Sezon sonunda on GP'den altısında zafere ulaşan Lotus Climax takımı ve Jim Clark şampiyon oldu.

1966 sezonunda Güney Afrika yarış takviminden çıkarılırken şampiyona takvimindeki yarış sayısı dokuza indi. Monako'da başlayan sezon Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya, İtalya, ABD'den sonra Meksika'da sona erdi. Sezonun ilk yarışı olan Monaka'da zafere BRM pilotu Jackie Stewart ulaştı. Sezonun ikinci yarışı olan Belçika'da zafere Ferrari pilotu John Surtess ulaşırken, Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya GP'lerinde Brabham Repco takımından Jack Brabham dört GP zaferine imza atarak sezonun bitimine üç yarış kala şampiyonluk için büyük bir avantaj yakaladı. Sezonun yedinci yarışı olan İtalya GP'sinde Ferrari pilotu Lodovico Scarfiotti zafere ulaştı. Sezonun sekizinci GP'sini Lotus BRM takımından Jim Clark kazanırken, sezonun son GP'si olan Meksika GP'sinde de zafere Cooper Maserati pilotu John Surtess ulaştı. Sezon sonunda dört GP zaferiyle Jack Brabham ve Brabham Repco takımı şampiyon oldu.

1967 sezonunda Kanada ve Güney Afrika'nın yarış takvimine eklenmesiyle GP takvimindeki yarış sayısı onbire çıktı. Güney Afrika'da başlayan sezon, Monako, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada, İtalya, ABD GP'lerinden sonra Meksika'da sona erdi. Güney Afrika'da yapılan ilk GP'de zafere Cooper Maserati pilotu Pedro Rodrigez ulaştı. Sezonun ikinci GP'si olan Monako'da zafere Brabham Repco pilotu Denny Hulme ulaşırken, Lorenza Bandini’nin geçirdiği kazada ölmesi Formula 1 dünyasını bir kez daha yasa boğdu. Sezonun üçüncü GP'si Hollanda'da yapıldı, 1963 ve 1965 sezonunun şampiyon pilotu Jim Clark Lotus Ford ile burada zafere ulaştı. Sezonun dördüncü GP'si Belçika'da yapıldı ve Eagle Weslake pilotu Dan Gurney burada süpriz bir zafere imza attı. Sezonun beşinci GP'si olan Fransa'da Brabham Repco pilotu Jack Brabham zafere ulaşırken. Sezonun altıncı GP'si olan İngiltere'de Lotus Ford pilotu Jim Clark birincilik kürsüsüne çıktı. Sezonun yedinci ve sekizinci GP'leri olan Almanya ve Kanada da ise Brabham Repco pilotlarının üstünlüğü vardı. Almanya'da Denny Hulme, Kanada'da ise Jack Brabham zafere ulaşarak takımlarına çok değerli puanlar kazandırdılar. Sezonun dokuzuncu GP'si olan İtalya'da 1964 dünya şampiyonu John Surtess Honda ile zafere ulaşırken sezonun son iki GP'si olan ABD ve Meksika'da zafere Jim Clark ulaştı. Sezon sonunda ise zirvede Denny Hulme ve Brabham Repco takımı yer aldı.

1968 sezonunda İspanya'nın da yarış takvimine eklenmesi ile şampiyona takvimindeki yarış sayısı onikiye çıktı. Güney Afrika'da başlayan sezon, İspanya, Monako, Belçika, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada, ABD'den sonra Meksika'da sona erdi. Sezonun ilk üç yarışında Lotus Ford pilotlarının üstünlüğü vardı. Güney Afrika'da Jim Clark zafere ulaşırken, İspanya ve Monako'da Graham Hill birincilik kürsüsüne çıktı. Böylece Lotus Ford takımı sezona hızlı bir başlangıç yaptı. Sezonun dördüncü yarışı olan Belçika'da McLaren Ford ile Bruce McLaren zafere ulaşırken, Hollanda da zafere Matra Ford pilotu Jackie Stewart ulaştı. Böylece Lotus Ford takımının üç GP süren üstünlüğü sona eriyordu. Sezonun altıncı GP'si olan Fransa'da Jacky Ickx zafere ulaşarak Ferrari takımına sezonun ilk puanlarını kazandırdı. Fakat sezonun yedinci GP'sinde, ilk üç yarış fırtına gibi esen Lotus Ford takımı Jo Siffert ile zafere ulaştı. Sezonun sekizinci GP'si olan Almanya'da Matra Ford pilotu Jackie Stewart zafere ulaşırken, İtalya ve Kanada GP'lerinde ise birincilik kürsüsüne Mclaren Ford pilotu Dany Hulme çıktı. Sezonun onbirinci GP'si olan ABD'de Jackie Stewart tekrar zafere ulaşırken, sezonun son GP'si olan Meksika'da ise zafere Lotus Ford ile Graham Hill ulaştı. Sezon sonunda Lotus Ford takımı takımlar şampiyonu olurken, Lotus Ford takımının İngiliz pilotu Graham Hill ikinci defa pilotlar şampiyonu oldu.

1969 sezonunda Belçika yarış takviminden çıkarıldı ve şampiyona takvimindeki GP sayısı onbire indi. Güney Afrika'da başlayan sezon, İspanya, Monako, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada, ABD'den sonra Meksika'da sona erdi. Sezonun ilk iki yarışı olan Güney Afrika ve İspanya'da Matra Ford pilotu Jackie Stewart zafere ulaştı. Sezonun üçüncü GP'si olan Monako'da 1968 sezonunun şampiyonu Graham Hill Lotus Ford ile zirvedeydi. Bundan sonra yapılan Hollanda, Fransa ve İngiltere GP'lerinde de zafere sezonun ilk iki GP'sinde zafere ulaşan Jackie Stewart ulaştı ve Matra Ford takımı ile Jackie Stewart, 1969 sezonunda yapılan altı GP'den beşini kazanarak sezona damgasını vurdu. Sezonun yedinci GP'si Almanya'da yapıldı ve Bramham Ford pilotu Jacky Ickx damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. İtalya'da zafere sezonun flaş ismi Jackie Stewart ulaşırken, bundan sonra yapılan Kanada GP'sinde birincilik kürsüsüne Jacky Ickx çıkarak sezonun ikinci GP zaferine imza attı. Sezonun onuncu GP'si olan ABD'de zafere Lotus Ford pilotu Jochen Rindt ulaşırken Meksika'da damalı bayrağı ilk gören pilot McLaren Ford pilotu Denny Hulme oldu. Onbir GP'den altısında zafere ulaşan Jackie Stewart ve Matra Ford takımı sezonu zirvede tamamladı.

FORMULA 1
Türkiye Basın Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)