DIGITAL NEWSLETTER

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

F1'de bilginin Altın Çağı geliyor...

Motor sporlarının zirvesi  sayılan ve Altın Yılını kutlamaya hazırlanan Formula 1, yaklaşık 50 yıllık geçmişi ve yarışların istatistikleri ile Y2K öncesinde bilginin Altın Çağı'nı açmaya hazırlanıyor.

Bugüne kadar Formula 1'i anlatmak için yayınlanan binlerce dergi ve yazılan yüzlerce kitap arasında rekoru da 14 esere imza atan David Tremayne kırdı.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1, bir kaç ay sonra kutlamaya başlayacağı Altın Yılı öncesinde yarış istatistikleri ile 50. Yılı'nda bilginin Altın Çağı'nı açmaya hazırlanıyor. Formula 1'de sürat kadar bilgi ve teknoloji konularına verilen önemin en büyük kanıtı olarak da bugüne kadar hemen hemen tüm dillerde yazılan milyonlarca sayfa yazı ile yayınlanan binlerce kitap ve dergi gösteriliyor. Altın Çağı öncesi  hızla büyüyen Formula 1 bilgi dağının zirvesinde de F1 meraklılarının yakından tanıdığı yazar David Tremayne yayınlanan 14 kitabı ile çok farklı bir rekora imza atıyor.

Formula 1'e gönül veren David Tremayne, yayınlanan kitapları ile Formula 1 meraklılarının yakından tanıdığı bir yazar. Formula 1 dünyasının takımlarını ve pilotlarını anlatan kitapları farklı yayınevleri tarafından yıllardır yayınlanıyor. Formula 1'in kendine özgü ortamını en iyi yansıtan yazarlar arasında gösterilen Tremayne, en karmaşık teknik kavramları bile kolay anlaşılır bir dil ile okuru sıkmadan anlatıyor. Son kaleme aldığı Formula One: 50 Golden Years (Formula Bir: 50 Altın Yıl) isimli kitabı ise 'en çok satanlar' listesinde yeralıyor. Konu Formula 1 olunca Tremayne takımlarından pilotlara, pistlerden teknolojiye uzanan geniş bir yelpazede yayınlanan kitapları ile hemen dikkat çekiyor. Bugüne kadar yayınlanan çalışmaları arasında başta 'en kapsamlı kaynak' olarak kabul edilen Formula One: 50 Golden Years olmak üzere Formula 1, Echoes of Imola, Damon Hill, Ferrari Formula One Racing Team, Jordan Formula One Racing Team, Stewart Formula One Racing Team, The Science of Speed / The Hi-Tech World of Formula 1, Racers Apart ve The Land Speed Record  yeralıyor.

En'kurt' takım Ferrari...

Formula 1'in dünyada en fazla izleyici toplayacak motor sporları etkinliği olacağı ilk gören ve bu konuda ilk adımı atan takım Ferrari. 1929 yılında İtalya'da üretime başlayan ve 1950 sonrasında tüm Grand Prix'lerde yerini alan Ferrari, o günden bu yana Formula 1'den hiç uzaklaşmıyor. 1966 yılından sonra Formula 1'e giren McLaren takımı da Ferrari'den sonra 'en eski' takım ünvanını taşıyor. 1977 yılında kurulup, Formula 1'de "ben de varım" diyen Williams'ı bugün mali zorluklar içinde olan Arrows ve Minardi izliyor. 1980'li yıllarda kurulan ve Formula 1'e girip yarışan Benetton var. Geçmişi 1980'e dayanan Jordan 1991'den, 1970'de kurulan Sauber ise 1993'den bu yana Formula 1 pistlerinde yarışıyor. 1997 yılında da Stewart ve Prost takımları kuruluyor. En yeni takım ünvanı ise 'şimdilik' sadece bir sezonluk geçmişi olan BAR'ın...

Alesi ve Herbert, en 'eski tüfek'ler ...

Formula 1'de bugün şampiyonluk mücadelesi veren pilotlardan Jean Alesi ve Johnny Herbert dışında kalanların tamamı 1990'lı yıllarda ilk Grand Prix'sine katıldı. 1989 yılında ilk Grand Prix tecrübesini yaşayan Alesi ve Herbert da haklı olarak Formula 1'de yarışan en eski pilot ünvanını paylaşıyor...

Y2K öncesindeki son sezonda Grand Prix'lerde yarışan 'en yaşlı pilot' ünvanı 19 Eylül 1960 doğumlu Damon Hill'in payına düşerken, 'en genç pilot' ünvanını da 23 Mart 1976  Ricardo Zonta taşıyor. Grand Prix'lerin 'en yapılı pilotu' olan Alexander Wurz, 186 cm boyu ve 82,5 kg ağırlığı ile hemen dikkat çekiyor. Prost takımından Jarno Trulli 167 cm boyu ile 'en kısa pilot', Arrows'dan Toranosoke Takagi de 61 kg ağırlığı ile 'en hafif pilot' olarak 1999 yılının istatiklerinde yerini alıyor.

F1 için Y2K takvimi hazır...

Gelecek yıl 50. yıldönümünü kutlayacak Formula 1 için yarış takvimi kesinleşti. 1999 yılının son Grand Prix'si olan Suzuka öncesinde ilan edilen takvime göre Formula 1'in 2000 yılı sezonu Avustralya GP'si ile 12 Mart 2000 tarihinde açılacak. Bunu Brezilya, San Marino, İngiltere, İspanya, Avrupa, Monaco, Kanada, Fransa, Avusturya, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Amerika, Japonya GP'leri izleyecek ve 22 Ekim 2000 tarihinde gerçekleştirilecek Malezya GP'si ile F1'in Millenium Şampiyonları belirlenecek.

Tarih Grand Prix  Şehir ve Pist
12 Mart Avustralya Melbourne, Albert Ville
26 Mart Brezilya Sao Paulo, Interlagos
9 Nisan San Marino Imola*
23 Nisan İngiltere Silverstone*
7 Mayıs İspanya Barselona, Catalunya
21 Mayıs Avrupa Nurburgring*
4 Haziran Monako Monako, Monte Carlo
18 Haziran Kanada Montreal, Gilles Villeneuve
2 Temmuz Fransa Magni Cours*
16 Temmuz   Avusturya Spielberg, A1 Ring
30 Temmuz Almanya Hockenheim*
13 Ağustos Macaristan Budapeşte, Hungaroring
27 Ağustos Belçika Spa Franchorchamps*
10 Eylül İtalya Monza*
24 Eylül Amerika Indianapolis*
8 Ekim Japonya Suzuka*
22 Ekim Malezya Sepang*

(*) Pist şehrin adını taşıyor.

FORMULA 1
Türkiye Basın Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)