MULTIMEDIA RELEASE

mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
F1'de 'millennium' rekabeti...

Formula 1'de 'yeni binyıl' için geri sayım sürerken takımlar ve pilotlar arasındaki rekabete, F1 için evsahipliği yapma yarışına giren ülkeler de katıldı.

Gelecek sezondaki Millenium Şampiyonluğu ile 50. Yıl kutlamalarını 'büyük bir fırsat' olarak gören Amerika ilk kez, Avusturya da yeni pisti ile bu yarışta yeralacak.

Dünyada en fazla izleyici toplayan motorsporları etkinliği olan Formula 1, yeni sezonda Y2K Şampiyonluğu ve 50. Yıl kutlamaları ile izleyici rekoru kırmaya hazırlanıyor. F1'in takımlar ve pilotlar kadar sponsorlar arasında artan 'millenium rekabeti' son olarak Grand Prix evsahipliği yapan ülkelere de sıçradı.

Malezya'nın geçen yıl Formula 1'e ilk kez evsahipliği yaptığı Sepang Grand Prix'si ile elde ettiği başarıdan yola çıkan Amerika, 'efsanevi' Indianapolis Speedway pisti ile F1 yarış takvimine girdi. Indianapolis Speedway'in adını da Indianapolis Grand Prix olarak değiştiren Amerika, pistin FOCA kurallarına uygun olarak yeniden düzenlendiğini açıkladı. Formula 1 evsahipliği için mücadele veren Çin için 'zafer' başka bir sezona kaldı. Ülke tanıtımının yanı sıra her zaman yapıldığı bölge için büyük bir gelir kaynağı olan 'F1 evsahipliği' için hazırlıklarını sürdüren iki ülkeden biri olan Avusturya daha şanslıydı. Avusturya'nın 'yeni' Spielberg Grand Prix'si, 'değiştirilebilir' notu ile gelecek yılın F1 takvimine alındı. Yeni pist ile bu rekabette daha büyük pay almaya aday olan ülkelerden Fransa'nın da Magny-Cours dışında ikinci bir Grand Prix ile 2002 yılında takvimlere alınacağına 'kesin' gözü ile bakılıyor.

Jaguar 'jet' gibi...

Formula 1'in 'daha GP görmeden' en çok ilgi toplayan takımı olan Jaguar, Frankfurt'ta düzenlenen otomobil fuarında yeni sezonda yarışacağı arabayı ve pilotlarını tanıttı. Bu sezonun Formula 1 Pilotlar Şampiyonluğu'na en yakın aday olan Eddie Irvine'dan sonra Jaguar'ın ikinci pilotunun da Johnny Herbert olacağı kesinleşti. Jaguar adına yarışmanın 'büyük bir fırsat' olduğunu söyleyen Irvine, takım arkadaşı Herbert ile ilgili olarak sorulan soruları da "şampiyon olmak için hazırız" diyerek yanıtladı.

Jaguar ile gözünü Formula 1'e çeviren İngiliz seyircileri de Grand Prix'leri 'yemyeşil' yapmaya hazırlanıyor. Formula 1'in hem 50 yılı'nı kutlayacağı, hem de Millennium Şampiyonu'nu çıkaracağı 2000 yılında Jaguar'ın yeşil rengi ile Ferrari'nın kırmızısını geri bırakıp bırakmayacağını ise zaman gösterecek.

Fransızlar hızlı, Almanlar iştahlı...

Fransız lastik üreticisi Michelin, Formula 1'e dönüş planları yapmaya başladı. 1977 yılında Formula 1'den çekilme kararı aldıktan sonra dünya lastik pazarında satışları önemli ölçüde düşen şirket eski günlerine dönmek için gözünü tekrar Formula 1 dünyasına çevirdi. Bu amaçla Alman otomobil üreticisi Audi ile Formula 1 için program geliştirme anlaşması imzalayan Michelin, 2002 yılında Audi ile F1'de yer alacak.

Çalışmalarında vites büyüten bir başka Fransız firması da Peugeot. Prost takımının patronu Alain Prost'un, kullandıkları motorun yeterince güçlü olmadığını ve üreticinin daha güçlü bir motor üretmek için yeteri kadar çaba sarfetmediğini açıklamasının ardından Peugeot, gelecek sezon yarışacağı A20 motorunu geliştirme çalışmalarını hızlandırdı.

Formula 1 ile gelen prestiji değerlendirmek için Alman motor üreticileri de kolları sıvadı. Özellikle Toyota'nın 2001 yılından sonra Formula 1'de yeralma niyetini açıklamasının ardından ilk atağı BMW yaptı. Williams ile anlaşan BMW'yi Michelin ile ortak proje başlatan Audi izledi. Formula 1 için çalışma başlatan bir diğer Alman markası da Wolkswagen oldu.

Arrows ve Minardi'de para bitti...

Arrows takımının patronu Prens Malik Ado İbrahim, söz verdiği ticari hedeflere ulaşamadığı ve sponsorlardan da gerekli desteği sağlayamadığı için Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa ettiğini açıkladı. Arrows takımının finans sorunu ile karşı karşıya gelmesi, Arrows ile görüşmelere başlayan ve sezon sonunda Prost takımından ayrılacak Fransız pilot Oliver Panis'in transferini de zorlaştırdı. Takımın pilotlarından Tori Takagi'nin 8 milyon dolar alacağı olduğu ve takımın bu parayı vermekte zorlanacağı söylentileri de Arrows takımını zor günlerin beklediğini gösteriyor.

Minardi takımı da yeni sezon öncesi finansal problemler yaşıyor. Takım yöneticileri gelecek sezon için sponsor ve kendilerine motor verecek firma arıyor.Minardi takımının patronu Giancarlo Minardi, İtalya GP'si sonrası İspanyol telekomünikasyon devi Telefonica ile süren görüşmelereden sonuç alınamazsa finansal açıdan çok zor durumda kalacaklarını söyledi. Yeni sezonda Supertec motor ile yarışmak isteyen Minardi takımı yöneticilerini iki sorun bekliyor. Bunlardan birincisi anlaşma için 23 milyon dolara ihtiyaç olması, ikincisi de Supertec patronu olan Flavio Briotore'nin bu anlaşmayı yapmak istememesi. Bu arada Marc Gene takımı ile prensipte 2 yıllık anlaşma sağladı. Fakat takımın ciddi bir finansman problemi yaşaması yüzünden bu anlaşma Telefonica ile yapılacak sponsorluk anlaşmasından sonra resmileşecek.

jaguar1.jpg (16991 bytes)jaguar5.jpg (15720 bytes)

johnny2.jpg (8256 bytes)
FORMULA 1
Türkiye Basın Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +90 (212) 219 52 62 (PBX)