MULTIMEDIA RELEASE

mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
F1 şimdiden Y2K için hazır...

Formula 1’de takımların ve pilotların 2000 yılı için yaptığı şampiyonluk hesapları ve transferler daha sezon bitmeden ‘neredeyse’ tamamladı.

Y2K zaferi için hazırlanan takımlar ile pilotların hırsı, gelecek sezonun Formula 1’in 50. yılı olması yüzünden ‘şimdiden’ doruğa tırmandı.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor organizasyonlarından biri olan Formula 1'de, 2000 yılının şampiyonu olmak isteyen takımların kıyasıya rekabeti daha yeni sezon başlamadan hızlandı. Formula 1’in gelecek sezon 50. yıldönümünü kutlayacak olması da Grand Prix’lerde kazanılacak zaferin önemini daha da arttırdı. Birbirinden güçlü takımların, büyük markaların ve usta pilotların Y2K şampiyonluğu için hazırlıkları neredeyse tamamlandı.

Ferrari takımından ayrılacağını açıklamasından sonra hangi takımda yarışacağı merakla beklenen ve adı her gün yeni bir takımla anılan Eddie Irvine, Stewart takımı ile 3 yıllık anlaşma sağladı. Eddie Irvine'ın bu transferden 6,25 milyon pound kazandığı söyleniyor. Bu kadarla kalmayan Stewart takımı, tecrübeli pilotu Johnny Herbert ile devam etme kararı aldı. Ferrari takımı Eddie Irvine'nın Stewart takımına transfer olmasından sonra Brezilyalı genç pilot Rubens Barrichello ile anlaştı. Grand Prix’lere sadece ‘zafer’ için çıkan Schumi lakaplı Michael Schumacher ise hakkındaki sert eleştirilere karşın Ferrari ile sözleşmesinin devam ettiğini hatırlatmakla yetindi. Jordan takımı Damon Hill'in sezon sonunda Formula 1'den ayrılacağını açıklamasından sonra, Prost takımının ikinci pilotu İtalyan Jarno Turulli ile 2 yıllık anlaşma sağladı. Jordan takımının başarılı Alman pilot Heinz- Harald Frentzen ile anlaşması halen devam ediyor. Benetton takımı, Ferrari ile anlaşacağı söylenen İtalyan pilotları Giancarlo Fisichella ile yeniden anlaştı. Benetton ayrıca takımın ikinci pilotu Avusturyalı Alexander Wurz ile de devam kararı aldı.

McLaren’da değişiklik yok

Geçen sezonun şampiyonu McLaren gelecek sezon yine Mika Hakkinen ve David Coulthard'la yarışacak. Williams takımı gelecek sezon Ralf Schumacher ile devam kararı alırken Alessandro Zanardi'nin gönderileceği söyleniyor. Sauber takımı genç pilotları Pedro Diniz ile devam kararı alırken, Michael Schumacher'in yokluğunda Ferrari ile yarışan Mika Salo ile 2 yıllığına anlaştı. Prost takımı, Sauber takımının tecrübeli Fransız pilotu Jean Alesi ve F3000 şampiyonu Alman Nick Heidfeld ile anlaştı. Arrows takımı yeni sezonda Japon pilot Toranosuke Takagi ile devam kararı alırken, Prost takımında kötü günler geçiren ve bir türlü isteneni veremeyen Fransız pilot Oliver Panis ile anlaşmaya çalışıyor.

BAR takımı Jacques Villeneuve ve Ricardo Zonta ile devam etme kararı aldı. Minardi takımı Arrows takımı ile temasta olan Oliver Panis'le görüşmeleri devam ediyor ancak bu sezon yarışan pilotlardan Luca Badoer ve Marc Gene ile anlaşma yapılıp yapılmayacağı belli değil.

BMW geliyor…

Williams ve Benetton takımları ile pek çok başarılara imza atan ve 1997 yılında Williams takımı ile şampiyonluk yaşadıktan sonra Formula 1'den çekilme kararı alan Renault tekrar pistlere dönme planları yapıyor. Renault patronu Louis Schweitzer yaptığı açıklamada, 'Tek isteklerinin Formula 1'e geri dönerek şampiyonluk yaşamak olduğunu' açıkladı. Renault yetkililerinin bu amaçla Formula 1'in iddialı takımlarından Benetton ile görüşmeleri devam ediyor. 1997 yılında Renault ile şampiyon olduktan sonra Mecachrome ve Supertec motorlar kullanan fakat istediği başarıyı bir türlü yakalayamayan Williams takımı, gelecek sezon pistlerde BMW ile yarışacağını açıkladı. Williams takımı ayrıca gelecek sezon için Becks biraları ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Supertec motoru kullanan ve bu sezon hayal kırıklığı yaşayan diğer bir takım olan BAR (British American Racing Team) takımı da gelecek sezon için Honda ile temasa geçti. Honda motoru kullanan diğer bir takım olan Jordan da gelecek sezon için firma yetkileri ile görüşmelere başladı. Arrows ve Supertec yetkilileri arasında süren görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandı ve Arrows takımı gelecek sezon Supertec V10 motor ile yarışacağını açıkladı.

Toyota bekliyor…

Formula 1 dünyasına katılma amacıyla çalışmalara başlayan Uzakdoğu'nun motor devlerinden Toyota, hazırlıklarını tamamlayamadığı için gelecek sezon Formula 1'de mücadele edemeyecek. Toyota yetkilileri yaptıkları açıklamada 2000 - 2001 sezonunun kendileri için çok erken olduğunu belirterek 2001'den önce Formula1'de mücadele etmelerinin mümkün olmadığını açıkladılar. Ford motoru kullanan Stewart takımı lüks otomobil pazarının dev isimlerinden Jaguar ile anlaştı, takımın adı da Jaguar Stewart olarak değişti. Ayrıca Stewart takımı gelecek sezon için dünyanın önde gelen viski üreticilerinden Grants ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Sauber takımı yeni sezonda Ferrari V10 motor ile yarışacağını açıkladı. Ayrıca Sauber takımının ana sporsoru olan Malezya'nın petrol devi Petronas yetkilileri Formula 1'e gelecek sezon için 25 milyon dolar bütçe ayırdıklarını açıkladılar.

50. yılını kutlayacak F1 için Y2K şampiyonluğuna aday olan…

Takımlar Pilotlar
McLaren Mercedes Mika Hakkinen David Coulthart
Ferrari Michael Schumacher Rubens Barrichello
Williams Alessandro Zanardi Ralf Schumacher
Jordan Heinz-Harald Frentzen Jarno Turulli
Benetton Giancarlo Fisichella Alexander Wurz
Sauber Mika Salo Pedro Diniz
Arrows Oliver Panis Toranosuke Takagi
Stewart Eddie Irvine Johnny Herbert
Prost Jean Alesi Nick Heidfeld
Minardi Luca Badoer Marc Gene
British-American Racing Jacques Villeneuve Ricardo Zonta

FORMULA 1
Türkiye Basın Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +90 (212) 219 52 62 (PBX)