MULTIMEDIA RELEASE
    mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)
   
         
         
         
         
               

İstanbul Festival Vadisi'nde ilk uluslararası etkinlik...
Tatarlar Sabantuy için buluşuyor!
İstanbul'da eğlenmek ve dinlenmek isteyenler için yeni bir anlayış ile düzenlenen İstanbul Festival Vadisi, ilk uluslararası etkinliğinde Tatar kültüründe özel bir yeri olan Sabantuy için evsahipliği yapacak...
Tatarların yaşadığı her kıtada, ekin işlerinin sona erdiği günlerde düzenlenen eğlenceler ile kutlanan Sabantuy, Türkiye'de yaşayan binlerce Tatarı 3 Haziran 2006 günü buluşturacak.
Dağıtım tarihi 03/06/2006

İstanbul'un zümrüt yeşili Belgrad Ormanı içindeki Mehmet Akif Ersoy Korusu'nda, yeni bir anlayış ile düzenlenen ve kısa adı İFV olan İstanbul Festival Vadisi, ilk uluslararası etkinliğinde, Türkiye'de yaşayan binlerce Tatarı ağırlayacak. Tatar kültüründeki bin yıllık geleneğin devamı olan Sabantuy Şenliği, 3 Haziran 2006 cumartesi günü düzenlenecek.

Türkiye'de yaşayan binlerce Tatarların biraraya geleceği Sabantuy Şenliği ile ilgili olarak Tataristan Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti'nde Yetkili Temsilciliği'nden yapılan yazılı açıklamada; Tatar şairi Abdullah Tukay'ın doğumunun 120. yılı Tataristan'ın başkenti Kazan ve 'kardeş şehir' olan İstanbul'da kutlanacağı bildirildi. Yetkili Temsilci Radik Gimatdinov tarafından yapılan açıklamada; Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türksoy'un katkısı ile düzenlenecek kutlama programının 2 Haziran 2006 cuma günü başladığı belirtildi.

Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı Zilya Valeeva tarafından açılacak olan Abdullah Tukay'ın hayatını ve eserlerini konu alan resim sergisinin yanı sıra bir de Türkçe ve Tatarca hazırlanan kitap tanıtılacak.

Bin yılı aşan Tatar geleneği: Sabantuy

Tatar halkı için büyük önem taşıyan ve günümüzde Tataristan'da yaşayan diğer milletlerin de severek katıldığı Sabantuy, Tatarların yaşadığı her coğrafyada kutlanan bir bayram. Bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Sabantuy, geçmiş yıllarda karların erimeye başladığı ve doğanın yeşile büründüğü günlerden itibaren ekin ekme çalışmalarının bitimine kadar süren zaman içinde kutlanırmış.Günümüzde ise her ilkbaharda, tarım işlerinin sona erdiği günlerde düzenlenmekte. Tatar güreşi, at yarışı, kaşıkta yumurta taşıma, kapalı gözle çömlek kırma, yağlı kazığa tırmanma, denge tahtası üzerinde çuval dövüşü, çuval içinde koşma ve eller arkadan bağlıyken yoğurt içinde yüzük bulma gibi yarışmalarla renklenen Sabantuy Şenliği, danslar ve şarkılar ile şenleniyor.

Özgün hali Saban Tuyu olan ve "saban düğünü" anlamına gelen Sabantuy, özellikle kırsal kesimde yaşayan insanların, vereceği nimetler için Allah'a ve doğaya şükran duygularını sunduğu bir gelenek olarak bugün de sürdürülüyor.

İstanbul Festival Vadisi Tatar halkının kültür geleneğinde önemli bir yeri olan ve bin yılı aşkın bir süredir her ilkbaharda düzenlenen Sabantuy Şenliği'ne 3 Haziran 2006 tarihinde evsahipliği yapacak. İstanbul'daki Sabantuy, İFV uluslararası etkinlikler serisinin ilk ayağını oluşturacak.

© İFV Sanal Haber Merkezi - Fotoğraflar: www.tawish.org
İFV SANAL HABER MERKEZİ
sincap@istanbulfestivalvadisi.com

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Bahçeköy Yolu, Mehmet Akif Ersoy Korusu, Çayırbaşı, Sarıyer 34473
Telefon: +9 (0212) 263 71 74 (PBX)

Türkiye'de ilk ve tek e-PR uygulaması
Telefon: +9 (0212) 263 48 66 (PBX)