MULTIMEDIA RELEASE

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)
           
           
           
               
TÜRKAF, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları hedefine doğru adım adım ilerliyor:
Akarsu Slalom için ilk Milli Takım
Ülkemizde bu yıl düzenlenmeye başlayan ve kısa sürede büyük ilgi çeken Akarsu Slalom yarışlarında hedeflenen gelişme sağlandı ve Milli Takım'ın seçilmesi aşamasına gelindi...
GSGM Kano ve Rafting Federasyonu TÜRKAF, olimpik sporlar arasında dünyada en çok izlenen üç daldan biri olan akarsu slalom yarışlarında Türkiye'yi temsil edecek ilk Milli Takımı, 3-4 Eylül 2005 tarihlerinde, Dalaman Nehri'ndeki Akköprü - Meşebükü arasında uluslararası standartlarda özel olarak hazırlanan parkurda seçecek.
Dağıtım tarihi 26/08/2005

Türkiye'de başta kano olmak üzere kayaking ve rafting gibi durgun ve/veya akar sularda kürek ile yapılan sporların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konularında faaliyet gösteren Kano ve Rafting Federasyonu TÜRKAF, hedefine beklenenden daha kısa sürede ulaştı ve Türkiye'yi temsil edecek ilk Milli Takımı seçmek için 3-4 Eylül 2005 tarihlerinde yarış düzenleneceğini açıkladı. Dalaman Nehri'nde düzenlenecek Akarsu Slalom Milli Takım Seçme Yarışı, Dalaman Nehri'nin Akköprü - Meşebükü arasında özel olarak hazırlanan uluslararası standartlara uygun zorlu parkurda gerekleştirilecek.

Türkiye'de düzenlenen ilk akarsu slalom teşvik yarışı üzerinden çok kısa bir süre geçtiği halde, azimli çalışma neticesi, ülkemizi temsil edecek ilk milli takımın seçimi aşamasına gelmenin "gurur verici" olduğunu belirten TÜRKAF Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, "genç bir federasyon olmanın dezavantajı ve eksiklerimiz ile bu noktaya gelmek büyük başarıdır" dedi.

Toplam 300 metre uzunluğundaki parkurda gerçekleştirilecek yarışta mücadele edecek sporcular, nehrin en zor ve akıntının en çok olduğu Akköprü - Meşebükü arasındaki kısmına kurulacak özel kapılardan hata yapmadan geçip, bitişe varmaya çalışacaklar. Sporcuların kask ve can yeleği kullanmasının zorunlu olduğu yarış; genç ve büyükler kategorilerinde, bayanlarda K1 (tekli kayak), erkeklerde ise K1 ve C1 (tekli kano) gruplarında mücadeleye sahne olacak.

Olimpik sporlar arasında ekran başına en fazla izleyici toplayan spor dallarından biri olan akarsu slalom için Türkiye'deki ilk milli takım seçmelerine 2005 yılı vizesi olan lisanslı sporcuların yanı sıra lisansız sporcular da 'klasman dışı' katılabilecek.

Akarsu Kano Milli Takımı seçmeleri 3-4 Eylül 2005 tarihleri arasında Dalaman Nehri'nde özel olarak hazırlanan zorlu parkurda gerçekleştirilecek. Türkiye'nin ilk milli akarsu slalom takımı için mücadele edecek sporcular, genelde akıntı yönünde ancak bazen de akıntıya karşı, araları 120-350 cm arasında değişen kapılara değmeden, toplam 300 metre uzunluğundaki parkuru en kısa sürede tamamlamak için kürek çekecek. Yarış animasyonunu görmek için lütfen tıklayınız...
© ICF - Uluslararası Kano Federasyonu Arşivi - 2004 Atina Olimpiyat Oyunları
 
TÜRKAF SANAL HABER MERKEZİ
GSGM Kano ve Rafting Federasyonu

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Ulus İşhanı, A Blok, Kat 2 Ulus 06040 Ankara
Telefon: +9 (0312) 310 40 34 - Faks: +9 (0312) 310 40 53

Türkiye'de ilk ve tek e-PR uygulaması
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)