MULTIMEDIA RELEASE

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)
         
               
               
Yunan karasularında başlayacak, Türk karasularında bitecek:
Meis Adası ile Kaş arasında köprü!
Türk topraklarına en yakın Yunan adası olan Meis'ten Kaş kıyılarına kulaç atarak ve kürek çekerek ulaşmayı hedefleyen bir grup amatör sporcu, sadece kol kuvveti ile sıra dışı bir köprü kuracak.
Kaş Festivali kapsamında, 3 Eylül 2005 cumartesi günü gerçekleştirilecek ilk uluslararası deniz maratonunda 18'i yabancı toplam 50 sporcu, Yunan karasularında start alacak ve Türk karasularında finish görecek...
Dağıtım tarihi 23/08/2005

Kaş Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Likya Ulusal Kültür ve Sanat Festivali, Türkiye ve Yunanistan'ın birbirine çok yakın iki beldesi olan Meis ve Kaş arasında 'kol kuvveti' ile 'sıra dışı' bir köprü kuracak sporculara evsahipliği yapacak. İlk kez gerçekleştirilecek deniz maratonunda; 18'i yabancı toplam 50 sporcu, Meis Adası'ndan Kaş'a kadar olan 7,5 kilometrelik mesafeyi kulaç atarak ve kürek çekerek kat edecek.

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek bu zorlu deniz maratonunda; yüzücüler cumartesi sabahı sabah 09:30'da, kürekçiler ise 10:30 Meis Adası'ndaki limandan start alacak. Bu yıl 1-4 Ekim 2005 tarihleri arasında düzenlenecek 8. Kaş Likya Kültür ve Sanat Festivali içinde yer alan uluslararası deniz maratonunu kazanacak yüzücü ve kürekçilerin ödüllerini Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Kaş Limanı'nda 13:00'de düzenlenecek törende verecek.

Projenin öncüsü kanocu...

Türkiye'de son yıllarda giderek ilgi odağı haline gelen durgun ve akar sularda kürek ile yapılan spor dalları arasında yer alan deniz kanosu için ilk kez bir yarışma düzenlendiğine dikkat çeken Proje Koordinatörü Ufuk Güven, "ilk olduğu halde uluslararası platformda olağanüstü ilgi gören Meis-Kaş Deniz Maratonu için gelen başvuruların çokluğu hepimizi sevindirdi" diyor. Kaş Belediyesi tarafından desteklenen projenin sorumluluğunu üstlenen ve kısa adı TÜRKAF olan Türkiye Kano ve Rafting Federasyonu Antalya İl Temsilcisi olan Güven, tam bir kano tutkunu ve sporcu yanı ağır basan bir işadamı.

Katılmak hiç kolay değil!..

Deniz kanosu ve yüzme dallarında maratona katılmak isteyenlerin 18 yaşından gün almış olmaları vedoktor kontrolünden geçmeleri gerekiyor. Ayrıca adayların 1500 metreyi 26 dakikanın altında yüzebilecek kadar formda olma şartı aranıyor. Kürekçilerde ise kano ile açık deniz tecrübesi olanlar tercih ediliyor. Son olarak deneme yarışlarından geçenler maratona katılmaya hak kazanıyor.

Meis Adası - Kaş arasında gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye'nin ilk deniz maratonuna ilgi duyanlar, +90242 836 16 05 numaralı faksa gönderecekleri detaylı sportif geçmişleri ile gelecek yıllar için başvurabilecek.

Meis - Kaş Deniz Maratonu için kayıt yaptıran kürekçiler 'sea kayak' veya 'deniz kanosu' olarak bilinen 490 cm uzunluğunda, gövde genişliği 66 cm olan, her biri 33 kg ağırlığındaki çift kişilik Prijon Odyssee model tekneler ile yarışacak...
© Bougainville Arşivi - Fotoğraflar Ufuk Güven
 
DENİZ MARATONU SANAL HABER MERKEZİ
Ufuk Güven, Meis-Kaş Deniz Maratonu Koordinatörü

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Çukurbağlı Caddesi, 10 Kaş 07580 Antalya
Telefon: +9 (0242) 836 37 37

Türkiye'de ilk ve tek e-PR uygulaması
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)