MULTIMEDIA RELEASE

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)
         
               
Rating ve Reklam almak isteyen TV kanalları için;
Eğlence programları en iyi yatırım!
MTM Medya Takip Merkezi araştırması; en çok 'eleştiri' alan magazin ve eğlence programlarının tv kanallarına daha fazla rating ve daha çok reklam kazandırdığını ortaya koydu.
Reklam verenlerin toplam 149 milyon dolar değerinde reklam yatırımı yaptığı eğlence ve magazin programları karşısında, kültür ve sanat programlarının reklam geliri 25 milyon dolar seviyesinin altında kaldı...
Dağıtım tarihi 07/06/2005

Medya takibi ve ölçümü alanlarında nitelikli çalışmaları ve hizmet portföyüne eklediği yenilikler ile sektörde öncü rol üstlenen MTM Medya Takip Merkezi, TV kanallarındaki sanat ve magazin programlarını mercek altına aldı. Toplam 15 TV kanalın Nisan ayı yayınlarını kapsayan MTM Medya Takip Merkezi araştırmasında, daha fazla rating ve reklama giden yolun magazin ve eğlence programlarından geçtiği ortaya çıktı.

Sık sık eleştirilere hedef olan magazin programlarının, eğlence programlarının da desteği ile popülaritelerini hiç kaybetmediği ve izleyici ilgisi sayesinde her geçen gün sıralamanın başındaki yerlerini daha da sağlamlaştırdıkları anlaşıldı.

MTM Medya Takip Merkezi araştırmasında; magazin ve eğlence programlarını reklam verenlerin de tercih ettiği görüldü. Toplam 149 milyon dolar reklam eşdeğerinde yatırım yapılan bu tür programlar için en fazla katkıyı başta Turkcell olmak üzere Nescafe, Adopen, Kilim Mobilya, Sütaş, Idevit, Danone, Dr. Oetker ve Coca Cola sağladı. Aynı araştırmaya göre; reklam geliri  25 milyon dolar seviyesine yaklaşan kültür ve sanat programlarına en fazla yatırım yapan kuruluşlar ise başta İş Bankası olmak üzere Oyak Emeklilik, Dardanel, Beko, Zaman, Yataş, Nescafe, Telsim ve Vestel oldu.

Rating ve reklam, yine atbaşı...

Yüksek rating alan programa daha çok reklam verilmesi kuralı bir kez daha tekrarlandı. Başta TGRT'de yayınlanan Haber Magazin olmak üzere ATV'deki ve Show TV'deki Elifname'ler, STV'deki Yakamoz, Show TV'deki Pazar Keyfi, Show TV'deki Televole, Star TV'deki Renkli Hayatlar, ATV'deki Harika Pazar, Show TV'deki Pazar Sürprizi, Kanal D'deki Magazin D ve Star TV'deki Süper Magazin'in de ilk 10'a girdiği magazin ve eğlence içerikli programlar kulvarında toplam 6.625 reklam yayınlandı.

Kültür ve sanat programları arasında ilk 10'da ilk sırada yer alan TGRT'deki Anadolu Magazin, CNN Türk'teki Afiş, NTV'deki Gece Gündüz, Sky Türk'teki Ne Var Ne Yok, NTV'deki Life Style Sinema, TV 8'deki Stüdyo, Sky Türk'teki En Heyecanlı Yeri, CNN Türk'teki Karalama Defteri, Sky Türk'teki Kültür Sanat Gündemi ve Sky Türk'teki Yaşama Keyfi'nin de aralarında bulunduğu 'entellektüel açıdan daha zengin' olan kulvarın payına ise 2.843 reklam düştü.

Program çok, izleyen yok!

Kültür ve sanat programlarına en çok ağırlık veren kanalın TRT 2, magazin ve eğlence içerikli programlarda ise Show TV'nin başı çektiği görüldü. TRT 2'nin 14 program ile ilk sırayı aldığı kültür-sanat programları kulvarında 7'si Sky Türk, 3'ü CNN Türk'te olmak üzere toplam 32 program ekranlara geldi. Mercek altına alınan 15 kanalın sadece 8'inde kendine yer bulan kültür-sanat programlarından, 'en çok izlenen 100 program' listesinde giren olmadı.

Magazin ve eğlence programları kulvarında ise 4'ü Show TV, 3'er ATV ve Star TV, 2'si de Kanal D'de yayınlanan 14 program yarıştı. Yerli dizilerden çok daha az rating alan bu programlar, 'en çok izlenen 100' arasına 70 kez girme başarısını elde etti.

Kendi kulvarında 'en çok reklam alan' ilk 10 program

MAGAZİN - EĞLENCE

Adet

KÜLTÜR - SANAT

Adet
Haber Magazin 1.091 Anadolu Magazin 432
Elifnağme 1.078 Afiş 408
Yakamoz 748 Gece Gündüz 402
Pazar Keyfi 502 Ne Var Ne Yok 233
Televole 445 Life Style Sinema 223
Renkli Hayatlar 432 Stüdyo 217
Harika Pazar 421 En Heyecanlı Yeri 143
Pazar Süprizi 407 Karalama Defteri 120
Magazin D 390 Kültür Sanat Defteri 88
Süper Magazin 345 Yaşama Keyfi 76
 

KULVAR TOPLAMI

6.625

KULVAR TOPLAMI

2.843
 
MTM SANAL HABER MERKEZİ
Silva Demirci - Dilek Demirok

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Hacerhanım Sokak, 6 Bahçelievler 34396
Telefon: +9 (0212) 442 20 82 (PBX)

Türkiye'de ilk ve tek e-PR uygulaması
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)