MULTIMEDIA RELEASE

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)
           
           
           
               
Seçimler yapıldı, Kano ve Rafting Federasyonu için...
TÜRKAF Başkanı Sami Mengütay
GSGM Kano ve Rafting Federasyonu için yapılan seçimi cimnastik ve kürek sporlarında sayısız madalyası olan, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyesi Prof. Dr. Sami Mengütay kazandı.
Dağıtım tarihi 31/01/2005

Türkiye'de başta kano olmak üzere kayaking ve rafting gibi durgun ve/veya akar sularda kürek ile yapılan sporların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konularında faaliyet gösteren Kano ve Rafting Federasyonu için yapılan seçimi, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyesi Prof. Dr. Sami Mengütay kazandı.

Kısa adı TÜRKAF olan Kano ve Rafting Federasyonu Başkanı Mengütay, "2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'na sporcu gönderme hedefi ile çalışmalarımıza başlıyoruz" dedi.

Başkan hem sporcu, hem akademisyen...

1952 yılında İstanbul’da doğan Mengütay, Fenerbahçe Kulübü’nde kürek ve İstanbul Cimnastik İhtisas Kulübü’nde cimnastik sporları yaptı. Her iki branşta da katıldığı Türkiye şampiyonalarında bir çok dereceler elde etti. Cimnastik Federasyonu’nda milli ve uluslararası hakem olarak 1974 yılından beri görev yaptı. Cimnastik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği'nin yanı sıra Merkez Hakem Komitesi Başkanlığı ve Teknik Komite Üyeliği görevlerinde bulundu.

1977 yılında İstanbul Spor Akademisi’nde başlayan akademik yaşantısı içinde spor alanıyla ilgili 12 kitabı, 30 civarında ulusal ve uluslararası bildirisi, araştırma ve makaleleri bulunan Mengütay, 1999 yılında Profesör olarak İstanbul’daki üniversiteler arasındaki ilk Spor Bilimleri Profesörü ünvanını aldı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Üniversite içinde başlattığı kürek ve kano sporunda Marmara Üniversitesi takımının uluslararası yarışmalarda elde ettiği şampiyonluklarında yönetici ve eğitimci olarak rol aldı.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Kurucu Üyesi, Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Üyesi ve Türkiye Nilli Olimpiyat Komitesi Üyesi olan Sami Mengütay, Türkiye’de ilk defa olimpik kano sporunun başlatılmasını sağladı ve bu spor dalının bağlandığı Kürek ve Kano Fedarasyonu’nda kanodan sorumlu Asbaşkanlık görevini uzun yıllar sürdürdü.

2002 yılında kurulan Kano ve Rafting Fedarasyonu Başkanlığı için 2004 yılında yapılan seçimlerini kazanarak başkan seçilen Mengütay, evli ve iki çocuk babasıdır.

 
TÜRKAF SANAL HABER MERKEZİ
GSGM Kano ve Rafting Federasyonu

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Ulus İşhanı, A Blok, Kat 2 Ulus 06040 Ankara
Telefon: +9 (0312) 310 40 34 - Faks: +9 (0312) 310 40 53

Türkiye'de ilk ve tek e-PR uygulaması
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)