logobm.jpg (5375 bytes)

MULTIMEDIA RELEASE

 mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)
Akdeniz Çanağı ülkelerinin turizm karnelerinde reklam notu: Pekiyi...
Türk turizmi reklamda ikmale kaldı
Turizm sektörü reklam yatırımları araştırmasını tamamlayan Bileşim Medya raporu, Türkiye'nin turizm sektöründe reklam yatırımları oranının Avrupa ve özellikle de Akdeniz Çanağı ülkelerinin çoğundan daha düşük olduğunu ortaya koydu.
Turizm gelirleri konusunda başı çeken İspanya'nın toplam reklam yatırımı içinde turizm yüzde 6,52 paya sahip olurken, bu oran 'sınıfı geçen' Yunanistan'da 2,47 seviyesinde. Turizm karnesinde reklam notu yüzde 1,34 olan Türkiye ise ikmale kaldı...
Türkiye'de medya takip ve analizi konularında "medyada ne varsa" anlayışı ve geliştirdiği yöntemler ile hizmet veren Bileşim Medya, toplam reklam yatırımları içinde turizm sektörünün payı araştırması ile sektörel reklam analizlerine farklı bir boyut kazandırdı. Araştırma, Türkiye'nin bu alanda pek çok Avrupa ve Akdeniz Çanağı ülkesinin gerisinde kaldığını ortaya koydu.

Sıralamada lider olan İspanyada turizm sektörü, toplam reklam yatırımları içinde yüzde 6,52 oranında pay sahibi olurken, Fransa yüzde  4,49 oranı ile ikinciliği yakaladı. Turizm karnesinde reklam notu 'iyi' olan ülkeler arasında yer alan Yunanistan yüzde 2,47 ile sıralamada dördüncü olurken, İtalya yüzde 2,12 ile ilk beşe girdi. Aynı değerlendirmede; yüzde 1,34 oranını elde eden Türkiye turizmdeki rakiplerinin gerisinde kaldı.

Türkiye'nin tanıtımına ayrılan 2003 yılı bütçesinin 65 milyon Amerikan Doları olarak belirlenmesi, karne notunun kolay kolay yükseltilemeyeceğinin en belirgin işareti olarak değerlendiriliyor. Bu tutarın turizm sektörünün reklamlarında önemli rol oynayan  oteller, havayolu ve turizm şirketlerinin kendi bütçeleri ile gerçekleştirdikleri reklam yatırımlarının yaklaşık yüzde 78'i olduğunun da altı çiziliyor.

BİLEŞİM MEDYA SANAL HABER MERKEZİ
Border Line
Denis Chuit, Danışman
Telefon: +9 (0212) 286 08 58 (PBX)

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)