logobm.jpg (5375 bytes)

MULTIMEDIA RELEASE

 mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)
Turizmciler reklam için günlük gazeteleri tercih ediyor!
Turizmin favorisi; Hürriyet gazetesi
Bileşim Medya, 'sektörel reklam araştırmaları serisi'nin ilk bölümünde turizm sektörünü ele aldı, turizmcilerin reklam söz konusu olunca günlük gazeteleri tercih ettiğini ortaya koydu.
2002 yılının verileri ile hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre; en çok tercih edilen kuruluşları arasında yüzde 35 ile ilk sırayı alan Hürriyet gazetesini, yüzde 17 ile Sabah izledi...
Türkiye'de medya takip ve analizi konularında "medyada ne varsa" anlayışı ve geliştirdiği yöntemler ile hizmet veren Bileşim Medya, hizmetlerini 'sektörel reklam araştırmaları serisi' ile genişletti. 2002 yılı verileri ile Bileşim Medya tarafından hazırlanan araştırma serisinin ilk bölümünde turizm sektörünün reklam alışkanlıklarını ve tercihlerini belirledi.

Araştırma, turizm sektörünün reklam mecrası olarak yüzde 75 gibi büyük bir oranda basını, yüzde 25 de televizyon kanallarını tercih ettiğini ortaya koydu. Esas alınan 2002 verilerine göre turizmciler geçen yıl yüzde 85 oranında gazetelere yöneldi, ikinci sırayı ise yüzde 7 ile dergiler aldı. Yüzde 35 oranında tercih edilen Hürriyet'i, yüzde 17 ile Sabah gazetesi izledi. Reklamverenler arasında ilk sıraları paylaşan ETS, Asya Tur ve Anı Tur da favori medya olarak  Hürriyet'i seçti.

Bileşim Medya araştırmasında, geçmiş yıllarda olduğu gibi, turizm sektöründe 'en büyük reklamverenler' bir kez daha turizm şirketleri oldu. Aynı ölçümlere bakıldığında, turizm alanındaki toplam reklam yatırımlarının yüzde 55 gibi büyük bir kısmını turizm şirketleri gerçekleştirdi. Yüzde 41 ile ikinci sırayı alan otel ve tatil köylerini, yüzde 4 oranındaki yatırımları ile havayolu şirketleri takip etti.

2003 yılının ilk üç aylık döneminde ise reklama yatırım yapanlar sıralamasında yüzde 59 ile turizm şirketleri başı çekerken, otellerin yüzde 31 ve havayolu şirketlerinin de yüzde 10 oranındaki payları ile reklam konusundaki yatırımlarını arttırdıkları dikkat çekti.

BİLEŞİM MEDYA SANAL HABER MERKEZİ
Border Line
Denis Chuit, Danışman
Telefon: +9 (0212) 286 08 58 (PBX)

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)