logotoyota1.jpg (7683 bytes)      

İHRACAT SEREMONİSİ

 mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

Toyota, Türkiye'yi üretim üssü olarak seçti...

Yoshio Ishizaka'nın konuşması
Toyota Motor Corporation Başkan Yardımcısı Ishizaka'nın basın toplantısındaki konuşması...
Günaydın Bayanlar ve Baylar...

Bugün Toyota Türkiye'nin (TMMT) ihracata başlangıç seremonisinde aramızda olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Burada bulunmanızı fırsat bilerek Toyota'nın Türkiye operasyonlarına gösterdiğiniz ilgiden dolayı en içten minnettarlığımmı sunmak isterim.

Avrupa için koyduğumuz satış hedefinden kısaca bahsetmek istiyorum.2005 yılına kadar 800.000 araç satışı veya %5 pazar payını gerçekleştimeyi hedefliyoruz.

Bu hedefe ulaşabilmek için Toyota, üç ana modelin yerli üretiminin arttırılması gerektiğine inanmaktadır. Bu ana modeller Avensis, Corolla ve Yaris'tir. Avensis ve Corolla Hatchback İngiltere'de üretilmektedir. Yaris üretimine Fransa'da Ocak 2001'de başlanmıştır. Avrupa stratejimiz açısından önemli bir dönüm noktası da Türkiye (TMMT) tarafından üretilen Corolla Sedan'ların Türkiye'den Avrup'ya ihracatının başlamasıdır.

Türkiye'nin potansiyelinde var olan üstün, rekabetçi çalışan gücüne ve giderek gelişen yerel parça endüstrisine güvenerek Toyota Türkiye'yi (TMMT) Avrupa üretim üslerimizden biri haline dönüştürmeye karar verdik. Bu sayede Türkiye ekonomisinin büyümesine katkıda bulunabileceğimizi umut ediyoruz. Bir Avrupa üretim üssü olarak Toyota Türkiye'nin (TMMT) üretim kapasitesinin tümünün kullanılmasını, Yeni Corolla'nın Avrupa'da ve Türkiye'de başarılı bir biçimde piyasaya sunulması yoluyla gerçekleştirmeyi arzu etmekteyiz.

Toyota Türkiye (TMMT) için tüm gayretimizi göstermekteyiz ve sizlerden de sürekli desteğinizi ve anlayışınızı rica ediyoruz.

Şimdi burada bulunmamızı fırsat bilerek ana şirketimiz Toyota Motor Corporation'ı etkileyen koşullara kısaca değinmek istiyorum. Geçen yıla bakarsak, Toyota'nın iş ortamında bir dizi elverişsiz olaya şahit olduğunu görürüz. Bunlara örnek olarak 11 Eylül terörist eylemlerini, Japon ve Amerikan ekonomilerindeki sürekli yavaşlamayı gösterebiliriz. Tüm bu zor koşullara rağmen yeni modellerimizi Japon pazarına etkin bir biçimde sunarak ve Japonya dışı pazarlarda da yoğun çabalar sarfederek olumlu neticeler almaya çalıştık.

Sonuç olarak geçen yıl tüm dünyada 5,85 milyon araç üretmeyi ve 5,93 milyon araç satmayı başardık. Bu miktardan 670.000'i Avrupa'da satıldı. Bu rakam bizim açımızdan Avrupa satışımızda üst üste gerçekleştirdiğimiz 5nci rekor satış miktarı olup, pazar payımız %3,8 olmuştur.

Japonya dışı üretimimizden de biraz bahsetmek gerekirse, dediğim gibi, geçen yıl Fransa fabrikamızda üretime başladık. Geçen yılın sonunda PSA ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz yatırım için Çek Cumhuriyeti'nin Kolin şehrini seçtik. Bu yıl başında Meksika'daki kamyon kasalarımızın üretimini duyurduk. Önümüzdeki bahar Plonya'da şanzıman üretimine ve yılın ikinci yarısında da Çin'in Tinjan şehrinde binek otomobili üretimine başlayacağız.

Bu yıl Mart ayında, Formula 1 yarışlarına, heyecanla beklenen Panasonic Toyota yarış bayrağı altında katılacağız. Dünyanın en çekişmeli yarışında cesaretle mücadele ederken, hepinizin bizi izleyeceğini umud ediyorum.

Çevre politikamızdan bahsetmek gerekirse, Toyota, çevreyi daima en hayati yönetim konularından biri olarak görmüştür. Özellikle hibrid araçlardan Prius, Avrupa ve Amerika'da takdir edilmektedir. Japonya'da da yeni tip hibrid araçlarını sunmaya başladık: Bir mini-van ile lüks bir sedan. Toyota'nın dünya çapındaki hibrid araç satışları 90.000'lere yaklaşmıştır.

Bugün sizler yeni bir üretim üssünün açılışına ve 'Toyota Yapımı' otomobillerin Avrupa pazarı için yeni bir yolculuğa çıkışına tanık olacaksınız. Bu noktadan sonra da tavsiye ve rehberliğiniz bize yol gösterecektir.

İlginize teşekkür ederim.

TOYOTA SANAL HABER MERKEZİ
Bluechip
Necla Bitirgen Ağmal, Medya İlişkileri
Telefon: +9 (0212) 282 94 01 (PBX)

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)