logotoyota1.jpg (7683 bytes)      

MULTIMEDIA RELEASE

 mmrcam.gif (1010 bytes)

   mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

Toyota, Türkiye'yi üretim üssü olarak seçti...

Toyota Türkiye ihracatı başlattı
TOYOTA MOTOR CORPORATION (TMC) tarafından Avrupa için stratejik bir üretim merkezi haline getirilen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. (TMMT - Toyota Motor Manufacturing Turkey, Inc.), Corolla modelinin ihracatına başladı.

TMC alt kuruluşu olarak Corolla üretimini 1994 yılından beri sürdüren TMMT, yılda 40.000 adedin üzerinde Corolla Sedan ve Station Wagon'u başta Avrupa olmak üzere 22 ülkeye ihraç etmeye başlıyor.

TMMT'nin Adapazarı Fabrikası'ndaki ihracat töreninde konuşan TMC Denizaşırı Operasyonları'ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yoshio Ishizaka, "Bu projenin başarısının sadece Toyota'ya fayda sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda Türk ekonomisi ve otomotiv endüstrisine de katkıda bulunacağından kesinlikle eminiz" dedi. Yoshio Ishizaka, Türk insanının "çalışkan ruhunu" da överek, TMC'nin TMMT'yi mümkün olan en kısa zamanda tam kapasiteyle çalışır hale getirmeyi hedeflediğini vurguladı.

Törende bakanlar, üst düzey kamu ve yerel yöneticilerinin yanı sıra, Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi de hazır bulundu.

TMMT üretici ve ihracatçı olarak yeni rolü ile, Toyota'nın Avrupa'daki varlığını genişletmesinin bir parçası olarak İngiltere'deki Toyota Motor Manufacturing (UK) Ltd. ile Fransa'daki Toyota Motor Manufacturing France S.A.S. saflarına katılıyor. TMMT, iç pazara yönelik üretim de dahil olmak üzere 2002 yılında 47.000 araç üretecek.

Toyota profili...

Toyota Motor Corporation, dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisidir. Toyota ve Lexus markalarının dünya çapındaki satış rakamı, Daihatsu ve Hino ile birleştirildiğinde 2001 yılında toplam 5.94 milyon adettir. Toyota 2002 yılı itibarı ile 27 ülkede 58 üretim tesisine sahiptir, dünya genelinde toplam 215.000 kişiye istihdam sağlamaktadır ve 160'ı aşkın ülkede araç satışı gerçekleştirmektedir.

Toyota firmasının Mart 2001'de biten mali yıl itibarıyla konsolide satışları 13.4 trilyon Yen (108,3 milyar USD) olmuştur. Satış finansmanı da dahil olmak üzere otomotiv alanındaki faaliyetleri, şirket satışlarının %90'ından fazlasını oluşturmaktadır.

Toyota'nın Lexus ve Toyota markalı araçları, müşteri memnuniyeti üzerine yapılan bağımsız araştırmalarda dünyanın en yüksek kaliteli otomobil ve kamyonları arasında yer alıyor. Toyota, daha çevreci, güvenli ve sürüşü daha keyifli araçlar üretmek için yeni buluşlar ve güçlü bir Ar&Ge aracılığı ile sürekli gelişim politikası güdüyor.

Toyota Üretim Sistemi, dünya çapında endüstrilerde son derece etkin "Yalın" üretim için temel kabul ediliyor.

Toyota, Avrupa'da biri İngiltere, diğeri de Fransa'da olmak üzere iki otomobil montaj fabrikasına sahip bulunuyor. Polonya'da da bu yıl şanzıman üretimine başlayacak olan Toyota, 2005 yılı satış hedefi olarak 800.000 adeti öngörüyor...

toyota.jpg (20557 bytes)
Soldan sağa Seiya Nakao Proje Genel Müdürü Otomobil Geliştirme Merkezi-TMC, Orhan Özer Genel Müdür (Finans ve İdari) Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ-TMMT, Koji Kobayashi Genel Müdür Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ-TMMT, Yoshio Ishizaka Başkan Yardımcısı Toyota Motor Corporation-TMC, Akira Imai Başkan ve CEO Toyota Motor Europe-TMEM, Kiyoshi Furuta Başkan YardımcısıToyota Motor Europe Manufacturing-TMEM, Tamer Ünlü Genel Müdür (Üretim) Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ-TMMT...
TOYOTA SANAL HABER MERKEZİ
Bluechip
Necla Bitirgen Ağmal, Medya İlişkileri
Telefon: +9 (0212) 282 94 01 (PBX)

SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)