erbiltusalp.jpg (3542 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
    mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
Erbil Tuşal'in beklenen kitabı yayınlandı
Bozkurtlar "töreden partiye"...
Irkçılığın ve milliyetçiliğin 'şiddetin ayrılmaz parçası' olduğunu bir kez daha anımsatmak amacı ile kaleme alınan ve şiddetle sembolleşen bir hareketin gelişim sürecini belgeler demetinin içerisinden çıkarılan bir sentezle okura aktaran bir kitap...

"Değiştiler mi?" tartışmasının yanıtını bulma çabası ile 'Vatan', 'Ezan' ve 'Bayrak' kavramlarının ardında kalan gerçeklerin gün ışığına çıkarılma gayretinin ifadesi olan kitabın satır aralarında Erbil Tuşalp, buna benzer sayısız sorunun gizli yanıtını da arıyor: "Türkiye'de onları var eden koşullar değişti mi?"

Gazeteci-Yazar Erbil Tuşalp'in yakın tarihimizin yoğun bir kesitini ortaya koyarken geçmişe ve günümüze damgasını vuran bir siyasi hareketin tarihini anlattığı 'beklenen' kitabı Bozkurtlar "töreden partiye" Donkişot Yayınları'ndan çıktı.

Bozkurtlar "töreden partiye", bugün boğuşulan sorunların kaynağı olan son 30 yılın toplumsal ve siyasal olaylarıyla ilgili bir sentez özelliği taşıyor. Kitap, tek tek olaylara dönük analizlerin sığlığını aşmaya çalışan bir çaba sergilerken neden-sonuç ilişkisini değişik bir üslupla senteze yönelten belgesel bir çalışma niteliği ile dikkat çekiyor. "Sonuç olarak hep birlikte yaşadığımızı bir dönemin 400 sayfalık uzun bir hikayesini yazdım"  diyor Bozkurtlar "töreden partiye" kitabının yazarı Erbil Tuşalp, 'beklenen' çalışmasını tamamlamış olmanın huzuruyla ve ekliyor; "Ödenen bunca bedelden sonra insan onuruna yakışan bir hayata ulaşmanın belki de tek yolu, dünün ve bugünün gerçeklerine sımsıkı sarılmaktan, hiçbir zaman unutmamaktan, her zaman anımsamaktan geçiyor. Kim ne derse desin belleksiz yaşanmıyor!"

Eylem ile söylem farklı olabilir mi?

Kitapta belleklerden silinmek istenen kirli bir tarihin örgüsü sorgulanıyor.Yasakla, yalanla donatılmış bu örgünün kimi ilmiklerinde ideolojisi olan bir siyasi partinin tarihi dokunuyor. Dokumanın geleneği, örgütü, bakanı, milletvekili, militanı ve de en önemlisi kan döken can alan eylemleri var. Korku ve kuşku ile dokunan bu örgünün, örneğin "faili meçhul bir siyasi cinayet soruşturması" ya da "bir trafik kazası" gibi elde olmayan nedenlerle ilmiği kaçınca, ortaya siyasal karşıtlarına karşı sürek avı düzenleyen devletin silahlı bir gücünün yasaklı tarihi çıkıyor. Örgünün soğuk savaştan esinlenen modeli, silahları, ruhsatları, yeşilli kırmızılı pasaportları, devlet ve siyaset adamları, asker ve sivil bürokratları, polisleri, ajanları ve kan dökmeye can almaya devam eden yeraltının karanlık adamları var.

Bu kitap kısaca o cephede değişen hiçbir şey olmadığını ama, bize değişti diye dayatılmasının nedenlerini sorguluyor. Kitapta büyük bir dayatmayla belleklere kazınan bu tarih ezberini bozmak için salt ideoloji değil, eylem de sorgulanıyor. Bir başka deyişle eylemi büyük bir özenle söylemden ayrı tutanları aynaya baktırmayı amaçlıyor.

Sorularda gizlenen yanıtlar...

Erbil Tuşalp'in ırkçılığın ve milliyetçiliğin şiddetin ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha anımsatmak amacıyla yazdığı bu kitapta, simdiye dek yanıtlanmayan bir çok sorunun karşılığı var.

Saatler süren röportaj sırasında sorularını sıralayan Erbil Tuşalp, "iktidardaki MHP'nin nasıl değişip/dönüştüğü konusu elbette araştırılıp soruşturulmalıydı. Sorun siyaset bilimcilerinin, toplum bilimcilerinin, devlet ve siyaset adamlarının ilgi alanına girmeliydi. Sorular sorulmalıydı, sorulmadı/sorulamadı. Yanıtlar aranmalıydı, aranmadı/aranamadı. Ama her şey bitmedi. Kimbilir belki de her şey yeni başlıyor. Herşey herkesin gözü önünde yaşandı, herkes her şeyi biliyor..." sözleri ile kitabı neden yazdığını özetliyor.

Bozkurtlar "töreden partiye" neden yazıldı?

Donkişot Yayınları'ndan çıkan Bozkurtlar "töreden partiye" kitabı ile ilgili olarak gazeteci-yazar Tuşalp, "binlerce/onbinlerce soru üretmek, binlerce/onbinlerce soru sormak için geç kalınmış değil" diyor ve bir tek soru ve bu bir tek sorunun yanıtının çok önemli olduğuna işaret ediyor:

"Ne yönde değişirse değişsin, ne ölçüde dönüşürse dönüşsün en küçüğünden en büyüğüne kadar MHP'li ülkücülerin, Susurluk çetesi içindeki konumları mutlak sorgulanmalı. Ülkücüler çetenin neresinde? sorusu mutlaka sorulmalı, sorunun yanıtı mutlaka aranmalı. Perde aralanmalı, hiç kimsenin kendi geçmişini satın alacak kadar zengin olmadığı gerçeği bir kez daha anlaşılmalı. Maskeler düşürülmeli hiç bir kurumun kendi tarihini istediği gibi yazacak kadar özgür olmadığı gerçeği bir kez daha anlatılmalı. Örtü kaldırılmalı, bugün yönetimde olanların, gözyaşı ve kanla yazılan yakın geçmişin suç ortakları olduğu kavranmalı. Irkçılığın ve milliyetçiliğin şiddetin ayrılmaz bir parçası olduğunu öğrenmek için yeni bedeller ödenmemeli. Bu kitap bunun için yazıldı..."

 

bozkurt.jpg (12726 bytes) Bozkurtlar "töreden partiye", yayınlanan kitapları kadar yayınlanmayı bekleyen çalışmaları ile tanınan Erbil Tuşalp'in 20. eseri...

 

AYRINTILI BİLGİ İÇİN:
Donkişot Yayınları
Mühürdar Caddesi, 60/5 Kadıköy, İstanbul
Telefon: +9 (0216) 348 98 03 - Faks: +9 (0216) 349 93 45
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)