logohdd.jpg (6948 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
    mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
Ceyda Aydede,
IPRA 2003 Başkanı...
Tüm dünyada halkla ilişkiler alanında faaliyet gösteren PR profesyonellerinin derneği IPRA, Betül Mardin'den sonra ikinci kez bir Türk Başkan tarafından yönetilecek.

IPRA Başkanı seçilen Ceyda Aydede, 'yeni' görevine 2003 Ocak ayında başlayacak...

Türkiye'de halkla ilişkiler mesleğinin gelişmesi, yaygınlaşması ve daha üstün değerlere kavuşturulması için çaba harcayan Halkla İlişkiler Danışmanları Derneği üyesi ve Global Tanıtım Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Aydede, kısa adı IPRA olan International Public Relations Association (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) Başkanı seçildi.

Konu ile ilgili olarak, Aydede şunları söyledi: “Başkanlık dönemim 2003 Ocak ayında başlayacak. IPRA’nın Dünya Kongresi de 2003 yılında Avusturalya’da gerçekleştirilecek. Bu kongrede Başkan olarak görev yapacak olmam ülkem adına gerçekten gurur verici. Hepimiz iletişimin anlık ve evrensel hale geldiğinden bahsediyoruz ancak çok uluslu programlara farklı renkler getiren yerel ve kültürel bilgiler için henüz alternatif yok. Başkanlığım süresince Türkiye adına bu uluslararası platformda oluşacak fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum”.

IPRA'nın ikinci Türk Başkanı...

IPRA tarihinde ilk kez Türkiye'den ikinci bir genel başkan seçiliyor. Bilindiği gibi ilk Türk IPRA Başkanı, Kurucu Üyemiz ve İlk Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Betül Mardin idi. Başkanlık görevini 1995 yılında başarıyla yürütmüş bulunan ve şu anda 'Member Emeritus' statüsünde bulunan Mardin'den tam 7 yıl sonra şimdi Ceyda Aydede uluslararası halkla ilişkiler derneğine başkanlık yapacak...

IPRA nedir?

Bugün tüm dünyada 82 ülkeden bine yakın halkla ilişkiler uzmanının üye olduğu Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği'nin (IPRA) temelleri, 1949 Kasım ayında Londra'daki iki Hollandalı ve dört İngiliz halkla ilişkiler uzmanı tarafından atıldı. 1950 yılı Mart ayında Fransa, Norveç ve ABD'li halkla ilişkiler uzmanlarının katılımlarıyla ilk toplantı Hollanda'da yapıldı.

IPRA'nın gerçek anlamda uluslararası bir dernek olarak kuruluşu, Mayıs 1955 yılı Mayıs ayında IPRA Konseyi'nin seçimiyle gerçekleşti. IPRA'nın 12 Mayıs 1965'te Atina'da gerçekleştirilen toplantısında kabul edilen Atina Bildirisi, dünyada halkla ilişkiler mesleğinin ilk yazılı anayasasıdır.

Birleşmiş Milletler tarafından Sivil Toplum Örgütü (NGO) olarak kabul edilen IPRA, UNESCO tarafından uygulanan programlara da katılıyor. Merkezi İngilterede bulunan IPRA,yılda iki defa toplanan dokuz kişilik Yönetim Kurulu ve 68 kişilik Konsey tarafından yönetiliyor. IPRA'nın Türkiye'de 23 öğrenci olmak üzere toplam 64 üyesi bulunmaktadır.

Ceyda Aydede
kısa adı IPRA olan International Public Relations Association Yönetim Kurulu'nun 'tek Türk' üyesiydi, şimdi 'ikinci Türk Başkan' oldu.
 caydede.jpg (128882 bytes)
HDD
Halkla İlişkiler Danışmanları Derneği
Ömer Kayalıoğlu, Başkan +9 (0216) 585 80 50
Aynur Koç Pal, Genel Sekreter
+9 (0212) 231 19 88
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)