logokartsis.jpg (2990 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
    mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
AltaVista, Türkiye'de 'yeniden' üsleniyor...
Kart-Sis, AltaVista'nın evsahibi!
AltaVista ile temsilcilik anlaşması imzalayan Kart-Sis, Türkiye'nin Bilgi Teknolojileri alanında yeni bir dönem başlatıyor.

Kart-Sis, isteğe göre kurumsallaşabilme özelliğine sahip olan ve Türkçe harfleri kullanarak internette arama yapılmasına olanak tanıyan AltaVista çözümlerinin Türkiye'deki tüm pazarlama faaliyetlerini yürütecek...

Bilişim teknolojisi konusunda Türkiye'nin pazar lideri olan kuruluşlarını biraraya getiren Çözüm Holding'in 'amiral gemisi' Kart-Sis, internet ortamında sunduğu 'arama motoru' ve iş dünyasına yönelik çözümleri ile tanınan AltaVista'nın Türkiye temsilcisi oldu.

Kişiselleştirilmiş kart ve postalama teknolojileri konularında Türkiye'nin pazar lideri olan Kart-Sis, Türkçe karakterlerin kullanıldığı internet siteleri ve intranet dosya bilgilerinin indekslenmesi alanlarında AltaVista işbirliği ile yaygın bir hizmet başlatıyor. Teknoloji kullanımı ve bilgiye erişimin iş yaşamının vazgeçilmez dinamikleri arasında ilk sıraları aldığına işaret eden Kart-Sis Kart Sistemleri Ticaret AŞ Genel Müdürü Dilek Dalay Otağ, "AltaVista'nın sunduğu çözümler sayesinde Türkiye'nin globalleşen iş dünyası için önemli bir adım atıldı" dedi. AltaVista'nın desteklediği diller arasında Türkçe'nin yer almasından gurur duyduklarını belirten AltaVista Kuzeydoğu Akdeniz Bölge Direktörü Stefano Aldrovandi, "artık Türk iş dünyası ile Türkçe konuşulan tüm diğer ülkeler daha da yakınlaşacak" dedi.

Arayan nette 'ğ' bile bulacak...

AltaVista'nın özellikle e-ticaret ve portal işletmeciliği açısından kurumsallaşabilir iş çözümleri sunduğunu hatırlatılırken, 'internet ortamında Türkçe erişim' konusunda yeni bir dönemin başladığı ilan edildi. Internet ortamında olduğu kadar intranet ağlarında ve paylaşıma açık dosyalara doğrudan erişim olanağı sağlayan AltaVista, "ara" komutuna her ortam için 'aynı anda' ve 'ayrı ayrı' depolama ve indeksleme yapabilme özelliği ile dikkat çekti.

Kart-Sis ve AltaVista işbirliği ile sunulan çözümlerin  başta kamu kuruluşları olmak üzere turizmden eğitime, sağlıktan finans sektörüne kadar geniş bir alanda kullanılması bekleniyor. AltaVista'nın sunduğu Türkçe desteği, özellikle Türkçe harfleri içeren metinlere sahip web siteleri, intranet veritabanları, e-ticaret ortamları ve her türden portal için çağdaş ve hızlı olduğu kadar anadil kullanarak çözüm sağlıyor.

Türkçe'deki başarısı kanıtlandı...

Türkiye'deki internet kullanıcıları AltaVista'nın Türkçe'deki başarısına ilk kez Mynet ile tanık oldu. Ekim 1999 tarihinde hizmet vermeye başlayan Mynet, AltaVista ile güçlendirildikten sonraki ilk aşamada 2 milyonu aşan Türkçe dosyayı indeksledi. Aralarında Azarbaycan, Türkmenistan, Gürcistan ve Kazakhistan'ın da bulunduğu Türkçe konuşulan ülkelerdeki kullanıcılara en yeni ve en güncel bilgileri sunan Mynet, bugün 1.650.000 kayıtlı kullanıcıya ulaşırken, ayda ortalama 90 milyon kez tıklanır hale geldi.

"Türkiye'de internet eşittir Superonline" sloganı ile faaliyetlerine başlayan ve içerik sağlayıcılarının da katkıları ile kısa sürede liderliğini kabul ettiren Superonline, bu başarıyı AltaVista çözümlerini kullanarak yakaladı. Kurulduğu 1995 yılından itibaren pazarın aslan payını elinde tutan Superonline, bugün sayıları 850 bini bulan kayıtlı kullanıcıya indekslediği 250 milyonu aşan dosya ile hizmet veriyor.

Gözünü geleceğe diken profesyoneller...

AltaVista tarafından iş dünyasına sunulan çözümler, esas olarak, üç ana başlık altında toplanıyor. En yaygın olanı, kullanıcıların da sık sık başvurduğu internet üzerinde bulunan sitelerin içindeki bilgilerin toplanarak, bir veritabanı altında indekslenmesi. Bu yöntemde aranan bilgiler birer link olarak değil, doğrudan dosya olarak veritabanı altında toplanıyor. İkincisi ise intranet ortamlarındaki veritabanındaki tüm dosyaları indeksleyerek, çalışanlara kolay erişim sağlanması esasını destekliyor. Üçüncü yol ise paylaşıma açık olan dosyaların indekslenmesi.

AltaVista, "ara" komutu verildiğinde; bir intranet ağındaki farklı veritabanları ile ağ ortamlarında paylaşıma açık dosyaları, internet üstündeki web sitelerindeki gerekli bilgileri 'aynı anda' ve 'ayrı ayrı' depolayıp indeksleyebiliyor. Bu konuda yakaladığı başarıyı, yeni sürümü AltaVista Search Engine 3.0 ile pekiştiriyor ve gözünü geleceğe diken profesyonellerin de favorisi oluyor...Kart-Sis bir
logoch.jpg (6971 bytes)

kuruluşudur.
AYRINTILI BİLGİ İÇİN
Kart-Sis Kart Sistemleri Ticaret AŞ
Tülün Çakmak, Halkla İlişkiler Müdürü
Telefon: +9 (0212) 275 19 77
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)