logocekul.gif (1692 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
    mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
Kültürel koruma amaçlı sayısız proje için:
ÇEKÜL vargücü ile çalışıyor...
Doğa ile kültürün kesişme noktası olan ve gücünü yurttaşların gönüllü katılımlarından alan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ÇEKÜL'ün, kültürel koruma amaçlı “7 Bölge 7 Kent” ve “Kendini Koruyan Kentler” projeleri tüm hızıyla sürüyor."
Doğa ile kültürün kesişme noktası olan ve gücünü yurttaşların gönüllü katılımlarından alan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ÇEKÜL, kültürel koruma amaçlı “7 Bölge 7 Kent” ve “Kendini Koruyan Kentler” projeleri tüm hızıyla sürüyor.

Kastamonu kültürü tarihi konaklar ile canlanıyor...
Kastamonu Akmescit Mahallesi’nde kente egemen bir tepe üzerinde geleneksel dokunun yoğun şekilde varlığını duyurduğu bir noktada bulunan 1881 yılında “Papaz Okulu” olarak yaptırılan Kırkodalı Konak Kastamonu Valiliği tarafından ÇEKÜL Vakfı’nın destekleriyle “Çevre Kültür Evi” olarak yeniden ele alınmış bulunmaktadır.

Değirmendere'deki Konukevi bitiyor...
Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı Değirmendere beldesinde yer alan tarihi bina yakında ÇEKÜL Vakfı tarafından projelendirilerek onarılmaktadır. Yakında konukevi olarak açılışı yapılacaktır.

Mudanya'da Çevre ve Kültür Evi'nin restorasyonu başladı...
Marmara Bölgesi’nde “örnek kent” olarak seçilen Mudanya’daki yangın geçiren eski İlçe Jandarma Karakol Binasının rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleri ÇEKÜL Vakfı tarafından tamamlanmış, Bursa Valiliği onarımını bitirmek üzeredir.

Diyarbakır'da sur dipleri temizleniyor...
Tarihi Diyarbakır surları; Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı girişimleri sonucunda imzalanan “Surları Koruma Protokolü” çerçevesinde yeni imajına kavuşuyor. Protokolle birlikte hazırlanan projeye göre surların çevresinde bulunan ev ve işyerleri yıkılmaya başlanarak, çevre düzenlemesiyle yeşil alanlar oluşturulacak.

İçkale, Kültür Merkezi oluyor...
ÇEKÜL Vakfı, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokol çerçevesinde Saraykapı Semti’nde bulunan ve cezaevinin de içinde yer aldığı İçkale’nin restorasyonu yapılacak. Hazırlanan İçkale projesi, Avrupa ve Avrupa’da bulunan sivil toplum örgütlerince destek görürse yaklaşık 6 bin metrekarelik alanda yer alan İçkale, Kültür Bakanlığı tarafından Kültür Merkezi’ ne dönüştürülecek.

Tokat'ta Çekül Vakfı'nın Kent Senatosu...
Tokat’ta yaklaşık bir yıldır kuruluş faaliyeti sürdüren ÇEKÜL Vakfı Kent Senatosu, ilk toplantısını, “26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı Toplantı Salonu” nda gerçekleştirdi. Senato Tokat’ın sorunlarıyla birebir ilgilenerek, çözüm üretmeye çalışacak.

Kemaliye'de Kültür Evi...
Kemaliye’de kültürel eylemlere elverişli ortam hazırlayacak biçimde tasarlanan Tarihi Ortaokul binasının onarımı tamamlandı. Donatısı için de ÇEKÜL Vakfı gerekli desteği vermektedir.

Birgi'de yaz okulu...
Birgi’de Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi ile birlikte ÇEKÜL Vakfı’nın girişimleriyle yaşama döndürülen tarihi yapı Çevre Kültür Evi olarak yaz okulu etkinliklerine yetiştirildi.

Midyat'ta örnek bir çalışma...
Midyat’ta Çevre Kültür Evi restorasyon çalışmaları, TBMM İçişleri Bakanlığı’nın katkıları ve ÇEKÜL Vakfı’nın projelerini bitirmesiyle son aşamaya geldi. Proje, bölgede özgün bir ön örnek oluşturuyor.

Malatya'nın en güzel kerpiçli konağı...
Malatya’da kerpiç ağırlıklı geleneksel konutların en güzel örneklerinden biri olan ve projesi ÇEKÜL Vakfı tarafından tamamlanan Karakaş Konağı’nın onarımı devam ediyor. Malatya ve çevresindeki kerpiç ağırlıklı geleneksel dokuların yitirilmesini önlemek üzere ÇEKÜL Vakfı, kamuoyunun ilgisini yoğunlaştıracak bir dizi girişimi başlatacak çalışmalara hız verdi.

“77 Metrekare Toprak” Projesi...
ÇEKÜL Vakfı, “77 m2 Toprak Kurtarma Projesi” nin yaygınlaşması, yöre halkına mal edilmesi böylece ekonomik ve sosyal düzeyin de yükseltilmesi amacıyla, Köse İlçesi ve Salyazı Beldesi’nde gönüllü öğrencilerden oluşturulan “Çevre Eğitim Grupları” yla bir “Çevre Eğitimi” programı da uygulamaya başlıyor.Proje kapsamında ilk olarak Salyazı Beldesi’nde “Klonal Ceviz Bahçesi” kuruldu. Gönüllü üreticilere toplam 1.300 adet ceviz fidanı ve 3.000 adet çeşitli meyve fidanları dağıtıldı. Salyazılı kadınlardan oluşan bir grup öncülüğünde “akasya ve süs bitkileri fidan üretimi” projeleri de yaşama geçirilmeye başlandı.

“7 Ağaç Ormanları” Projesi...
ÇEKÜL Vakfı 1993 yılından beri sürdürdüğü “ 7 Ağaç Kampanyası” kapsamında “ÇEKÜL Anneleri Ormanı” oluşturmak için 13 Mayıs Anneler Günü’nde Armada Oteli’nde kahvaltı düzenledi.

ÇEKÜL Vakfı
Fügen Akkemik,
İletişim ve Tanıtım Sorumlusu
Ekrem Tur Sokak, 8 Beyoğlu, 80060 İstanbul
Telefon: +9 (0212) 249 64 64 - Faks:
+9 (0212) 252 54 45
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)