logocekul.gif (1692 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
    mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
ÇEKÜL gönüllülerinin örnek kampanyası
Herkes 77 m² toprak kurtarsın!
ÇEKÜL, giderek daha büyük bir tehdit haline gelen erozyon ile mücadele için Gümüşhane'nin Köse ilçesine bağlı Salyazı Beldesi'nde 77 m² toprak kurtar projesini başlattı.

Topraklarını korumak için kolları sıvayan Salyazılı kadın ve öğrenciler, dağıtılan fidanlar ile şimdiden beldelerini yeşillendirmeyi başardı...

Doğa ile kültürün kesişme noktası olan ve gücünü yurttaşların gönüllü katılımlarından alan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ÇEKÜL, erozyon tehlikesine karşı verilen mücadelede kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları birlikteliğine süreklilik kazandırmak amacı ile Gümüşhane'nin Köse ilçesine bağlı Salyazı Beldesi’nde “77 m² Toprak Kurtarma Projesi” ile hız verdi..

77 m² Toprak Kurtarma Projesi'nin yöre halkına mal edilerek ekonomik ve sosyal düzeyin de yükseltilmesi amaçlanırken, Köse ilçesi ve Salyazı Beldesi’nden gönüllü öğrencilerle oluşturulan Çevre Eğitim Grupları ile bir “Çevre Eğitimi” programını da uygulamaya koydu. ÇEKÜL gönüllüsü Ayten Erol tarafından yürütülen proje kapsamında, ilk olarak Salyazı Beldesi’nde 473 adet aşılı ceviz ve onlara rüzgar perdesi görevi yapacak 84 adet elma fidanı dikimi ile bir Klonal Ceviz Bahçesi kuruldu. Ayrıca beldede yaşayan gönüllü üreticilere 1.200 adedi elma olmak üzere toplam 3 bin kadar meyve fidanı ve 1.300 adet aşılı ceviz fidanı dağıtıldı.

Salyazılı kadınların kendi kararları ile oluşturduğu 30 kişilik bir grup öncülüğünde Salyazılı Kadınlar Ormanı'nın kurulmasının yanı sıra akasya ve süs bitkileri fidan üretimi projeleri de yaşama geçirilmeye başlandı. Kadınların üretime katkıda bulunması ve üreteceklerinin pazarlanması amacıyla beldede bir Kadın Ürünleri Pazarı kurulması da gündeme geldi. Erozyon tehlikesini en aza indirmek için kapsamlı çalışmalar yapılmasının zorunluluğunu kamuoyuna aktarmak amacı ile kampanyayı başlatan ÇEKÜL, bilgiden bilince ulaşan duyarlı bir kitle oluşmasını sağlamayı ve kamu kuruluşları-yerel yönetimler-sivil toplum kuruluşları birlikteliği ile çalışmalara süreklilik kazandırmayı hedefliyor.

77m2.jpg (39490 bytes)
ÇEKÜL Vakfı
Fügen Akkemik,
İletişim ve Tanıtım Sorumlusu
Ekrem Tur Sokak, 8 Beyoğlu, 80060 İstanbul
Telefon: +9 (0212) 249 64 64 - Faks:
+9 (0212) 252 54 45
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)