logocekul.gif (1692 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
    mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
22 Nisan Dünya Günü sembolik yaşgünü...
Türkiye'de Çorum başı çekiyor!
ÇEKÜL gönüllüleri, 1970 yılından bu yana dünyanın sembolik yaşgünü olarak anılan ve çevre sorunlarına dikkat çekilen 22 Nisan Dünya Günü etkinlikleri için şimdiden kolları sıvadı.

2001 Earth Day-Dünya Günü için Türkiye'den de Çorum, '7 bölge 7 kent' projesi kapsamında konuya en yoğun ilgi gösteren kent oldu.

Doğa ile kültürün kesişme noktası olan ve gücünü yurttaşların gönüllü katılımlarından alan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı ÇEKÜL, 1970 yılından bu yana bütün dünyada kutlanan ve dünyanın simgesel yaşgünü kabıl edilen 22 Nisan için, Türkiye'de çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

2001 Dünya Günü'nün teması, geçen yılın aynı; "Temiz Enerji". Temiz Enerji başlığı altında altı değişik konu var: "İnsan Hakları ve Çevre" bu alt başlıkların ilki. Global ısı artışı ve su seviyesinin yükselmesi ile doğal yaşamın tehlikeye girdiği, yokolma tehdidi altındaki ada hükümetlerine destek bağlamında; "Bir Ada Evlat Edinin", "Temiz Enerji Proje Sponsorlukları", "Nükleere Hayır", "Etkin Enerji Tüketimi" ve havayı kirleten motorlu taşıtlardan uzak "Araçsız Günler" ise diğerleri.

Projenin Türkiye Koordinatörü ÇEKÜL'ün "7 Bölge 7 Kent" projesi kapsamında gerçekleştirilecek 2001 yılı etkinliklerine www.cekulvakfi.org.tr adresindeki web sitesinde yer veriliyor. Bu konuda ilk etkinliği gerçekleştiren Çorum'da açılan "Karikatürlerle Temiz Enerji Sergisi" sonrasında Çorum Valiliği Çevre Koruma Vakfı, tüm sivil toplum örgütlerini 21-22 Nisan 2001'de düzenlenecek "Türkiye Sivil Toplum Örgütleri Platformu" başlıklı toplantıya davet etti. Prof. Dr. Cevat Geray , Prof. Dr. Can Hamamcı ve Prof. Dr. Ahmet Samsunlu'nun da katılacağı bu etkinliğin sonunda Temiz Enerji deklarasyonu yayınlanacak. Paltform, çalışmalarını bisiklet yarışı, foto safari ve doğa yürüyüşleri gibi çeşitli etkinlikler ile zenginleştirip, renklendirerek halkın da Dünya Günü'nün işlevini anlaması ve katılımı kolaylaştırmayı hedefliyor. Çevre Koruma Vakfı'nın da yöneticileri olan Çorum Valisi Atıl Üzelgün ve Vali Yardımcısı Ahmet Soley'in konuya ilişkin bizzat yaptıkları çağrıya yanıt vermek isteyenler için telefonlar (0364)213 8418 veya 224 3806. Çağrıya corumcevre@superonline.com e-posta adresinden ulaşılabileceği gibi (0364)213 12 29 numaraya faks çekerek de karşılık vermek mümkün.

ÇEKÜL'e bildirilen diğer Dünya Günü etkinlikleri arasında, Deniz Temiz TURMEPA derneğinin Kadıköy Belediyesi ve çeşitli sivil toplum örgütleri ile birlikte düzenlediği bir dizi etkinlik de yer alıyor. Merkezi ABD'nin Seattle kentinde bulunan Dünya Günü Komitesi tarafından projenin Türkiye Koordinatörü Çekül Vakfı'na bildirdiği uluslararası etkinlikler arasında, Japon Dünya Günü Komitesi'nin açacağı 'online' Dünya Günü fotoğraf ve film sergisi dikkat çekiyor. Dünya Günü ile ilgili gelişmelere, etkinlik haberlerine ve bu konuda özellikle eğitimcilerin gereksinimi olan bilgi ve belgelere www.earthday.net  adresindeki web sitesinden ulaşılabiliyor.

ÇEKÜL Vakfı
Fügen Akkemik,
İletişim ve Tanıtım Sorumlusu
Ekrem Tur Sokak, 8 Beyoğlu, 80060 İstanbul
Telefon: +9 (0212) 251 54 44
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)