logoiog.jpg (16262 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
   mmrcam.gif (1010 bytes) mmrvtr.gif (974 bytes) mmrear.gif (1000 bytes)
İstanbul uluslararası ev sahibi!
İstanbul, zihin ile bedeni birlikte çalıştırırken insanın doğa ile başbaşa bırakan, 'en yalın' spor dalı olan 'orienteering' konusunda uluslararası evsahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Belgrad Ormanı'nda İstanbul Orienteering Grubu öncülüğünde, 5 Kasım 2000 günü gerçekleştirilecek uluslararası yarışmaya aralarında Yeni Zelanda, Almanya, Romanya, Norveç ve İsveç'ten kayıt yaptıran 170'e yakın sporcu katılıyor.

İskandinav ülkelerinden dünyaya yayılan ve günümüzde 54 ülkede federasyonu olan 'orienteering' ile ilgili olarak, İstanbul 'ilk' uluslararası sınavını vermeye hazırlanıyor. Orienteering sporu, önceden hazırlanan parkurda, pusula ve harita kullanarak zamana karşı yarışma prensibine dayanıyor.

Turk Nokta Net, Pınar Gıda, Permo Su Arıtma Sistemleri ve Mr.Thinker&K katkıları ile Türkiye'de orienteering sporuna gönül verenlerin oluşturduğu İstanbul Orienteering Grubu öncülüğünde gerçekleştirilecek olan yarışma, 5 Kasım 2000 pazar günü Belgrad Ormanları içindeki Irmak Kapısı'ndan saat 09:30'da başlayacak ve sporcular iki dakika ara ile start alacak. Türkiye'nin ilk kez evsahipliği yapacağı uluslararası orienteering yarışması için yaşları 15-80 arasında değişen, 30'u elit 170'e yakın sporcu kayıt yaptırdı. Aralarında Yeni Zelanda, Almanya, Romanya, Norveç ve İsveç'in de bulunduğu ülkelerin sporcuları ile, Türkiye'den sivil ve asker kökenli sporcular yarışacak.

Organizasyonun orienteering sporunun tanıtımı açısından büyük bir önem taşıdığını söyleyen İstanbul Orienteering Grubu (İOG) Sözcüsü Murat Yılmaz, "Doğada yön bulma ve sürat becerilerine sahip olmayı gerektiren orienteering, yurdumuza Silahlı Kuvvetler'in önayak olması ile girdi. Biz de sivil bir girişim olarak ülkemizdeki ilk uluslararası yarışmayı ve bu tür yarışmaların yapılabilmesi için gereken uluslararası standartlarda orienteering haritasını hazırladık. Ordu milli takımının son yıllarda CISM Ordulararası Dünya Orienteering Şampiyonası'nda başarılı sonuçlar elde etmektedir," dedi. Olimpiyat kapsamına alınması gündemde olan ve dünyada en az altyapı yatırımı gerektiren, çevre ile dost bu zevkli sporu herkese sevdirmeyi hedeflediklerini belirten İOG Sözcüsü Yılmaz, orienteering sporuna ilgi duyan herkesi  İOG Posta Listesi üyesi olmaya ve İstanbul Orienteering Grubu web sitesini ziyaret etmeye davet etti.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN
İstanbul Orienteering Grubu
Murat Yılmaz, İOG Sözcüsü (0532) 345 99 03
Gaye İnci, İOG Koordinatörü (0533) 213 11 20
iogguy.gif (2536 bytes) SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62 (PBX)