lions.jpg (13638 bytes)

MULTIMEDIA RELEASE

 mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

8 Ekim; Dünya Lions Hizmet Günü!
8 Ekim Dünya Lions Hizmet Günü'nde dünyanın yaklaşık 200 ülkesinde başta sağlık ve eğitim konuları olmak üzere 'karşılıksız hizmet' anlayışı ile çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Türkiye'de "yaşam vereceğimiz kandadır" sloganı ile Kızılay'ın işbirliği ve Etiler Lions Kulübü öncülüğünde Akmerkez önünde gerçekleştirilen kan bağışı kampanyası büyük ilgi gördü...

Dünyanın yaklaşık 200 ülkesinde, toplam 1,5 milyona yakın üyesi olan ve Birleşmiş Milletler'de temsil edilen Lions topluluğu, 8 Ekim Dünya Lions Hizmet Günü'nde kamu sağlığına yönelik çeşitli etkinlikler düzenledi.

Kızılay'ın işbirliği ile Etiler Lions Kulübü öncülüğünde düzenlenen Kan Kampanyası süresince, görevli doktorlar tarafından kontrolü yapılan ve sağlık durumu uygun görülen gönüllüler kanlarını bağışladı. "Yaşam vereceğimiz kandadır" sloganı ile 8 Ekim pazar sabahı saat 10:00'da başlayan kampanya günboyu sürdü. Zaman zaman kuyruk oluşturan gönüllülerin bağışladığı kanlar, Kızılay Çapa Kan Merkezi'ne teslim edildi. Akmerkez'in evsahipliğinde gerçekleştirilen Kan Bağışı Kampanyası'na başta McDonald's olmak üzere kuruluşlar ve yakın çevredeki işyerleri tarafından da desteklendi.

Kan bağışlamanın toplumsal sorumluluk olduğunun hatırlatıldığı basın toplantısında, toplanan kanların belki hiç tanımadığımız biri için yaşam umudu olacağına işaret edildi ve yaşamın bağışlanan kana bağlı olduğunu bilen ve sorumluluk sahibi olan herkes düzenli kan bağışı yapmaya davet edildi...

LIONS, 'en büyük' sivil toplum kuruluşu...

Dünyanın yaklaşık 200 ülkesinde, toplam 1,5 milyona yaklaşan üyesi ile çalışmalarını sürdüren Lions, günümüzde, en yaygın ve güçlü sivil toplum kuruluşları arasında yer alır. İngilizce 'liberty' (özgürlük) 'intelligence' (anlayış) 'our nations' (ulusumuzun) 'safety' (güvenliğidir) sözcüklerinin ilk harfleri olan LIONS, "hizmet ediyoruz" anlayışını benimseyen ve her ülkenin kendi yasalarına göre kurulan kulüplere verilen ortak bir isimdir.

Lions, içinde yaşadığı topluma ve toplumdaki bireylere yardım etmeyi amaçlayan Melvin Jones tarafından 1917 yılında kuruldu. 'Özgürlük, anlayış ulusumuzun güvenliğidir' deyişinin kısaltması olan Lions sözcüğü ile cesaret ve sadakat kavramlarına yeni bir anlam yüklenirken, geleceğe ve geçmişe bakan çift aslanbaşı da kulüplerin amblemi olarak benimsendi.

Sayıları her geçen gün hızla artan LIONS kulüpleri, ilk genel kurul toplantısını 8-10 Ekim 1917 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Toplantının açılış tarihi, sonraki yıllarda kurulan ve çalışan Lions kulüpleri için 'Dünya Lions Hizmet Günü' olarak ilan edildi.

Lions, Birleşmiş Milletler üyesi...

Birleşmiş Milletler'de temsil edilen bir kuruluş olan Lions, Türkiye'de 1963 yılında kuruldu. İlk Türk Lions kulübünü kurmak için; başta Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay olmak üzere, o dönemin İstanbul Valisi (Niyazi Akı), Emniyet Müdürü (Necdet Uğur), Maarif Müdürü (Halis Kutca) ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü (Kamuran Baydur) gibi 'hizmet' anlayışını sahiplenen 29 kurucu üye harekete geçti. Kısa sürede İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü kurulması ile Türkiye, Lions anlayışına sahip çıkan 18. Avrupa ülkesi oldu.

Yasalara saygısını kurulduğu ilk günden ortaya koyan ve 40 yıla yaklaşan geçmişi boyunca bu konuda kararlılığını koruyan Lions, günümüzde Türkiye'nin dört bir yanına yaklaşık 400 kulüp ve 10.000'den fazla üyesi ile hizmet götürmektedir.

Hizmetlerimiz ile ilgili olarak; aldığı sayısız can ile ulusumuzu tarifsiz acılara boğan Marmara Depremi sonrası yapılan tüm çalışmalar çarpıcı birer örnektir. Bu gayretler sırasında Türk Lions kulüpleri kadar dünyadaki Lions kulüp ve üyeleri de seferber oldu.

Yaşam, vereceğimiz kandadır...

Dünya Lions Hizmet Günü için her yılın 8 Ekim tarihinde çeşitli etkinlikler yapan kulüpler, başta sağlık ve eğitim konuları olmak üzere çeşitli çalışmalara imza atar. 1996 yılından bu yana Etiler Lions Kulübü Derneği öncülüğünde, Kızılay ile işbirliği yapılarak, Akmerkez'in evsahipliği ve McDonald's desteği ile düzenlenen 'geleneksel' kan bağışı kampanyası da bu etkinlikler arasında yer alır.

Bağışlayacağınız kan, büyük bir olasılıkla hiç tanımadığınız birinin yaşama devam etmesini sağlayacak. Belki de bağışlanan kanlar sizin ya da sevdikleriniz için yaşam umudu olacak!
Yaşamın verilen kanlarda olduğunu bilen ve sorumluluk sahibi olan her birey, bağışladığı kan ile bir başka sağlık sorununa istemeden yol açmayacağın emin olmalıdır. Kana gerek duyan bir hastanın, sağlıklı biri kadar güçlü olmayacağı ve son derece önemsiz görünen etkenlerden büyük zarar görebileceği gözden uzak tutulmamalıdır.

Kan bağışı yapanların bildiği ancak herkesin dikkat etmesi gereken bir dizi hatırlatmayı da konu ile ilgili kaynaklardan sizin için derledik...

Bu sorulara HAYIR diyorsanız...

 • Bugün kendinizi kan veremeyecek kadar yorgun hissediyor musunuz?
 • Bugüne kadar hiç kan vermemeniz gerektiği söylendi mi?
 • Hastane, doktor, hemşire ve iğne korkusu ile kan tutması sorununuz var mı?
 • Son 2-3 ay içinde kan veya kan ürünü (plazma, trombosit v.b.) verdiniz mi?
 • Son bir kaç gün içinde aspirin gibi kanınızı sulandıracak bir ilaç kullandınız mı?
 • Son bir ayda herhangi bir aşı oldunuz mu?
 • Sağlık durumunuzla ilgili sorun yoksa...
 • Son üç günde dişhekimine gitmediyseniz,
 • Son bir ay içinde ilaç tedavisi görmediyseniz,
 • Şeker hastalığı (diabet) ve sara (epilepsi) gibi rahatsızlıklar ile ilgili süren tedaviniz yoksa,
 • Bugüne kadar kalp, akciğer, böbreklerinizden ya da (özellikle 10 yaşınızdan sonra) sarılık, karaciğer hastalığı geçirmediyseniz,
 • Kan pıhtılaşmaması (hemofili) nedeni ile faktör konsantresi almadıysanız,
 • Büyüme hormonu kullanmadıysanız

Son bir yıl içinde...

 • Doku ya da organ nakli yapılmadıysa,
 • Kulak deldirmediyseniz veya akupuntur ya da döğme yaptırmadıysanız,
 • Kan veya kan ürünü kullanmadıysanız,
 • Sarılık veya hepatit olan biri ile yakın ilişki içinde olmadıysanız ya da hepatit serumu verilmediyse,
 • Kuduz aşısı olmadıysanız ya da bir hayvan tarafından ısırılmadıysanız,
 • Frengi (sifiliz) testiniz pozitif çıkmadıysa ya da bu süre içinde belsoğukluğuna yakalanmadıysanız veya bu konuda tedavi görmediyseniz,
 • Sağlık durumunu tam olarak bilmediğiniz biri ile cinsel ilişki kurmadıysanız,
 • Kanser, kan hastalığı veya kanama sorunu olan bir hastalık geçirmediyseniz,
 • Verem olmadıysanız ya da yakın zamanda tekrarlamadıysa,
 • Sedef hastalığı geçirmediyseniz ya da tedavi amacı ile Tegison kullanmadıysanız,
 • Sivilce tedavisinde ağızdan ilaç almadıysanız,
 • Hızlı kilo kaybı, gece terlemeleri, deri altında veya üstünde mavi-mor lekelerin oluşması, bir aydan fazla süren bezeler, uzun süreli tedaviye cevap vermeyen ishal, 10 günden fazla süren yüksek ateşli hastalık, ağız içinde beyaz lekeler, alışmadık yaraların ortaya çıkması gibi sorunlarla karşılaşmadıysanız,
 • Uyuşturucu kullanmadıysanız ve uyuşturucu kullanan biriyle cinsel ilişkiye girmediyseniz,
 • Son 3 yıl içinde sıtma olmadıysanız ya da bu konuda tedavisi görmediyseniz,
 • AIDS olduğunuza ilişkin şüpheniz yoksa ya da AIDS olabileceğini düşündüğünüz biriyle cinsel ilişkiye girmediyseniz

SİZ DE KAN VEREBİLİRSİNİZ...

AYRINTILI BİLGİ İÇİN:
Etiler Lions Kulübü Derneği
Gülsen Pekarun, Sekreter +9 (0535) 220 26 81
Hakan Türkkuşu, Başkan  +9 (0532) 215 44 37
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0212) 219 52 62