tn00038a.gif (1712 bytes) MULTIMEDIA RELEASE

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

 
İstanbul'da bin bisikletçi 'şenlik' için buluştu! 
 
Türkiye'deki bisikletseverlerin buluştuğu en büyük etkinlik olan Bisiklet Şenliği için İstanbul'da biraraya gelen yaklaşık 1000 bisikletçi, Türkiye'de "otomobilden in, bisiklete bin" anlayışını yaygınlaştırmak için pedal bastı.

Bu yıl 3. kez gerçekleştirilen geleneksel İstanbul Bisiklet Şenliği için 12 kilometrelik parkurda bisiklete binen bisikletseverler, Küçük Çekmece Belediye Başkanı Halidun Özbatur'a bisiklet yolu tabelası hediye edip trafik sorununa temiz ve ekonomik bir alternatif çözüm olan 'güvenli' bisiklet yolları istedi.

 
Türkiye'de bisikletseverleri biraraya getiren en büyük etkinlik olan ve bu yıl 3. kez düzenlenen İstanbul Bisiklet Şenliği'nde yaklaşık 1000 bisikletli buluştu. Bisikletseverler konvoyuna öncülük yapan aracın hemen arkasından gelen yaklaşık 1000 bisikletliye yoldan katılanlarla bu sayı 1200'e yaklaştı. İstanbullu Bisikletçiler, dünyada hızla yayılan "otomobilden in, bisiklete bin" anlayışını Türkiye'de yaygınlaştırma amacı ile trafiğe kapatılan 12 kilometrelik parkurda pedal çevirdi.

Ulaşım sorununa temiz ve ekonomik bir çözüm olan bisiklet ve 'güvenli' bisiklet yollarına dikkat çekmeyi amaçlayan bisikletseverler, Küçük Çekmece Belediye Başkanı Halidun Özbatur'a "yapılacak ilk bisiklet yolunda yerine asılması" isteğiyle bisiklet yolu trafik işareti hediye etti. Küçük Çekmece Belediye Başkanı Özbatur'un yanı sıra Küçük Çekmece Kaymakamı Yüksel Ayhan ve Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu da 7'den 70'e herkese açık olan İstanbul Bisiklet Şenliği'ne destek verdi ve bisiklete bindi.

Aileler destek verdi...

İstanbul Bisiklet Şenliği'nde anne ve babalarının elini tutup gelenler kadar, torunlarını alıp gelen dedeler de ilgi odağı oldu. Her yaşa uygunluğun bir ifadesi olarak kullanılan "7'den 70'e" deyişi de İstanbul Bisiklet Şenliği'nde 'fazlası ile' gerçek oldu. Parkurda 12 kilometre pedal basan en yaşlı bisikletseverin 70 yaşındaki Sadık Yalın olduğu İstanbul Bisiklet Şenliği'nin en minik bisikletçisi de babası Arkın Özer ile gelen Görken Özer'di.

İstanbul Bisiklet Şenliği'ne katılan gençlerin büyük bölümünün okul bahçesine anne ve babalarını getirmesi dikkat çekti. Bazı babaların bisikletleri ile gelip, çocuklarının yanında İstanbul Bisiklet Şenliği'ne katılmak için kayıt yaptırdı. Bisiklete binmeyenler ise İstanbul Bisiklet Şenliği tarafından sağlanan servis araçlarında yerlerini alıp, konvoyu takip etti. Toplam 10 otomobil ve minibüsten oluşan görevli araç konvoyunda, arızalanan bisikletleri taşıyacak kamyonetlerin bile unutulmaması velileri mutlu etmeye yetti. Çocuklarını izlemek için ailecek gelenlerin kendi otomobilleri ile takip ettiği halka açık bisiklet gezisini, görevli araçlar dışında 35 kadar da özel otomobil takip etti.

Şenlik okulda başladı...

MiliMetre, NestNet, EMT ve Associated Editors desteği ile gerçekleştirilen İstanbul Bisiklet Şenliği, araç trafiğine kapatılan Yeşilyurt-Yeşilköy-Florya-Menekşe-Küçük Çekmece arasında kalan yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki parkurda düzenlendi.

İstanbul Bisiklet Şenliği'nin yağan yağmur yüzünden bir hafta gecikme ile yapılabildiğini hatırlatan Zehra Mustafa Dalgıç Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Abdullah İnan, "Ulusal Egemenlik Haftası etkinlikleri kapsamında, sportmenlik ruhu ve sporcu dayanışmasının en güzel örneklerinden birini sergiliyoruz" dedi. Zehra Mustafa Dalgıç Ticaret Meslek Lisesi bahçesinde, okul orkestrasının neşeli ezgileri eşliğinde toplanan bisikletseverlere seslenen İstanbul Bisiklet Şenliği Organizasyon Komitesi Başkanı Aslan Kuş, doğanın korunması ve çevreye kirliliğine karşı duyarlı davranılması konularına özellikle özellikle sporculara büyük görev düştüğünü belirtti ve her bisikletçinin çevresine örnek olmasını istedi.

Pikniğin tadına doyamadılar...

Neşe ile geçilen parkuru eksiksiz ve sorunsuz tamamlayan bisikletseverler, saat 11:30'da Küçük Çekmece Belediyesi İçkumsal Dinlenme Tesisleri'ne geldi. Burada bisikletçileri bekleyen piknik alanını bir anda dolduran bisikletçilere, kayıt sırasında verilen yiyecek ve içecek fişleri ile ücretsiz kumanya dağıtıldı.

Çok sayıda lisanslı bisikletçinin katıldığı İstanbul Bisiklet Şenliği'nde, atasözleri ile çekiliş yapıldı. Zehra Mustafa Dalgıç Ticaret Meslek Lisesi yönetimi tarafından sağlanan üç takım eşofman ve ZMDTML 10 L sınıfı öğrencisi Abdullah Yıldız tarafından yazılan şiir kitaplarının ödül olduğu çekiliş sonrasında bisikletseverler toplandıkları okul bahçesine yine topluca geri döndüler.

konvoy.jpg (21432 bytes)
kaymakam.jpg (20233 bytes) sadik.jpg (33719 bytes) fatherson.jpg (20274 bytes)
İstanbul Bisiklet Şenliği için biraraya gelen 1000 kadar bisikletsever, 7 Mayıs 2000 pazar günü trafiğe kapatılan yollarda bisiklet binmenin keyfini çıkardı.(ÜSTTE) Küçük Çekmece Kaymakamı Yüksel Ayhan ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayıroğlu'nun da katıldığı halka açık Bisiklet Şenliği'nde ZMDTML Beden Eğitimi öğretmeni Aslan Kuş, "en kısa zamanda bisiklet yolunun açılması" dileğiyle Küçük Çekmece Belediye Başkanı Halidun Özbatur'a bisiklet yolu trafik işareti verdi. (SOLDA) İstanbul Bisiklet Şenliği'ne babası ile gelip 12 kilometre pedal basan Görken Özer (SAĞDA) ve 70 yaşındaki Sadık Yalın (ORTADA), 7'e 70'e herkesin bisiklet binebileceğine gerçek birer örnek oldu...

.

İSTANBUL BİSİKLETÇİLERİ
İstanbul Bisiklet Şenliği Haber Merkezi
Aslan Kuş, Beden Eğitimi Öğretmeni
Telefon: +9 (0 212) 225 72 48 - Faks: +9 (0 212) 219 52 63
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)