logof150.gif (7641 bytes) MULTIMEDIA RELEASE

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

 
F1 için Y2K Grand Prix bilgileri
 
McLaren üstünlüğünü sürdürebilecek mi? Ferrari sezon başındaki başarısını yakalayabilecek mi? Schumacher ile Hakkinen arasındaki mücadeleyi kim kazanacak?

Motorsporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1'in 50. Yıl Dünya Şampiyonası heyacanı, İspanya ve Avrupa Grand Prix'leri ile devam ediyor...

 
Motorsporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve yapıldığı her ülkede büyük bir çoşku yaratan Formula 1 Dünya Şampiyonası heyecanı İspanya ve Avrupa GP’leri ile devam ediyor. İngiltere GP’sinde Ferrari takımı ve Michael Schumacher’e "dur!" diyerek çok değerli 16 puan kazanan McLaren takımı, bu üstünlüğünü İspanya ve Avrupa GP’leri ile devam ettirmeyi hedefliyor.

İspanya'da zafer...

Akdeniz ile Atlantik Okyanusu'nun buluştuğu İspanya, 7 Mayıs 2000 tarihinde Formula 1 Dünya Şampiyonası için otuzuncu kez ev sahipliği yapacak. Formula 1 yarış takvimine 1951 yılında eklenen İspanya GP’sinde otuz GP boyunca pilotlar Pedralbes, Jarama, Montjuich, Jerez ve Katalunya pistlerinde zafere ulaşmak için mücadele ettiler. İspanya’daki ilk GP 28 Ekim 1951 tarihinde Pedralbes pistinde yapıldı. İlk GP'nin sıralama turlarında, Alberto Ascari pole pozisyonu kazanırken, açık ve güneşli bir havada 80 bin kişinin hazır bulunduğu pistte 20 pilot start aldı. Toplam 70 tur atan pilotların ancak onu yarışı tamamlarken, zafere 1950’li yılların efsanevi pilotu Juan Manuel Fangio ulaştı. Fangio, pistteki en hızlı tura da imza attı.

Katalunya pistindeki ilk GP ise 29 Eylül 1991 tarihinde gerçekleştirildi. İlk GP öncesi yapılan sıralama turlarında Gerhard Berger pole pozisyonu kazanırken, kapalı ve yağmurlu bir havada 60 bin hız tutkunu 26 pilotun start alışını izlemek için toplanmıştı. Uzunluğu 4,7 km olan pistte 65 tur atan pilotların ancak 17'si GP'yi tamamlayabildi. Katalunya pistinde yapılan ilk GP’de zafere Nigel Mansell ulaşırken, pisteki en hızlı turun sahibi ise Riccardo Patrese oldu. İspanya GP’leri tarihinde; Jackie Stewart, Alain Prost ve Nigel Mansell üçer GP zaferiyle bu GP’yi en çok kazanan pilotlar olurken, Ayrton Senna dört pole pozisyonu ile İspanya GP’lerinde en çok pole pozisyon kazanan pilot ünvanını taşıyor. Lotus, McLaren ve Williams takımları altışar zaferle İspanya’da en çok kazanan takımlar ünvanını paylaşırken, bu takımları beş GP zaferi ile Ferrari ve birer GP zaferi ile Alfa Romeo, Matra, March, Tyrell, Ligier ve Benetton takip ediyorlar. Geçtiğimiz sezon McLaren pilotu Mika Hakkinen, yarış için pole pozisyonu kazandığı İspanya GP’sinden zaferle ayrılmıştı. Pistteki en hızlı tura ise Ferrari pilotu Michael Schumacher imza atmıştı. 1998 sezonunda bu pistte hard-trick yapan 1999 sezonunda da hem pole pozisyonu kazanan, hem de birincilik kürsüsüne çıkan Mika Hakkinen bu GP öncesi avantajlı görünüyor.

Avrupa'da şans...

F1 yarış takvimine 1983 yılında eklenen ve 21 Mayıs 2000 tarihinde 10. kez hız tutkunlarını ağırlayacak olan Avrupa GP’si, günümüze dek Brands Hatch (İngiltere), Donington (İngiltere), Jerez (İspanya) ve Nurburgring (Almanya) pistlerinde yapıldı. Avrupa Grand Prix adı altında ilk kez 25 Eylül 1983 günü İngiltere’nin Brands Hatch pistinde yapıldı. İlk GP öncesi yapılan sıralama turlarında Lotus pilotu Elio de Angelis pole pozisyonu kazanırken, güneşli bir havada 120 bin seyircinin hazır bulunduğu yarışta 26 pilot start aldı ve 4,2 km’lik pistte 76 tur atan pilotların ancak 15 tanesi bu mücadeleyi tamamlayabildi. Bu ilk GP sonunda zafere Brabham pilotu Nelson Piquet ulaşırken, pistteki en hızlı zamanın sahibi ise Lotus Renault pilotu Nigel Mansel oldu. Avrupa Grand Prix’ i adıyla 21 Mayıs 2000 günü Formula 1 tutkunlarını ağırlayacak olan Nurburgring pisti bu GP’ye beşinci kez ev sahipliği yapacak. Bu pistte Avrupa GP’si adıyla ilk yarış 7 Ekim 1984 tarihinde yapıldı. Yarış öncesi yapılan sıralama turlarında Brabham pilotu Nelson Piquet pole pozisyonu kazanırken, kapalı soğuk bir hava olmasına karşın 60 bin hız tutkununun izlediği yarışta 26 pilot start aldı. Toplam 67 tur atılan 4,5 km’lik GP sonunda sadece 11 pilot finish görebildi. Bu zorlu yarış sonunda zafere Formula 1 dünyasının 'profesör' lakaplı pilotu Alain Prost ulaşırken, en hızlı tur zamanına ise Ferrari pilotu Michele Alboreto imza attı.

Avrupa GP’leri tarihinde; Michael Schumacher 2 GP zaferi ile en başarılı pilot ünvanın sürdürürken, pole pozisyonda üstünlük sağlayan bir pilota rastlayamıyoruz. Çeşitli pistlerde yapılan dokuz GP’de, Nelson Piquet, Elio de Angelis, Alain Prost, Ayrton Senna, Michael Schumacher, Damon Hill, Heinz-Harald Frentzen, David Coulthart ve Jacques Villeneuve’ün birer pole pozisyonu bulunuyor. McLaren takımı üç GP zaferi ile Avrupa GP’sini en çok kazanan takım ünvanın taşırken, Williams ve Benetton takımlarının iki, şu an mücadele etmeyen Brabham ve Stewart takımlarının da birer GP zaferi bulunuyor. Geçtiğimiz sezon Jordan pilotu Heinz-Harald Frentzen’in süpriz bir şekilde pole pozisyonu kazandığı Avrupa GP’sinde zafere yine süpriz bir isim olan Stewart pilotu Johnny Herbert ulaşmış, pistteki en hızlı tura ise McLaren pilotu Mika Hakkinen imza atmıştı.

Formula 1 Grand Prix Son 5 yılda kazanan pilotlar / takımlar

7 Mayıs 2000
İspanya GP
TSİ 15:00
00spain.gif (5483 bytes)

Katalonya Pisti
4727 metre, 65 tur
trackspain.jpg (10345 bytes)

1999 M. Hakkinen
1998 M. Hakkinen
1997 J. Villeneuve
1996 M. Schumacher
1995 M. Schumacher

McLaren
McLaren
Williams
Ferrari
Benetton

21 Mayıs 2000
Avrupa GP*
TSİ 15:00
00europe.gif (4777 bytes)

(1998'de yapılmadı)


Nurburgring Pisti
4556 metre, 67 tur
trackeurope.jpg (8465 bytes)

1999 Johnny Herbert
1998 -
1997 M. Hakkinen
1996 J. Villeneuve
1995 M. Schumacher

Stewart
-
McLaren
Williams
Benetton
Bayraklar: www.dailyf1.com F1 pilotlarının resmi siteleri F1 takımlarının resmi siteleri
tribun.jpg (57017 bytes)
Türkiye’de yapılsın mı, yapılmasın mı tartışması süren Formula 1 Dünya Şampiyonası heyecanı, gittiği her ülkeye büyük bir turizm potansiyeli ve tanıtım olanağını da beraberinde götürüyor. İşte dünyanın dört bir yanından gelen hız tutkunlarının yaşadığı heyecan ve coşkunun en açık kanıtı…
  
FORMULA 1 Com.Pac.T
Türkiye Haber Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)