logof150.gif (7641 bytes) MULTIMEDIA RELEASE
 

 

mmrcam.gif (1010 bytes)

mmrvtr.gif (974 bytes)

mmrear.gif (1000 bytes)

F1'de yeni motorlar görücüye çıktı!
Motor sporlarının zirvesi sayılan ve 50. Altın Yılını kutlayan Formula 1 için Y2K mücadelesi verecek takımlar, yeni motor ve otomobilleri ile birer birer görücüye çıkıyor.

F1'in Y2K sezonu için hazırlıklarını tamamlayan takımlardan Benetton, BMW Williams, BAR-Honda, Jordan ve Jaguar Racing ilk tanıtım etkinliklerini gerçekleştirirken, başta Prost-Peugeot olmak üzere Sauber-Petronas, McLaren-Mercedes, Minardi ve Ferrari de yeni otomobillerini Şubat ayının ilk haftası içinde tanıtacaklarını açıkladı...

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen ve dünyada en fazla izleyici toplayan spor etkinliği olan Formula 1'de Y2K şampiyonluğu için mücadele edecek takımlar birer birer yeni motor ve otomobillerini tanıtmaya başladı.

Diğer takımlardan önce davranan Benetton, Formula 1'in ilk tanıtım etkinliğini Barselona'da gerçekleştirdi. Hemen ardından BMW Williams Münih'te, BAR Honda da Londra'da aynı gün yeni otomobil ve motorları ile birer basın toplantısı düzenledi. Yeni motor ve otomobilini tanıtmak için Londra'yı seçen bir başka takım da Jaguar Racing oldu. Jordan da günler önceden duyurduğu tanıtım toplantısı için Londra'yı seçen bir başka takım oldu ve basın mensuplarına yeni otomobili bugünkü basın toplantısında görücüye çıkardı.

Sıradakiler gün sayıyor...

Formula 1'in 50. Altın Yılı için hazırlıklarını tamamlayan takımlar birbiri ardına görücüye çıka dursun, yeni motor ve otomobillerini tanıtmak için sıraya giren takımlar için de geriye sayım başladı. Prost'tan yapılan açıklamada, tanıtımın 1 Şubat 2000 günü Barselona'da yapılacağı duyuruldu. F1 Y2K için hazırladıkları otomobili 2 Şubat 2000 günü Zürih'te düzenlenecek basın toplantısında göstermeye hazırlanan Sauber açıklamasının hemen ardından, McLaren-Mercedes ve Minardi'nin basın merkezleri de kendi tanıtım programlarını bildirdi.

McLaren-Mercedes, 3 Şubat 2000 günü Jerez'de tanıtım etkinliği gerçekleştirileceğini haber verirken, halen ikinci pilotunu açıklamayan Minardi de aynı gün yeni takımını açıklayacağını ilan etti. Maddi sıkıntıda olduğu bilinen ve tanıtım toplantısı merakla beklenen Arrows, bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmadı. Formula 1'in en eski takımı olan Ferrari ise sahneye çıkacak son takım olmayı yeğledi ve tanıtım toplantısını 7 Şubat 2000 tarihinde yapacağını açıkladı.

F1 için takımlar hazır...

Formula 1'in 50. yıldönümünü için Y2K'da yarışacak Minardi dışında kalan tüm takımlar, son değişiklikleri de tamamlayarak kesinleşen pilotlarını ilan etti. Williams takımı adına geçen yıl yarışan tecrübeli pilot Alessansro Zanardi'nin bu yıl da BMW Williams için yarışması bekleniyordu; ancak Formula 3'te yetişen 20 yaşındaki Jensen Button'un BMW Williams yeni pilotu olacağı açıklaması F1 çevreleri için tam bir sürpriz oldu. Bir başka sürpriz haber de Formula 1'i bıraktığını ve emekli olacağını açıklayan Damon Hill'den geldi. Yakın zamana kadar adı Minardi pilotu olarak geçen Luca Badoer ile geçen yıl Prost için yarışan Olivier Panis'in Formula 1 kariyerlerine ara vermek zorunda kalacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Geçen yıl F1'de bekleneni veremeyen Arrows pilotu Toranosuke Takagi'nin bu yıl Japonya Formula'sı olan Formula Nippon'a geri döneceği kesinleşti.

Takım Pilot I Pilot II
Arrows Jos Verstappen Pedro de la Rosa
BAR Honda Jacques Villenueve Ricardo Zonta
Benetton Giancarlo Fisichella Alexander Wurz
BMW Williams Ralf Schumacher Jensen Button
Ferrari Michael Schumacher Rubens Barrichello
Jaguar Racing Eddie Irvine Johnny Herbert
Jordan Heinz-Harald Frentzen Jarno Trulli
McLaren Mercedes Mika Hakkinen David Coulthard
Minardi Marc Gene (*)
Prost Peugeot   Jean Alesi Nick Heidfeld
Sauber Petronas Pedro Diniz Mika Salo

(*) pilot kesinleşmedi.

2000jaguar2.jpg (39416 bytes)
Jaguar Racing için en büyük mali desteği HSBC sağlarken, bilgi teknolojileri alanında Hewlett Packard önemli bir sorumluluk üstleniyor. Takımın diğer sponsorları arasında MCI Worldcom, Lear, Bridgestone, DHL Worldwide Express, Unigraphics Solutions, Visteon, Rolex, S. Oliver, Texaco, Grants Whiskey, Becks, Barr, Volvo, Sodick ve Corporate Jets yer alıyor.
2000bmw4.jpg (33693 bytes)
BMW Williams için ana sponsorluğu üstlenen Compaq, bilgi teknolojisi konusunda da destek sağlıyor. Diğer sponsorlar arasında Automotive Products Group, Castrol, Intel,  Komatsu, Petrobras, Bridgestone, Andersen Consulting, Nortel Networks, Reuters, Veltins, Du Pont, MAN, Entranet, Matsuura, OZ Racing, QAD Europe, Universal Studios, Willy Bogner ve Spinal Injuries Association bulunuyor.

 

FORMULA 1 Com.Pac.T
Türkiye Haber Merkezi
Kodaman Sokak, 1/3 Nişantaşı
İstanbul 80220 Türkiye
SANAL HABER MERKEZİ
newsdesk@milimetre.com

Milimetre Sınırsız Yazılım Çözümleri
Telefon: +9 (0 212) 219 52 62 (PBX)